5 způsobů, jak sdílet svou aktuální pozici s ostatními

5-způsobů,-jak-sdílet-svou-

Existuje řada důvodů, proč byste mohli chtít sdílet svou aktuální pozici. Například pokud máte někoho vyzvednout a nechcete na něj čekat, nabídnete mu možnost sledovat, jak se blížíte. Nebo chcete-li ujistit osobu blízkou, že bezpečně jedete do cíle. Možných způsobů využití jistě najdete ještě celou řadu. My vám ukážeme, jak můžete tento požadavek realizovat.

Obsah článku aneb Čím sdílet svou aktuální pozici?

Glympse – Share GPS location

Glympse je léty ověřená aplikace, kterou jsme poprvé recenzovali již v roce 2010 a o čtyři roky později v novém kabátku znovu. Hlavní výhodou programu je, že ho příjemce nemusí mít nainstalovaný. Odkaz na sledování lze odeslat prakticky přes jakoukoli aplikací, druhá strana pak může sledovat vaši polohu po určenou dobu pomocí jednorázové webové stránky. Svou trasu můžete doplnit o komentář a pokud zadáte adresu cíle, odhaduje aplikace také předpokládaný čas příjezdu. Dobu sledování lze nastavit od 15 minut do 12 hodin s tím, že je možné manuálně sdílení polohy kdykoli manuálně ukončit.

V postranní nabídce aplikace zvolíte Share Location, následně vyberete příjemce odkazu, vzkaz, cíl a dobu sledování. Příjemce pak obdrží odkaz, přes který může sledovat absolvovanou a předpokládanou trasu, aktuální rychlost a přibližnou dobu jízdy.

S Glympse můžete sdílet svou aktuální pozici S Glympse můžete sdílet svou aktuální pozici

Aplikace je k dispozici zdarma a neobsahuje žádné nákupy. Po více než pěti milionech instalací má průměrnou známku 4,5.

Glympse - Share GPS location
Glympse - Share GPS location

Glympse Express

Aplikace od stejných autorů nabízí víceméně stejné funkce, chybí jen některé méně podstatné detaily. Asi nejzásadnější je absence zadávání cíle cesty a s tím související chybějící odhad času příjezdu. Další princip je víceméně stejný, jen vše probíhá v zjednodušeném rozhraní. V prvním kroku zvolíte příjemce, nebo aplikaci, přes kterou chcete posílat odkaz ke sledování. Ve druhém kroku nastavíte dobu sdílení od 5 minut do 4 hodin. Aplikace následně vytvoří unikátní odkaz, který můžete odeslat.

Příjemce bude sledovat vaši polohu v identickém webovém rozhraní, takže průběžně uvidí, kde se nacházíte, a jakou rychlostí se pohybujete. Čas příjezdu však bude muset odhadovat sám.

Sledování polohy v Glympse Express Sledování polohy v Glympse Express

O Glympse Express jsme psali v červnu tohoto roku, nicméně samotný program je v Obchodě již od roku 2014. Za tu dobu zaznamenal přes padesát tisíc instalací a má průměrnou známku 4,3.

Glympse Express
Glympse Express

Facebook Messenger

Sdílet svou aktuální pozici můžete také přes jeden z nejrozšířenějších komunikačních programů – Facebook Messenger. Jeho možnosti jsou sice podstatně omezenější, nicméně pro řadu účelů zcela postačující.

Nejprve v konverzaci s člověkem či skupinou klepnete na tlačítko + vlevo od pole pro zadávání zprávy. Ve výsuvné nabídce zvolíte Poloha a buď tlačítkem v horní části odešlete jednorázově svou pozici, nebo využijete tlačítko Sdílet aktuální polohu na 60 minut. Bohužel nelze nastavit jinou dobu sledování, ani další parametry. Probíhající sdílení polohy však lze kdykoli manuálně zastavit.

Příjemci se vaše poloha zobrazí jako zpráva se zmenšeným náhledem mapy a údajem, jak dlouho vás ještě může sledovat. Po klepnutí se otevře mapa s vyobrazením pozice, kterou lze přibližovat a oddalovat. Chybí údaje o rychlosti pohybu, stejně jako předpokládaný čas příjezdu/příchodu do cíle. Nevýhodou je mimo jiné schopnost sdílet polohu jen s dalšími uživateli této komunikační platformy.

Zobrazení pozice ve Facebook Messengeru Zobrazení pozice ve Facebook Messengeru

Facebook Messenger je, stejně jako všechny dosavadní aplikace dostupný zdarma. O schopnosti průběžně sdílet polohu jsme psali v březnu tohoto roku. Messenger má na svém kontě více než miliardu instalací a průměrnou známku 4,0, která však zdaleka neobnáší jen hodnocení za sdílení polohy.


WhatsApp Messenger

Prakticky stejně jako ve Facebook Messengeru můžete sdílet polohu i v aplikaci WhatsApp. Stačí v konverzaci klepnout na ikonu sponky a z další nabídky zvolit, že chcete sdílet Polohu. Následně můžete příjemci odeslat buď konkrétní podnik či firmu, kde se nacházíte, nebo použít možnost Sdílet aktuální polohu. V dalším kroku si vyberete, zda chcete sdílet 15 minut, hodinu, nebo osm hodin a případně přidáte vzkaz. I v tomto případě lze sdílení pozice kdykoli ručně ukončit. Je však nezbytné, aby druhá strana používala stejný komunikační program.

WhatsApp má po miliardě instalací známku 4,4, nicméně i zde hodnocení vychází z komplexní nabídky komunikačních funkcí.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Mapy Google

Google nabízel sdílení polohy v reálném čase už v „androidím pravěku“, kdy bylo možné v rámci aplikace Google Latitude sdílet svou aktuální pozici s ostatními uživateli. Jenže, jak už to o vyhledávacího giganta bývá, byla tato služba ukončena, aby se krátce objevila v rámci sociální sítě Google+ a nakonec po dlouhé pauze letos v Mapách Google.

Položku Sdílení polohy najdete v postranní nabídce aplikace, v dalším kroku můžete vybrat dobu sdílení (od 15 minut do 3 dnů). Pak zvolíte kontakty či aplikaci, přes kterou budete sdílet odkaz na mapu s vaší polohou. Příjemci se po otevření zobrazí Mapy Google s vyobrazením vaší polohy v podobě modré tečky. Jde skutečně jen o ukázání pozice, další údaje, jako rychlosti či čas příjezdu, nejsou k dispozici. Z vlastní zkušenosti však hodnotíme tento způsob jako nejméně spolehlivý ze všech zde zmíněných. Poměrně často se stává, že se sdílená pozice přestane po chvíli aktualizovat.

Zobrazení polohy v Mapách Google Zobrazení polohy v Mapách Google

Mapy Google mají více než miliardu instalací a průměrnou známku 4,3, která odráží i hodnocení dalších funkcí této aplikace.

Google Maps
Google Maps
Znáte lepší způsob, jak sdílet svou aktuální pozici?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)