Glympse: sdílejte svou polohu na webu!

glympse_ico

Chcete dát vědět své rodině či přátelům, kde se právě nalézáte? Samozřejmě můžete poslat SMS nebo zavolat, ovšem ne vždy je to možné a ideální řešení. Aplikace Glympse sdílí vaši polohu průběžně, v reálném čase a k jejímu zobrazení stačí jen webový prohlížeč.

Glympse: sdílejte svou polohu na webu! Glympse: sdílejte svou polohu na webu!

O Glympse jsme na našich stránkách psali v roce 2010, nicméně tento užitečný nástroj doznal za čtyři roky poměrně velkých změn ať už v uživatelském rozhraní, nebo z hlediska nabízených funkcí. Proto se k němu vracíme touto recenzí.

Co Glympse slibuje?

Glympse je jednoduchý způsob, jak bezpečně sdílet svou polohu s ostatními v reálném čase na dynamické mapě. Uživatel přitom může vybrat, kým bude sledován a jak dlouho. Nesporným kladem je také fakt, že k používání není potřeba žádná registrace, ani se nejedná o další sociální síť. Příjemci obdrží odkaz, skrze který mohou po určenou dobu sledovat odhadovaný čas příjezdu do cíle a skutečnou polohu v mapových podkladech. Po vypršení nastavené doby či dosažení cíle je možnost sledování ukončena. Jak již zaznělo, jedním z hlavních pozitiv tohoto programu je fakt, že sledující nepotřebuje žádnou speciální aplikaci – stačí mu standardní webový prohlížeč. Sledovaný tedy pošle Glympse přes SMS, e-mailem, na Facebook nebo Twitter, a příjemci mohou k zobrazení použít libovolný browser.

Vlastnosti a funkce

 • Jednoduchost: není nutné žádné přihlašování ani správa seznamu přátel.
 • Bezpečnost: možnost sledování automaticky zaniká po vypršení nastaveného času.
 • Živě: sdílení pozice v reálném čase.
 • Otevřenost: pro zobrazení sledovaného není nutná žádná aplikace – stačí webový prohlížeč.
 • Pasivní: běží na pozadí (v případě potřeby je dostupný z notifikační lišty).
 • Pracuje kdekoliv, kde máte GPS a datové připojení.

K čemu tento program využijete?

 • Pro organizaci společné akce s přáteli.
 • K tomu, aby váš partner/ka věděl, kdy se vrátíte z práce domů.
 • Ke sledování, zda jste v pořádku během vyjížďky na kole či při kondičním běhu.
 • Nalezení rodinných příslušníků v rozlehlých areálech.
 • K poskytnutí informace o odhadovaném času příjezdu na naplánovanou schůzku.
 • Pro sdílení polohy s přáteli na sociálních sítích.
 • K navigaci pomoci v případě nouze.

https://www.youtube.com/watch?v=K9sd1RLdb28

Jak Glympse funguje v praxi?

Aplikaci jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4) – instalační balíček byl velký 8,96 MB. Po spuštění se na okamžik zobrazí logo, po kterém následuje letmé představení. Zde se uživatel dozví, že může sdílet svou polohu soukromě (e-mailem nebo SMS) či veřejně (na sociálních sítích).

V dalším kroku můžete (ale nemusíte) provést personalizaci, spočívající ve stažení profilové fotografie a jména z Facebooku nebo Twitteru, případně nahrání a zadání z telefonu.

Pak se již ocitnete v prostředí aplikace, sestávajícím z nástrojové lišty, sekcí History a Shortcuts a dvou tlačítek: View Map a Send Glympse.

Sdílení polohy snadno a rychle

Jako první si ukážeme, jak snadno a rychle odešlete odkaz pro sledování polohy vybraným kontaktům. Začnete stiskem tlačítka Send Glympse, poté se zobrazí nabídka s mapou a čtyřmi položkami k vyplnění/výběru. Klepnutím do mapy můžete přepínat mezi zobrazením standardní a satelitní mapy.

Nabídka s mapou a čtyřmi položkami Nabídka s mapou a čtyřmi položkami

Připravené Glympse můžete buď uložit tlačítkem Save do oblíbených pro pozdější použití (volitelně lze na domovské obrazovce nechat vytvořit zástupce), nebo odeslat stiskem Send. Aplikace pak informuje o průběhu odesílání pozvánek a následně se usadí v oznamovací oblasti, kde lze sledovat, kolik lidí se celkem a aktuálně dívá na vaši polohu.

Příjemce dostane buď e-mail nebo SMS s odkazem, který otevře v prohlížeči.

Zde uvidí aktuální pozici odesílatele v mapových podkladech, zbývající dobu platnosti, čas od poslední aktualizace, cíl (pokud byl zadán), očekávaný čas příjezdu/příchodu a rychlost pohybu.

Aktuální pozice v mapových podkladech Aktuální pozice v mapových podkladech

Naopak odesílatel může v aplikaci zjišťovat, z kolika zařízení je aktuálně a byl celkem sledován a zbývající čas sdílení polohy. K dispozici má tři tlačítka:

 • Expire – předčasně ukončí sdílení polohy.
 • +15 min – prodlouží dobu sledování o dalších 15 minut, což je ideální například pokud uvíznete v dopravní zácpě.
 • Modify – možnost dodatečné úpravy všech čtyř parametrů sdílení.

Po ukončení sdílení je možné v sekci History dané Glympse smazat tlačítkem Delete, nebo znovu odeslat skrz tlačítko Resend.

Možnosti v průběhu sledování Možnosti v průběhu sledování

Historie - smazání nebo odeslání Historie – smazání nebo odeslání

Další možnosti aplikace

V sekci Shortcuts jsou v první řadě uložena sdílení, která jste si uložili mezi oblíbené. To se hodí třeba pro případ, kdy každý den cestou ze zaměstnání sdílíte polohu s rodinou, aby blízcí věděli, kdy dorazíte domů. Aplikace si pamatuje všechny parametry, tedy příjemce, dobu, vzkaz a cíl cesty. Nové nastavení lze do oblíbených také přidat tlačítkem Create new favorite.

Pokud aktivujete přepínač Calendar event, budete moci pracovat se schůzkami v kalendáři. Jako cíl cesty bude nastaveno místo události, do příjemců budou zařazeni účastníci schůzky a do vzkazu bude předepsán název události. Tento způsob odesílání shledáváme jako velmi šikovný pro případ, že chcete dát účastníkům vědět, kdy skutečně dorazíte.

V horní nástrojové liště je tlačítko se šipkou, které vám prozradí, kdo se díval na průběh vaší cesty. Položky nastavení, ke kterým se dostanete přes ikonku s ozubeným kolem, si probereme v následující samostatné kapitole. Teď si ještě stručně “proletíme” položky kontextové nabídky:

Možnosti nastavení

Do nastavení se dostanete skrze tlačítko s obrázkem ozubeného kola. Ovlivnit můžete následující položky:

 • Linked Accounts – propojení se sociálními sítěmi Facebook a Twitter, jakož i poznámkovým systémem Evernote.
 • Share my Location – povoluje/zakazuje zobrazování polohy v mapových podkladech.
 • Broadcast my speed – povoluje/zakazuje zobrazování rychlosti pohybu.
 • Use metric units – přepíná mezi metrickými a britskými jednotkami vzdálenosti a rychlosti.
 • Expire on arrival – automaticky ukončí sdílení polohy při dosažení zadaného cíle.
 • Low power mode – režim s menší náročností na energii, ovšem nižší četností aktualizace.
 • Language – jazyk, ve kterém aplikace komunikuje. Čeština v nabídce bohužel chybí, vybírat tak můžete z angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny, holandštiny, portugalštiny, turečtiny, ruštiny, čínštiny, korejštiny a japonštiny.

 • Tlačítka v dolní části sekce nastavení slouží k hodnocení programu v Obchodě Play, odeslání zpětné vazby, zobrazení nápovědy a přehrání úvodní prezentace.

Resumé

Pokud chcete dát někomu vědět, kde se aktuálně nalézáte, případně kdy dorazíte do cíle, je Glympse jednou z nejlepších, ne-li dokonce nejlepší aplikací tohoto typu. Vyniká jednoduchým nastavením, kdy ke sdílení polohy stačí zadat jen minimum údajů, přičemž není nutné se nikde registrovat, ani zadávat zbytečné informace. Příjemci pak stačí pouze otevřít zaslaný odkaz a během okamžiku může sledovat vaši pozici ve webovém prohlížeči.

V uplynulých letech autoři zapracovali především na doplnění užitečných funkcí, takže například můžete snadno uložit častá nastavení do oblíbených, vytvořit zástupce na domovské obrazovce, či propojit Glympse s kalendářem a informovat tak účastníky schůzky o očekávaném čase vašeho příjezdu.

Menším nedostatkem je absence lokalizace do češtiny, nicméně uživatelské rozhraní je poměrně jednoduché a intuitivní, program navíc nabízí několik jazykových mutací.

Aplikaci Glympse si dosud stáhl více než milion uživatelů a její hodnocení v Obchodě Play je 4,5 z 5 možných. Ke kladům tohoto programu patří také fakt, že je k dispozici úplně zadarmo. Za české uživatele v Obchodě Play aplikaci komentoval například Miroslav Kučera: “Typické využití aplikace. Potřebuji někam dojet a potřebuji, aby ti, ke kterým jedu, si mohli ověřit, kde aktuálně jsem. Vyberu tedy příjemce a určím dobu, po kterou budu sledován. Pak jim to pošlu (přes SMS či e-mail atd.). Příjemci přijde odkaz, na který když klikne, nebo jej přepíše do prohlížeče, načte se mu Google mapa s mojí aktuální pozicí.”

Glympse - Share GPS location
Glympse - Share GPS location
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)