TOPlist

Jak sdílet svou aktuální polohu? S Glympse Express snadno a rychle

Glympse-Express-ico

Potřebujete s někým sdílet svou aktuální polohu? Pak vám patrně na prvním místě půjde o rychlost, spolehlivost a jednoduché nastavení. Přesně tyto požadavky splňuje takřka „do puntíku“ aplikace Glympse Express, kterou vám představíme v krátké recenzi.

Sdílení polohy se v poslední době stává hitem – téměř ve stejnou dobu nabídly tuto funkcí v březnu tohoto roku aplikace Mapy Google (psali jsme ve článku Mapy Google mají novou funkci: sdílení polohy v reálném čase) a Facebook Messenger (viz Facebook Messenger přináší průběžné sdílení polohy). V minulosti se na tuto funkci zaměřovala aplikace Glympse, kterou jsme recenzovali v srpnu roku 2014. Jak už název aplikace Glympse Express napovídá, tento program nabídne proti svému většímu a staršímu sourozenci o něco méně funkcí výměnou za rychlejší a jednodušší nastavení.

Co Glympse Express nabízí?

Základní a vlastně jedinou funkcí je krátkodobé (tj. nikoli permanentní) sdílení polohy. To probíhá odesláním odkazu sledujícímu například přes WhatsApp, Google Hangouts či Facebook Messenger. Příjemce odkazu pak může sledovat polohu odesílatele v reálném čase v mapových podkladech.

Stačí spustit Glympse Express a vybrat aplikaci, přes kterou chcete sdílet. Glympse Express pak vygeneruje jedinečný odkaz na živou mapu a otevře aplikaci, ve které ho můžete odeslat. Kromě komunikačních programů zvládá také sdílení na sociální sítě, SMSkou nebo e-mailem. Příjemce pak obdrží odkaz, na kterém může po vámi nastavenou dobu sledovat vaši polohu. Po vypršení nastaveného času se pak poloha již nezobrazuje. Příjemným faktem je, že příjemce nepotřebuje žádný speciální software – stačí webový prohlížeč.

Jak Glympse Express funguje v praxi?

Po spuštění aplikace se ocitnete v jednoduchém rozhraní, ve kterém lze zvolit příjemce nebo aplikaci, přes kterou budete sdílet odkaz. Stačí tedy klepnout na příslušnou ikonu a v dalším kroku nastavit, jak dlouho hodláte svou pozici sdílet. Pak vyberete příjemce, kterému bude odeslán odkaz. A to je vše, přátelé!

Jenže co když chcete sdílet přes aplikaci, která ve výchozí nabídce není? Pak máte dvě možnosti. První cesta vede přes modré tlačítko Add, přes které si přidáte aplikaci na hlavní obrazovku. Další postup je pak shodný s výše uvedeným. V případě Facebook Messengeru doporučujeme před odesláním konkrétními příjemci vyčkat, než dojde k vygenerování odkazu – v opačném případě se totiž zpráva neodešle.

Druhá cesta vede přes zkopírování odkazu do schránky. K tomu slouží tlačítko Copy to clipboard. Opět nastavíte časové omezení pro sledování, odkaz pak vložíte stejně, jako jakýkoli jiný kopírovaný text (dlouhým podržením prstu v dané aplikaci a následnou volbou Vložit).

V horní liště pak můžete sledovat zbývající platnost všech sdílených odkazů a počet lidí, kteří se na ně podívali. V případě potřeby lze klepnutím na danou položku platnost odkazu prodloužit, nebo naopak ukončit.

Příjemci se po otevření odkazu zobrazí mapa, ve které může sledovat vaši polohu s poměrně velkou přesností. V případě, že se pohybujete, uvidí také rychlost jízdy/chůze. K dispozici je také údaj o tom, kdy byla poloha naposledy aktualizována, takže lze snadno identifikovat, že například zastavení je způsobeno výpadkem. Divák si může volit ze tří typů map (klasické, satelitní a terénní), případně zapínat a vypínat informace o provozu na pozemních komunikacích.

Resumé

Zatímco zkušenosti se sdílením polohy v Mapách Google či Facebook Messengeru jsou u řady uživatelů poměrně rozpačité, Glympse Express staví na zkušenostech, získávaných již od roku 2010. Ty se projevují především vysokou spolehlivostí celé služby a situace, kdy by sdílení přestalo fungovat, patří k výjimkám.

https://www.youtube.com/watch?v=K9sd1RLdb28

Proti „plnohodnotné“ aplikaci Glympse v této chybí možnost zadání cíle cesty a s tím související odpočet, za jak dlouho byste měli dorazit. Celý proces sdílení je však výrazně rychlejší a zjednodušený na naprosté minimum – uživatel volí pouze to jak, s kým a jak dlouho hodlá sdílet svou aktuální pozici. Takže pokud jednou za čas chcete dát vědět, kde jste, nebo jak někam jedete či jdete, je to ideální a nenáročné řešení.

Aplikace je v Obchodě Play od října roku 2014 a za tu dobu zaznamenala více než 50 000 stažení. Průměrná známka 4,3 svědčí o převažující spokojenosti stávajících uživatelů. Jen necelé 3 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.3 a novějším. Za nespornou výhodu lze považovat i fakt, že Glympse Express je zcela zdarma.

Glympse Express
Glympse Express

Využíváte sdílení polohy? Pokud ano, s jakou aplikací?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)