Kde a jak letos nakupujete vánoční dárky? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 19.12.2018
- 6
Zítra tu máme třetí adventní neděli, takže se budeme věnovat vánočnímu ruchu. Asi jen málokdo nestráví následující dny výběrem a nakupováním dárečků pro své blízké. Nás bude v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze zajímat, kde a jak letos nakupujete vánoční dárky.
Obsah článku
Možností je mnoho
Našim čtenářům jistě nemusíme představovat všechny možnosti, kde a jak lze pořídit dárky pro rodinu, kamarády, obchodní partnery a další lidi, kterým chcete udělat radost. Zkusíme tedy jen stručně shrnout možné způsoby, jejich výhody a nevýhody.
Patrně nejtradičnější je nákup v kamenných prodejnách. Nastupující vánoční šílenství už se začíná pomalu projevovat plnými parkovišti a ucpanými příjezdovými komunikacemi u velkých nákupních center. Klady jsou v tomto případě jasné: zboží si můžete před zakoupením prohlédnout, případně i do jisté míry vyzkoušet. K nevýhodám patří kromě (ne vždy) vyšších cen nutnost někam chodit či jezdit, tlačit se mezi lidmi a čekání u pokladen. Pokud byste přepočítali svůj čas na peníze, ve většině případů dojdete k závěru, že se vám tento způsob pořizování nadílky asi nevyplatí.
Z pohodlí domova
V posledních letech nelze přehlédnout očividný nástup nakupování v e-shopech. Na webu si prostě „naklikáte“ virtuální nákupní košík, a pak už jen čekáte, až vám ho pošta nebo přepravné služba doručí. Výhodou je tedy v první řadě pohodlí – objednat si můžete nejen z křesla u počítače, ale prakticky odkudkoli, kde je k dispozici mobilní Internet. Pokud u vás funguje doručování zásilek, dostanete objednané zboží až ke dveřím svého příbytku. Při výběru nejvýhodnější cenové nabídky pomohou srovnávače. Nevýhodou je nemožnost prohlédnout si a vyzkoušet zboží, což ale řeší možnost jeho vrácení do 14 dnů. Určitým rizikem je také samotná přeprava, během které může dojít k poškození.
Jistou podobnost s e-shopy vykazují různé slevové servery, označované po největším českém hráči na tomto poli jako „slevomaty“. I na nich seženete hmotné produkty, často jsou zde nabízeny ale i různé služby a zážitky, jako je projížďka sportovním vozem nebo skok padákem. U této kategorie jde zpravidla o jakési předplatné, kdy darující vybere službu a obdarovaný si pak vybere termín jejího čerpání. Výhodou jsou v tomto případě často velmi neobvyklé nabídky, které přitom mohou udělat velkou radost. Dárek – většinou v podobě poukazu – si můžete vytisknout doma na tiskárně, takže nemusíte nikam chodit. Nevýhodou je v některých případech obtížnější domluva s poskytovatelem na vhodném termínu.
Ještě levněji lze vánoční dárky pořídit v zahraničí, především v čínských obchodech. Není výjimkou, že produkty, které se u nás prodávají za cenu v řádech stokorun, tam pořídíte za desetikoruny. V tuto chvíli je však na nákupy z Číny pozdě a bez expresního příplatku je jen malá šance, že zboží dorazí do Štědrého dne. Výhodou jsou nízké ceny a snadné objednání. Našinci mohou za nevýhodu považovat nemožnost platby na dobírku – v zahraničí se prostě platí předem (nejčastěji kartou nebo přes PayPal). Pokud hodnota překročí zákonem stanovenou mez, budete muset doplatit clo a daň. Omezená je také záruka, v některých případech můžete narazit na nižší kvalitu či rovnou padělek.
Kde letos nakupujete vánoční dárky?
Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: kde letos nakupujete vánoční dárky? Protože předpokládáme, že mnozí z vás kombinují několik metod, nabízíme tentokrát možnost vybrat více položek. Samozřejmě pokud dárky teprve kupovat budete, hlasujte podle toho, jak je hodláte pořídit.
[gravityform id=“224″ title=“true“ description=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o výhodách a nevýhodách vámi používaných způsobů, kterými nakupujete vánoční dárky. Oceníme, když se pochlubíte, jaký nejoriginálnější vánoční dárek jste dali, nebo sami dostali.
Hlasovačka z minulého dílu
Před pěti týdny jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, kolik SIM karet podporuje váš telefon. Hlasování se zúčastnilo 154 čtenářů a výsledky jednoznačně ukázaly, že dual SIM telefony jsou dnes v drtivé většině.
Celkem 74 % respondentů má telefon, do kterého lze nainstalovat dvě SIM karty – konkrétně 38 % v hybridním a 36 % v tradičních slotech. Pouze čtvrtina hlasujících má telefon pro jednu SIM.Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář