Jak dlouho máte svůj stávající telefon? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
- Články
- Karel Kilián
- 6.8.2016
- 51
V říjnu loňského roku jsme zjišťovali, jak často naši čtenáři mění svůj telefon. Tentokrát se na tuto problematiku podíváme z poněkud jiného úhlu. Hodláme se vás totiž zeptat, jak dlouho máte svůj stávající telefon.
Obecně řečeno můžeme konstatovat, že chytré telefony jsou stále lepší a lepší. Pokrok se nestavuje v žádné třídě a dnešní nejlevnější mobily hravě strčí do kapsy několik let staré vlajkové lodě. Zlepšují se fotoaparáty, obrazovky, roste výpočetní výkon, zvětšuje se operační paměť i interní úložiště, rozšiřují se možnosti datové konektivity. Každá další generace je v několika směrech lepší než ta předcházející.
Svou roli v inovacích hraje také přijímání technických standardů, jako jsou nové normy Wi-Fi, Bluetooth, implementace NFC a pozvolný nástup oboustranného konektoru USB-C. Na druhou stranu častá zpětná kompatibilita nových technologických norem nenutí uživatele k rychlejší změně mobilního telefonu.
Podobně fungují i rozdíly mezi jednotlivými generacemi, které jsou v posledních letech tak malé, že často uživatele nepřesvědčí k výměně mobilu po jednom roce používání. V delším horizontu jsou však pokroky patrnější a mnohá dnešní zařízení s cenovkou pod 2 500 Kč spolehlivě překonají pět let staré předchůdce s pětkrát vyšší cenou.
Dobrou motivací k výměně tak může být například ukončení podpory. Tu většina výrobců garantuje po dobu dvou let, což byla také nejčastější odpověď našich čtenářů, kteří telefon mění „asi jednou za dva roky.“
Jak dlouho máte svůj stávající telefon?
Tento týden se vás tedy v rámci již tradiční Víkendové hlasovačky a diskuze chceme zeptat: jak dlouho máte svůj současný telefon? Pokud vlastníte více mobilů, počítejte pro účely ankety ten, který používáte nejvíce.
[gravityform id=“80″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o svém křemíkovém společníkovi – čím vám vyhovuje, proč ho máte tak dlouho, nebo naopak tak krátce. Zmínit můžete i své důvody, proč měníte telefony – zda to jsou technické parametry, touha po zkoušení nových produktů, nebo třeba snaha mít vždy aktuální zařízení. Zajímavé bude, pokud zavzpomínáte na své starší telefony a napíšete nám, zda se perioda výměny spíše zkracuje, nebo naopak prodlužuje.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se ve Víkendové hlasovačce a diskuzi ptali, čím fotíte dovolenou. Na výběr jsme přitom dali mobilní telefon, kompaktní fotoaparát a zrcadlovku, jakož i jejich možné kombinace.
Mobily vyhrály na celé čáře
Ukázalo se, že integrací digitálního fotoaparátu museli výrobci mobilních telefonů producentům foťáků přidělat nejednu vrásku na čele. Celých 41 % hlasujících si totiž na dovolené vystačí jen a pouze s mobilním telefonem. Jistě za to mohou i neustále se zlepšující foťáky v mobilech a skutečnost, že většina lidí má telefon neustále při sobě.
Tuto skupinu zastupuje v diskuzi pod článkem čtenář, který se podepsal jako Googler: „I z mobilu se dají vytáhnout poměrně slušné fotky, ovšem čím méně světla, tím se to razantně horší. Jelikož nemám ani zrcadlovku ani kompakt, musím se spolehnout na svůj Nexus 5 – na momentky, fotky s rodinou je to v pohodě (ostření, rozlišení, celková kvalita – naprosto dostačující). Občas, pokud se naskytne dobrá příležitost, tak se pokusím vyfotit něco, co potom trochu upravím v PC nebo nějaké aplikaci a zkusím z toho vymačkat něco alespoň vzdáleně připomínající profesionální fotku a lze to použít třeba jako tapetu.
Samozřejmě na dobrou zrcadlovku má mobil velice daleko, ale pro ty kteří se zrcadlovkou neumí (je tak fakt dost „čudlíků“, moc nerozumí termínům jako ISO, clona, ohnisková vzdálenost apod. nebo na ni nemají peníze, můžou zkusit focení mobilem, a pokud umí fotku dobře upravit, ve výsledku z toho může být klidně téměř zázrak ;-)“
Dalších 41 % pak kombinuje mobilní telefon se samostatným fotoaparátem – 20 % s kompaktem, 21 % se zrcadlovkou.
Zrcadlovky mají své zastánce
Jen zrcadlovku používá k dokumentování svých dovolených pouze 6 % čtenářů. Zástupcem tohoto pohledu je například Clarke, který napsal: „Říkám si, že jsem asi trochu masochista, když většinou neopustím byt bez sedmikilového batohu plného kvalitního skla a nevytáhnu zrcadlo jak je týden dlouhý, ale říkám si, že za ty šílené prachy na to nenechám padat prach ve skříni. Je to moje prostě „kabelka“ a když si k tomu přidám dlouhé procházky po Pokestopech, že tím, že se s tím každý den tahám, že alespoň trochu hubnu. Každé se má používat ke svému účelu, mobilem vymáčknu QR kód a provedu platbu za zboží a když chci fotografii, tahám zrcadlo.“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (51)
Přidat komentář