TOPlist

iOS 14: začal se jablečný systém více podobat Androidu?

iOS 14 představení

Včera proběhla dlouho očekávaná jablečná konference WWDC 2020, kde došlo mimo jiné na představení nového operačního systému – iOS 14. Ten přináší oproti iOS 13 spoustu novinek, díky kterým bude používání iPhonu pohodlnější. Objevují se zde však funkce, které již z Androidu známe dlouhé roky. Začínáme mít pocit, že jsou si oba dva systémy (Android a iOS) stále více podobné.

https://www.youtube.com/watch?v=fb7x5lM9oP4

Widgety v iOS 14

Widgety. Věc, kterou znají uživatelé Androidu dlouhé roky se nyní dostala také na iOS. Co vůbec vidíte, pokud se vám vybaví toto slovo? Nudnou domovskou obrazovku, kde se nachází spousta ikonek a složek? S tím by měl být nyní konec. Widgety si můžete různě uzpůsobovat. Lze upravovat jejich velikost i obsah a domovská obrazovka tak může vypadat přehledněji, a uvidíte na ní mnohem více informací, než tomu bylo doposud.

App Library

Další věc, kterou Android disponuje snad od začátku své existence a můžeme ji znát pod pojmem App Drawer. Jedná se o nabídku všech nainstalovaných aplikací. Funkce App Library v iOS 14 automaticky organizuje aplikace do jednotlivých kategorií a má také složku s navrhovanými či nedávno použitými/přidanými aplikacemi. Tato funkce taktéž dokáže rozpoznat, kde se zrovna nacházíte a kterou aplikaci byste mohli chtít otevřít. Opět se jedná o usnadnění používání telefonu. Na Androidu je funkce velmi přínosná a sám ji aktivně používám, takže jsem na ni velice zvědav. Navíc lze nyní skrýt jednotlivé domovské obrazovky (pokud jich máte třeba 6, můžete většinu skrýt a spouštět aplikace právě z App Library).

Picture-in-Picture

Picture-in-Picture je další funkcí, kterou známe z Androidu dlouhá léta. V iOS 14 lze tuto funkci použít pro FaceTime hovory a videa. Opravdu mě druhá strana nyní uvidí, když nebudu přímo v aplikace FaceTime? Paráda. Dá se říct, že i používání funkce je stejné, jako na Androidu. Jednoduše stačí přehrát video v aplikaci či na webu, následně přejít na domovskou obrazovku (či do jiné aplikace) a video pokračuje v malém okně. To můžete dále přesouvat a nebo jej zavřít. Apple taktéž umožňuje přesunout video mimo obrazovku, zatímco zvuk stále poběží.

picture-in-picture ios

Chytřejší Siri v iOS 14

Siri se nyní nezobrazí přes celou obrazovku, nýbrž pouze ve spodní části. Nezakryje tedy vše, co jste na telefonu dělali když jste ji vyvolali. Jablečná hlasová asistentka dokáže odpovědět na mnohem více faktů a má novou překladatelskou funkci, která navíc funguje i offline (bohužel, čeština podporována není). Vypadá podobně jako Google Překladač, který je doplněn o podporu živé konverzace. To se může hodit především na dovolené.

Za zmínku stojí také přepracovaná aplikace iMessage, která je nyní přehlednější. Můžete si nově připnout své oblíbené/časté kontakty na začátek seznamu konverzací, což vám usnadní hledání. Ve skupinových zprávách lze také odpovídat na konkrétní zprávu (podobně jako například na Messengeru či WhatsAppu) a nechybí ani nové styly pro memoji. Zajímavou funkcí je taktéž možnost udělat si z iPhonu virtuální klíč od auta skrz NFC. Jako první jej bude podporovat nové BMW 5 2021 generace G30 po faceliftu. Klíč bude navíc možné sdílet skrz iMessage a to i s omezeným profilem jízdy. Ideální pro čerstvé řidiče, kteří se budou snažit trhnout nejrůznější rekordy. Tato funkce bude dostupná i v iOS 13.

Opomenout nesmíme ani App Clips. Tuto funkci má i Android a jedná se o malou část aplikace, kterou lze rychle a snadno prozkoumat a vyzkoušet bez toho, aniž byste ji museli instalovat. Nechybí samozřejmě ani podpora Apple Pay a Přihlásit se pomocí Apple. Beta verzi systému brzy vyzkoušíme a přineseme vám podrobnější pohled.

Co říkáte na nový iOS 14?

Zdroj: apple.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)