TOPlist

Android vs iOS: 5 věcí, které můžeme nově jablíčkářům závidět

android vs ios 13 iphone nebo android

Minulé pondělí Apple na své vývojářské konferenci představil nový iOS 13, který přináší do jablečných telefonů spoustu novinek. Systém jsme otestovali a přinášíme vám srovnání Android vs iOS a seznam těch nejzajímavějších novinek, které jablečnému ekosystému tiše závidíme a doufáme, že se někdy objeví i na Androidu.

Obsah článku

Upozornění

Cílem tohoto článku není vyzdvihovat Apple před Androidem. Moc dobře víme, že Android má spoustu funkcí, které jablíčkáři nemají a dlouho mít nebudou. Jde pouze o srovnání nového operačního systému, který jsme si vyzkoušeli.

Přihlásit se pomocí Apple dbá na vaše soukromí

Jedna z vůbec nejzajímavějších věcí, kterou Apple představil. Jedná se o nový proces přihlášení, který budou muset vývojáři používat, chtějí-li používat aplikace a služby na iOS. Přihlášení je podobné, jako přes účet Google a není tak potřeba si vytvářet nový a pamatovat si heslo. Nová služba od Applu má ale přeci jednu výhodu, a tou je soukromí. Představa, že se do libovolné aplikace přihlásíte pomocí Touch ID či Face ID a navíc nesdílíte vaši e-mailovou adresu je při nejmenším zajímavá. Pokud e-mail nebudete chtít sdělovat, stačí tuto možnost zvolit, Apple vygeneruje náhodnou e-mailovou adresu, skrz kterou vám bude přeposílat zprávy od dané služby na váš e-mail. V celkovém srovnání Android vs iOS vyhrává co se týče soukromí Apple. Ten na něj klade velký důraz, což sebou pochopitelně přináší spoustu omezení.

Automatický tmavý režim

S iOS 13 přišla i jedna z nejočekávanějších novinek – tmavý režim. Ten funguje podobně jako na macOS a lze vedle tmavého a světlého režimu zvolit také možnost automaticky. Znamená to, že po západu slunce se zařízení automaticky přepne do tmavého režimu a naopak se při východu slunce přepne zpět na světlý režim. Pokud jste upír, jde tato možnost i přehodit.

ios 13 dark mode tmavy rezim android vs ios

Nabíjení baterie se přizpůsobí návykům uživatele

Většina populace nabíjí svůj telefon přes noc. Alespoň tak se na to dívá Apple. iOS 13 nebude dobíjet baterii na 100%, když bude vědět, že telefon bude na nabíječce dalších x hodin. Jinými slovy iOS zjistí, kdy vstáváte (ať už pomocí budíku, nebo průměrné doby, kdy poprvé sáhnete na telefon) a začne ho do plné kapacity dobíjet až po nějaké době. Pro příklad – pokud vstáváme v 6:00 a telefon dáme do nabíječky ve 23:00, zařízení se dobije na 80%, ve kterých zůstane do 5:00 a od této doby, jelikož ví, že za hodinu vstáváte doplní zbývajících 20 %. Tím se zvýší nejen zachování výkonu zařízení, ale také výrazné prodloužení životnosti baterie.

IOS 13 battery charging optimalizovane nabijeni

Find My najde ztracené zařízení kdykoliv a kdekoliv

Možnost nalézt ztracené tablety, telefony, hodinky a třeba i Chromebooky máme už mnoho let. Pokud je ale zařízení offline, můžeme vyhledat pouze místo, kde bylo zařízení naposledy připojeno. Nová služba Find My umožňuje uživatelům nalézt ztracená zařízení i přesto, že jsou offline. Zařízení totiž začne vysílat nouzové signály pomocí bluetooth, které může zachytit jakékoliv jiné iOS/macOS zařízení a anonymně odeslat data zpět k uživateli. V praxi to znamená, že kdybyste nechali svou tašku s MacBookem v parku a okolo prošel vlastník jakéhokoliv iPhonu s podporou iOS 13, tak právě on vám pošle anonymně svou aktuální polohu. Vy tak zjistíte, kde se zařízení nachází. Chytré, že? Pokud tak patříte mezi jedince, kteří často ztrácejí svá zařízení, měli byste nad otázkou, zda zvolit iPhone nebo Android při nejmenším zapřemýšlet.

ios find my ztrata iphone android vs ios

Sdílení hudby skrz AirPods

Díky nové funkci v iOS 13 můžete sdílet zvuk v AirPods. A to pouhým dotykem obou zařízení. Co to znamená? Dva lidé, čtyři sluchátka, stejný zvuk. Využití zde vidím zejména při cestování, kdy budu v letadle koukat na film a pokud bude mít druhá osoba zájem, bude se moct koukat se mnou. Zvuk půjde skrz její AirPody a já budu moci pokračovat aniž bych cokoli měnil v nastavení.

Nových funkcí má iOS 13 pochopitelně mnohem více. V tomto článku jsme vyzdvihli ty, které nám přišli ze všech nejzajímavější. Ostatním funkcím a tématu Android vs iOS se budeme věnovat příště. Na co se můžete těšit?

  • Aplikace Připomínky
  • Nový design aplikace Fotky
  • Nový foto a video editor
  • Čas u obrazovky
  • Siri Zkratky

V redakci jsme měli možnost vyzkoušet si kromě iOS 13 také nový iPadOS. Jaký je a co oproti Androidu přinese? To se můžete dovědět ve videu.

iPad OS vs Android 🍏 srovnali jsme nové funkce

iPad OS vs Android 🍏 srovnali jsme nové funkce

Kterou z funkcí iOS 13 byste využili i na Androidu?

Zdroj: androidpolice.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (74)