TOPlist

Tohle jsou nejlepší produkty chytré domácnosti z IKEA: Inteligentní žaluzie, LED pásek nebo geniální lampička

ikea chytra domacnost
  • Zájem o produkty chytré domácnosti roste
  • IKEA nabízí hromadu inteligentních zařízení
  • Najdeme mezi nimi čističku vzduchu, LED pásek či rolety

Z chytré domácnosti se v průběhu let stalo čím dál důležitější téma. Produktů, o kterých byste možná ani neřekli, že se dají ovládat mobilem, najdete napříč e-shopy hromadu. Do segmentu smart home už dávno pronikla také IKEA, která prodává přes stovku inteligentních zařízení. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejzajímavější z nich.

Obsah článku

Ještě než začneme… (hub Dirigera)

Pokud si plánujete v IKEA nakoupit více než jeden produkt chytré domácnosti, je současně dobré zvážit pořízení řídicí jednotky (hubu) DIRIGERA. Jak poznamenává sám výrobce, zařízení funguje v podstatě jako srdce vašeho smart home systému. Za pomoci hubu DIRIGERA můžete všechny inteligentní hračičky vzájemně propojit a ovládat je prostřednictvím mobilní aplikace IKEA Home smart.

IKEA Home smart
IKEA Home smart

Dostat se tak lze k mnohem komplexnějším způsobům interakce s jednotlivými spotřebiči – bez centrální jednotky byste si například nemohli vytvořit scény, s nimiž se odehraje vícero akcí (spuštění hudby, zatáhnutí žaluzií, rozsvícení světla atp.) v jeden moment, a to buď po stisknutí tlačítka, nebo na základě předem nastaveného plánu.

IKEA DIRIGERA hub

Cena: 1 490 Kč

Chytré žaluzie

Představte si svět, ve kterém si můžete naplánovat, aby se žaluzie ve vašem obýváku vysunuly nebo zatáhly v konkrétní čas… Proč si to ale pouze představovat, když existují chytré rolety?

Chytrá roleta PRAKTLYSING

PRAKTLYSING je jediným modelem rolety ze současného sortimentu IKEA, který částečně propouští denní světlo a místnost vám tak nezatmaví kompletně. K dispozici je v pěti různých verzích, lišících se velikostí (nejmenší má rozměry 60 x 195 cm, největší 140 x 195 cm). Ačkoliv se dá ovládat i chytrým telefonem, máte-li k dispozici řídicí jednotku, součástí balení je dálkový ovladač.

IKEA PRAKTLYSING roleta

Cena: od 2 490 Kč

Chytrá roleta FYRTUR

Na rozdíl od varianty PRAKTLYSING je FYRTUR přímo propagován jako roleta, jejímž hlavním účelem je blokovat veškeré světlo zvenčí a zcela zatemnit místnost. Opět je k dostání v pěti různých verzích, jejichž cena ale podstatně vzrostla.

IKEA FYRTUR roleta

Cena: od 3 690 Kč

Chytrá roleta TREDANSEN

Jakousi zlatou střední cestu představuje roleta TREDANSEN, která je i tentokrát označovaná jako zatemňovací. Variant lišících se velikostí je znovu k dostání pět, přičemž cena té nejlevnější činí necelé 3 000 Kč. Chcete-li si v pokoji čas od času udělat tmu, ale nechcete zbytečně připlácet, pak se TREDANSEN zdá být ideálním modelem pro vás.

IKEA TREDANSEN roleta

Cena: od 2 990 Kč

Chytré osvětlení

Chytrá LED žárovka TRÅDFRI

S velmi pěknou cenou se v Česku relativně nově prodává chytrá žárovka TRÅDFRI, která je ve verzi s 806 lumeny a paticí E14 k dostání za něco přes dvě stovky. Kromě toho, že dokáže svítit bíle, přičemž si můžete měnit teplotu, dokáže pracovat také s RGB barvami. Spektrum je nicméně omezené pouze na několik konkrétních odstínů, mezi nimiž však najdete třeba modrou, růžovou nebo oranžovou.

IKEA TRADFRI žárovka

Cena: 249 Kč

Chytrý LED panel JETSTRÖM

Není to tak dlouho, co IKEA do Česka přinesla nástěnný a stropní LED panel JETSTRÖM. První zmíněný je nabízen ve verzi 30×30 cm a dokáže měnit barvy, ten druhý se pak dá pořídit ve dvou různých variantách (60×60 cm, 100×40 cm), avšak u obou z nich si můžete nastavit pouze odstín bílé. V souvislosti se životností LED žárovek výrobce hovoří o přibližně 25 000 hodinách.

IKEA LED panel JETSTROM

Cena: 799 Kč (nástěnný), od 1 790 Kč (stropní)

Chytrá stojací LED lampa PILSKOTT

Inteligentní designovka, kterou si můžete postavit vedle pohovky a nechat si s ní osvítit perimetr. Lampa má moderní grafický tvar s černým zevnějškem a svítí díky ohnutému LED pásku, který je možné stmívat dálkovým ovladačem (prodává se samostatně za 169 korun).

IKEA lampa PLISKOTT

Cena: 2 490 Kč

Chytré kuchyňské osvětlení MITTLED

Připravujete v kuchyni lahodný pokrm za tmy? Pak je rozhodně vhodné mít k dispozici světlo nad kuchyňskou linkou. IKEA jedno takové prodává a má délku 40 cm, 60 cm nebo 80 cm. Světlo nedokáže měnit barvy a stejně tak ani teplotu bílé barvy – ta v základu činí 2 700 K a jde tak o teplejší odstín.

IKEA MITTLED kuchyně

Cena: od 449 Kč

Chytrý LED pásek ORMANÄS

Jednou z mnoha novinek letošního roku je chytrý LED pásek ORMANÄS, který je čtyři metry dlouhý a dokáže měnit barvy podle toho, jak je nastavíte. Hodí se jej namontovat nad skříňky, televizi nebo třeba pod pohovku, ale fantazii se v podstatě meze nekladou. Dálkový ovladač se prodává zvlášť, ale opět platí, že pokud disponujete hubem, můžete pásek ovládat prostřednictvím aplikace.

IKEA ORMANAS LED pásek

Cena: 599 Kč

Wi-Fi reproduktory

Součástí chytré domácnosti pochopitelně mohou být i reproduktory, pokud jsou na to dostatečně inteligentní. IKEA prodává několik zajímavých kousků, avšak musíme ji pokárat za neskutečně matoucí označení – pojmenovat všechny produkty kategorie „SYMFONISK“ za nás není dvakrát moudré…

Policový reproduktor s Wi-Fi

Tuhle hračku můžete umístit jak vodorovně, tak svisle, a jak už napovídá její název, nejlépe se bude vyjímat na poličkách (samozřejmě vám ale nikdo nezakazuje ji umístit kamkoliv jinam). Zařízení je výsledkem spolupráce mezi IKEA a Sonos a podporuje všechny hlavní streamovací platformy. Přenos hudby z aplikace Spotify do reproduktoru usnadňuje technologie Spotify Connect. Reproduktor samotný je vybaven ovládacími tlačítky, ale pakliže byste se ptali na možnost ovládání mobilem, musíme vás dopředu varovat: Reproduktor není součástí ekosystému IKEA Home smart a ovládá se prostřednictvím aplikace Sonos S2.

IKEA SYMFONISK policový reproduktor

Cena: 2 690 Kč

Sonos
Sonos

Lampa s Wi-Fi reproduktorem

Usínáte-li rádi v doprovodu hudby, pak bude lampa s Wi-Fi reproduktorem z IKEA skvělým doplňkem pro váš noční stolek. Zařízení poskytuje 180° zvuk a tentokrát jej lze integrovat do systému IKEA Home smart (pravděpodobně se to ale týká jen osvětlení, reproduktor by se měl znovu ovládat pomocí appky od společnosti Sonos). Lampička je k dostání ve čtyřech různých verzích, které kombinují bílou a černou barvu.

IKEA SYMFONISK lampa s wifi reproduktorem

Cena: 4 790 Kč

Stojací lampa s Wi-Fi reproduktorem

Pokud se vám koncept lampy s reproduktorem líbí, ale zdá se vám smysluplnější umístit si zařízení třeba do obýváku vedle gauče, nabízí IKEA také stojací provedení, vybavené bambusovým stínidlem. Žárovku si však k němu musíte dokoupit sami.

IKEA SYMFONISK lampa s wifi reproduktorem

Cena: 5 490 Kč

Bonusy

Senzor kvality vzduchu VINDSTYRKA

Senzor kvality vzduchu, který je v podstatě takovým chytrým kvádrem s displejem, byste v sortimentu IKEA na základě předešlých tipů asi úplně nečekali. My sami jsme tento zajímavý produkty kdysi testovali a ocenili jsme jeho kvlaitní zpracování a přesné měření teplot i vlhkosti se senzorem značky Sensirion. Dále VINDSTYRKA dokáže zaznamenávat koncentraci PM2.5 (částice ve vzduchu s průměrem menším než 2,5 mikrometru) nebo hodnotu tVOC.

IKEA Vindstyrka senzor

Cena: 999 Kč

Čistička vzduchu STARKVIND

Mezi produkty chytré domácnosti jsou obecně oblíbené čističky vzduchu, populární jsou například ty od společnosti Xiaomi. IKEA má v nabídce čističku STARKVIND, která má zajímavou kulatou konstrukci a schopnost zvyšovat kvalitu vzduchu v prostoru s rozlohou až 20 metrů čtverečních. Filtr pevných částit je údajně optimalizován tak, aby odfiltroval zachytil přibližně 99,5 % menších částic ve vzduchu, jako jsou částice PM2,5, prach a pyl.

IKEA STARKVIND čistička vzduchu

Cena: 3 489 Kč

Chytrá zásuvka TRÅDFRI

Velice oblíbeným produktem v nabídce IKEA je bezdrátová zásuvka TRÅDFRI, díky níž můžete udělat chytré zařízení i z některých běžných spotřebičů. Jelikož ji po připojení k bráně lze ovládat chytrým telefonem, můžete na dálku spustit světla anebo zkontrolovat, že jste před odchodem z domu vypnuli kávovar.

IKEA TRÅDFRI zásuvka

Cena: 399 Kč (do 7. května ve slevě za 299 Kč)

Který produkt z nabídky IKEA vás zaujal nejvíc?

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)