Huawei není jediný: Další velká společnost podvádí v testech výkonnosti

Facepalm kvůli podvádění v benchmarcích.

Před nedávnem se na Huawei a sesterský Honor provalilo, že podvádí v testech výkonu. Ředitel softwarové sekce Huawei Wang Chenglu, se tehdy bránil, že to dělat musí, protože to dělají i ostatní. Jak si povede Xiaomi, Samsung, Nokia, OnePlus? Najde se mezi nimi nějaký další podvodník?

Deset telefonů od sedmi různých výrobců – najde se mezi nimi nějaký nový podvodník?

O předchozí kauze s podváděním Huawei a Honorem jsme vás informovali. Oplétačky měl v minulosti i OnePlus nebo Samsung. Polepšili se? Server Firstpost.com se rozhodl otestovat řadu telefonů ostatních výrobců a potvrdit, či vyvrátit tvrzení ředitele z Huaweie, že podvádí každý. Testovalo se celkem deset různých modelů od sedmi odlišných výrobců.

 

Jak se v testech podvádí a jak případné podvodníky kontrolovat?

Každý telefon se testoval dvakrát. Jednou s normální verzí benchmarku, jehož identitu telefony snadno rozeznají a podruhé s upravenou “privátní” verzí, kterou by telefon “podvodník” rozpoznat neměl. Redakce chtěla ještě otestovat i telefony od Vivo, ale nepodařilo se jim na nich spustit upravenou verzi benchmarku s utajenou identifikací.

Podvádějící telefon” se snažil zjistit situaci, kdy zrovna běžel nějaký ze známých benchmarků. Pokud benchmark detekoval, vypnul teplotní limity a přepnul výkon do speciálního “benchmarkovacího” módu, jenž byl přetaktován až na maximum. V běžném provozu by takový mód dlouhodobě nebyl žádoucí či v některých případech dokonce možný. Avšak kvůli tomu, že benchmark běží obvykle jen krátký časový úsek, tak taková krátkodobá jízda na maximum nebyla problém. Uživatel si zároveň ničeho zvláštního ani nevšiml. Akorát pak dostal výsledky, které neodpovídaly reálným možnostem jeho zařízení.

Specifikace testování

Před začátkem testů byla všechna data z telefonů promazána. Následně byla provedena obnova do továrního nastavení, přihlášení do obchodu Google Play a aplikování všech dostupných aktualizací. Automatické aktualizace byly vypnuty. Telefony se dobily na 100 % baterie a nechaly hodinu odpočinout a vychladnout.

Nejprve se testovalo v privátní verzi s utajenou identitou benchmarku, kterou poskytlo vývojářské studio UL Benchmarks. Tím se stanovil základní poctivý výsledek. Následovalo přetestování v klasické verzi benchmarku, ve které případný podvodník mohl podvádět. Testovalo se pomocí 3DMark Slingshot a Slingshot Extreme ES 3.1.

Testy výkonu probíhaly následovně: každý test proběhl třikrát v pětiminutových intervalech. Výsledky byly zprůměrovány. Při testování teplot běžely benchmarky v 10h smyčce. Takto se testovaly jen telefony u kterých bylo v předchozích testech odhaleno, že podvádějí. A jak to tedy dopadlo?

Výkon poctivých telefonů

Pětice telefonů testy prošla bez problém§. Jejich výsledky v obou verzí benchmarku se lišily o méně než 5 %. Nepodváděl Samsung Galaxy Note 9, OnePlus 6, Xiaomi Redmi Note 5, Xiaomi Pocophone F1 a Nokia 7 Plus. Zbývající pětice podvodníků už s výsledky aktivně manipulovala.  Rozdíl ve prospěch speciálního benchmarkovací módu vs. poctivý výkon:

  • Honor 10: +92.23% 
  • Huawei P20 Pro: +76.43% 
  • Realme 1: +45.63%
  • Realme 2: +60.86%
  • Oppo Find X: +36.82%
Teploty telefonů které podváděly

Teplotní testy dopadly ještě hůře. Huawei a Honor se zahřeje o cca 16 C° více, než při poctivém benchmarku, ale alespoň maximální teplota je pořád nižší než u nejvyššího modelu od Oppa – Find X. Ten se dokáže průměrně zahřát na bláznivých 73,3 °C (CPU) s maximální teplotou 76°C. A šílených 60°C pro baterii. Nemluvě o vysokých teplotách i bez podvádění. 

Teploty u telefonů Realme se tolik nelišily, nicméně Realme 2 byl při dlouhodobém testování nestabilní. Není ani tak velkým překvapením, že Realme je dceřinou společností Oppo. Hodnoty u Oppa, Huawei a Honoru se už nacházejí v nebezpečné oblasti. Zajímavé bude sledovat to, jak si Huawei poradí s tímto speciálním režimem. U provalení podvodů totiž slíbil, že jej zpřístupní i uživatelům. Na závěr drobně oceňme Xiaomi, Nokii, Samsung a OnePlus, že se k podobné aktivitě nepřipojili, či alespoň ponaučili z minulosti.

Myslíte, že podvádí ještě někdo další? Budete brát ohled na tuto kauzu při výběru svého následujícího telefonu?

Zdroj: firstpost.com

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)