TOPlist

Student duplikováním SIM karet ukradl 135 milionů Kč. Ve vězení stráví 10 let

duplikovani sim karet trest usa

Dvacetiletý vysokoškolský student Joel Ortiz se zapsal do historie jako první hacker odsouzený za duplikování SIM karet. Pomocí duplikátů SIM se dokázal dostat do účtů desítek osob. A to včetně krypto peněženek, ze kterých odcizil více než 5 milionů dolarů, v přepočtu s DPH cca 135 milionů Kč.

V USA padl první trest za duplikování SIM karet

Student Joel Ertozi přijal dohodu, kterou mu nabídl kalifornský soud. Dostal 10 let nepodmíněně. Jde o prvního hackera, který byl odsouzen za duplikování karet. I z toho důvodu stráví ve vězení deset let. Jde o exemplární trest, který má ostatní hackery varovat. Joel Ortiz je přitom jeden z několika hackerů, který byl v minulém roce chycen. Jeden hacker dokonce ukradl v přepočtu více než 380 milionů Kč.

sim karty

Duplikování SIM karet je poměrně nový způsob, jak získat přístup do emailů, účtů sociálních sítí, ale i třeba peněženek s kryptoměnami. Podvod spočívá v tom, že si hackeři vytipují osobu, kterou sledují a sbírají všemožné informace, včetně těch osobních. Jakmile mají dostatek informací o oběti útoku, nechají si u mobilního operátora převést telefonní číslo oběti na novou SIM kartu. A jakmile mají číslo u sebe, můžou překonat dvoufaktorové ověření a dostat se do normálně zabezpečených účtů.

Ortiz nebude sám, v posledních několika měsících bylo zatčeno několik dalších hackerů. Vládní zástupci ale doufají, že tvrdé tresty odradí ostatní od páchání podobných zločinů. Šerif Samy Tarazi, který tyto případy vyšetřuje už řekl, že po zatčení několika osob, se aktivita hackerů v této oblasti zmenšuje.

Je to podle vás adekvátní trest?

Zdroj: motherboard.vice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)