Gowalla pro Android: Podrobný průvodce

No Image-01

Proč hrát Gowallu, jak začít a oč vlastně v této hře jde? Podrobný průvodce a praktické zkušenosti s Gowallou nejen pro telefony s Androidem.

Permanentně klesající ceny GPS čipů přinesly technologii, dříve obvyklou jen ve finančně náročných zařízeních, i do mobilních telefonů, včetně těch nejlevnějších, jako je třeba Vodafone 845. Kromě (především automobilové) navigace se určování polohy pomocí družic uplatňuje i v oblasti zábavy – například v geocachingu. Aktuálním hitem jsou pak dvě aplikace, nebo chcete-li hry. Tou první je foursquare, tou druhou Gowalla, jejíž aplikaci pro telefony s Androidem si dnes představíme.

Smyslem hry je…

Začněme srovnáním s geocachingem, se kterým má Gowalla celou řadu společných prvků. Zatímco při geocachingu budete hledat reálné předměty (tzv. „kešky“), Gowalla se zaměřuje na hledání a navštěvování míst. Při troše štěstí na daném místě najdete i nějaký ten předmět, který buď dostanete jako dárek, nebo ho vyměníte za jiný (opět podobnost s geocachingem, kde si předmět můžete odnést jedině výměnou za jiný). Předměty jsou ale v Gowalle jen virtuální. Místo zapisování do deníku „kešky“ se na daném místě zapíšete („checknete“) skrze aplikaci na web Gowally, kde mohou vaše snažení sledovat ostatní.

Kromě předmětů dostáváte také odznaky (neboli „piny“), které jsou udělovány za splnění nějaké konkrétní aktivity (např. vyfocení 25 snímků, návštěvu cizí země, vytvoření určitého počtu bodů, …). Podle odznaků pak poznáte, jak je který hráč v Gowalle aktivní.

Jak tedy začít?

Začněte vytvořením účtu na Gowalle. Ten si založíte po kliknutí na velké oranžové tlačítko Sign Up Now na titulní stránce projektu. Vyplnit musíte jen jméno, příjmení, e-mailovou adresu, uživatelské jméno a heslo. Pozor ale při druhém kroku, kde jste dotazováni na heslo do své e-mailové schránky – Gowalla v tomto směru funguje podobně drze jako Facebook – tedy rozešle pozvánky na všechny adresy, které najde ve vaší schránce, což asi není žádoucí, zejména pokud ji používáte například k pracovní korespondenci. Trapasu se vyhnete skrze nenápadný odkaz Skip this step. To samé doporučujeme udělat i při nabídce propojení s Facebookem a Twitterem.

Pak už si můžete Gowallu nainstalovat do svého mobilního telefonu. Kromě Androidu jsou podporovány také iPhony, BlackBerry, Palmy s webOS a iPady. Pokud máte telefon s nepodporovanou platformou, můžete Gowallu hrát i pomocí webového prohlížeče s podporou geolokace na adrese m.gowalla.com. V takovém případě je ale nutné počítat s určitými omezeními. Další možností je aplikace napsaná v Javě.

Po instalaci a spuštění aplikace zadáte své přihlašovací jméno a heslo do Gowally a můžete začít!

Na základní obrazovce jsou čtyři záložky, jejichž funkce je následující (k podrobnému popisu se dostaneme níže):

  • Activity – přehled aktivit přátel (tedy záznam o posledním místě a době, kdy se přihlásili).
  • Spots – nejbližší nalezené body.
  • Trips – nejbližší nalezené výlety.
  • Passport – informace o vás – tj. krátké představení a přehled o tom, kolik razítek a odznaků jste získali, počet přátel, kolik fotografií jste odeslali, kolik výletů absolvovali a seznam posledních navštívených míst. Najdete tu také přehled předmětů, jež „nosíte v telefonu.“

Hledáme místa

Aktivujte GPS modul, spusťte Gowallu a chvilku počkejte, než telefon nalezne svou pozici a vypíše nejbližší nalezené body (těm se v Gowalle říká „spoty“). Ty jsou řazeny vzestupně podle vzdálenosti od aktuálního místa. Vlevo od názvu se zobrazuje ikonka odpovídající kategorii, do níž ten který bod spadá (více si o tomto povíme o kousek dál), níže je pak uvedena vzdálenost a směr vůči aktuální pozici. Pokud tapnete na některý spot, dozvíte se o něm další informace: nejužitečnější bude patrně mapa s vyznačením aktuální polohy a pozice vybraného „spotu.“

Nejbližší nalezené spoty

Nejbližší nalezené spoty


K danému místu se můžeme přihlásit

K danému místu se můžeme přihlásit

Dále je možné prohlížet fotografie pořízené uživateli, počet lidí, kteří se na daném místě přihlásili a tzv. „leaderboard“ – tedy jakýsi žebříček uživatelů podle počtu přihlášení v daném místě (na „starosty,“ jako ve foursquare, se ale v Gowalle nehraje).

Na vybraném místě se přihlásilo celkem šest lidí a v databázi je jedna fotografie

Na vybraném místě se přihlásilo celkem šest lidí a v databázi je jedna fotografie

Kromě nativní aplikace můžete k vyhledávání míst použít i programy pro tzv. „rozšířenou realitu“ (augmented reality), jako je třeba Layar nebo Wikitude, jež nabízejí vrstvu Gowalla bodů. V těch stačí jen aktivovat příslušnou vrstvu a skrze fotoaparát telefonu se „rozhlížet“ po okolí, kam se vám budou promítat jednotlivé body včetně vzdálenosti a dalších informací.

Přihlášení k bodu a sbírání razítek

Přihlásit („checknout“) se můžete jen v určité vzdálenosti od daného místa – typicky to bývá 1 km. Tento údaj určuje zakladatel „spotu.“ Při přihlášení můžete vyplnit co právě děláte nebo máte v úmyslu dělat a je tu i možnost poslat zprávu na Twitter či Facebook (osobně ale toto nedoporučuji, neboť „ne-Gowallisty“ mohou podobné informace otravovat). Po přihlášení je možné zanechat komentář k danému místu (doporučuji například u restaurací zhodnotit kvalitu jídla, ochotu a rychlost obsluhy) a pořídit jeho fotografii. Stejně tak se můžete podívat, kdo a kdy byl na stejném místě před vámi. Za první přihlášení na daném místě dostanete razítko (stamp), potvrzující, že jste tam byli. Za další přihlášení se již razítka nedostávají, ale zaznamenává se počet „checkinů.“ U každého bodu je evidován žebříček nejčastěji zaznamenaných uživatelů, nicméně ten, jak již bylo řečeno, nemá v rámci hry prakticky žádný význam.

Přihlášení se k místu (check in)

Přihlášení se k místu (check in)

Samozřejmě je vzhledem k toleranci možné podvádět a přihlašovat se na všechna místa v dosahu – v tom vám nikdo nemůže bránit (dokonce na to existuje i speciální aplikace, dostupná v Android Marketu). Otázkou je, zda vás pak Gowalla bude bavit. Osobně jsem si dal za úkol každé místo, kde se přihlásím, současně také vyfotit a odeslat na server.

Sbíráme předměty

Výše jsem naznačil, že součástí hry jsou i virtuální předměty. Ty lze získat dvěmi způsoby: buď vám je „daruje“ Gowalla (většinou tak činí jako odměnu například za založení místa nebo za časté přihlašování), nebo výměnou. Jaké předměty na místě zanechali ostatní uživatelé ale zjistíte až v momentě, kdy se k tomuto místu přihlásíte. Výměna probíhá v poměru jedna ku jedné: tedy zvolíte si předmět, který chcete vyzvednout, a na jeho místo položíte nějaký ze své sbírky. Pokud se žádný předmět na dané pozici nenalézá, můžete zde položit svůj.

Co je na předmětech nejzajímavější: na webových stránkách Gowally (přes aplikaci pro Android to nejde, neboť pokročilou práci s předměty nepodporuje) lze v menu Items vystopovat jejich historii. Mám ve své sbírce například jízdní kolo, které první uživatel našel u pražského Strahovského stadionu, aby ho později zanechal na Masarykově náměstí v Ostravě, kde jsem ho našel já. Až kolo pošlu dál, budu se moci dívat, kam povede jeho další cesta.

Historie jednoho žlutého kola, které se dostalo z Prahy do Ostravy

Historie jednoho žlutého kola, které se dostalo z Prahy do Ostravy

Z výše uvedeného plyne logické doporučení: ukládejte předměty na frekventovaných místech, kde je šance, že je někdo najde a vyzvedne. Necháte-li něco například na letišti, máte mnohem větší šanci, že se daná věc dostane do zahraničí, než například pokud předmět uložíte na vaší poště. Stejně tak je dobré, pokud do hry zapojíte například své kolegy nebo přátele, stanovit si nějaké místo, na kterém si budete předměty vyměňovat.

Počet předmětů, jež můžete „nosit“ ve svém telefonu, je ale omezený na deset kousků. To lze vyřešit jejich uložením do sbírky (Add to Collection), čímž se přesunou do webové kolekce, odkud je ale už nedostanete zpět do mobilního zařízení. Aktuálně existuje 143 různých předmětů, takže než posbíráte celou kolekci, chvilku vám to potrvá. To je ostatně další motivace, nikoli nepodobná legendárním žvýkačkám BaJo s obrázkem a textem „Najděte zbývajících 49 obrázků.“

Vytváříme místa

Na rozvoji Gowally se můžete sami aktivně podílet vytvářením nových míst. Na těch se pak samozřejmě mohou přihlašovat další uživatelé, vám ale zůstane pozice správce. Nejprve několik poznámek:

  • Vytvářejte „spoty“ jen na místech, která jsou něčím zajímavá pro ostatní. Pozice „u mne doma“ bude těžko někoho motivovat k návštěvě. Osobně jsem vytváření nových míst pojal jako způsob, jak pomoci mimoměstským v orientaci v našem městě.
  • Zadávejte co možná nejpřesnější a nejvýstižnější názvy bodů, aby bylo jasné, o jaké místo se jedná a co návštěvníkovi přinese/nabídne.
  • Dejte si záležet na volbě odpovídající kategorie.
  • Pozor na kategorii Event – ta slouží k vytváření časově omezených bodů (např. koncertů, výstav atp.), jejichž platnost vyprší po dvanácti hodinách.
  • Používejte webové rozhraní, ve kterém můžete kdykoli upřesnit pozici daného bodu (např. pokud vás v terénu GPSka nezaměří zcela přesně), ale i doplnit užitečné informace (otevírací dobu, poskytované služby, …). K editaci vytvořeného místa se nejrychleji dostanete přes tlačítko Stamps, kde u bodů, které jste založili, najdete v menu na pravé straně Spot tools položku Edit. Na tomto místě je také možné určit vzdálenost, na kterou bude možné se k danému místu přihlásit (výchozí vzdálenost určuje Gowalla podle vybraného typu bodu – např. pro náměstí či most je rádius větší než třeba pro restauraci). O vámi založená místa se starejte – tj. popisujte je a v rámci možností i aktualizujte.
  • Nezakládejte místo dvakrát; stejně tak nezakládejte místo, které již existuje. Pokud se to nechtěně stane, přes webovou aplikaci své místo smažte.

Jak tedy nový bod vytvořit? Po zaměření pozice stiskněte tlačítko [Menu] a zvolte možnost Add spot. Následně vyplňte jméno bodu (název podniku, místa, objektu, …), zařaďte ho do správné kategorie (podle toho dostane ikonku/razítko) a napište stručný popis. Po stisku tlačítka Save se ujistěte, že je bod umístěn na správném místě a definitivně potvrďte Create Spot. Logicky je dalším nabídnutým krokem „checknutí se“ na nově vytvořeném bodě.

Vytvoření nového bodu

Vytvoření nového bodu

Po vytvoření bodu se na něm mohou hned přihlašovat další uživatelé.

Vámi vytvořené body můžete editovat na webu Gowally

Vámi vytvořené body můžete editovat na webu Gowally


Můžete změnit název bodu, doplnit popisek, upravit kategorii a umístění

Můžete změnit název bodu, doplnit popisek, upravit kategorii a umístění

Odznaky „za zásluhy“

Co tedy v Gowalle můžete sbírat? Již jsme mluvili o předmětech (Items), které lze vyzvedávat, vyměňovat a pokládat na zvolená místa. Kromě toho jsou tu razítka (stamps), jež dostáváte automaticky za přihlášení k bodu (za každý bod dostanete razítko při prvním přihlášení). Třešničkou na dortu jsou odznaky (pins), které jsou přidělovány na základě aktivity. Získat některé odznaky je prosté: stačí se přihlásit na prvním bodě a dostanete odznak Going out. Jiné naopak vyžadují trošku pohybu – například musíte vyfotit a odeslat určitý počet snímků, vytvořit daný počet nových bodů, odznak s vlajkou získáte za návštěvu cizí země, další odznaky dostanete za přihlášení k stanovenému počtu bodů atd. atd.. Počet odznaků se průběžně rozšiřuje, takže je pořád o co hrát.

Sbírka získaných odznaků

Sbírka získaných odznaků

Celkově se dá říci, že aktivitu uživatele v Gowalle poznáte podle počtu míst, ze kterých nasbíral razítka (stamps), tak i podle počtu odznaků (pins).

Hurá na výlet!

Kromě navštěvování jednotlivých bodů existují v Gowalle i tzv. „výlety“ (Trips). Jejich princip je jednoduchý: do výletu je zařazen určitý počet bodů, na kterých se musíte přihlásit. Za odměnu dostanete speciální odznak do své sbírky. V Česku zatím není tolik výletů jako v zahraničí: v mém okolí je například možnost projít si šest podniků na vyhlášené Stodolní ulici, navštívit restaurace, kde je možné se naobědvat, nebo se podívat na šest olomouckých barokních kašen. Zajímavé výlety už byly vytvořeny i v našem hlavním městě, kde vás provedou po nejvýznamnějších památkách. Nic vám také nebrání vytvořit výlet vlastní – třeba jako turistického průvodce po zajímavých místech vašeho města.

Přehled nejbližších výletů, na které se můžete vydat

Přehled nejbližších výletů, na které se můžete vydat

Přátelé

Gowalla je sice komunitní „hrou,“ nicméně vztahy mezi uživateli jsou zde zjednodušeny na nástěnku, na které můžete sledovat poslední místa, na nichž se přihlásili, případně se můžete podívat kde byli předtím a co na tom kterém místě dělali – konkrétně na fotografie, jež pořídili, případně jaký předmět vyměnili/našli/zanechali. Toto je jeden z mála způsobů (kromě přihlášení na daný bod) jak zjistit, na kterém místě je uložen jaký předmět.

Na webu lze sledovat, co jsem na daném místě dělal. Zde jsem dostal nějaká zavazadla a udělal fotku.

Na webu lze sledovat, co jsem na daném místě dělal. Zde jsem dostal nějaká zavazadla a udělal fotku.

Komunikace s ostatními probíhá jen formou komentářů k provedeným aktivitám – nějaký chat zde tedy nečekejte.

Užitečnost Gowally v praxi

Kromě hraní vám Gowalla může posloužit jako průvodce po neznámém městě. Potřebujete natankovat, nebo se chcete najíst? Není nic jednoduššího, než vytáhnout telefon, zapnout Gowallu a podívat se po okolí. Pokud okolní místa vytvářeli uživatelé, kteří byli ochotní doplnit i detailnější popisky, snadno najdete čerpací stanici, nebo restauraci, kde dobře vaří. Ve spojení s výše zmiňovanými aplikacemi Layar či Wikitude tak získáte užitečného pomocníka.

Právě tato funkce by vás měla při vytvoření bodu motivovat k vyplnění informací, aby ostatní věděli, co na daném místě najdou a třeba jakou kvalitu služeb mohou očekávat.

Omezení

Vzhledem k tomu, že Gowalla stahuje veškeré informace včetně map z webu, je jasné, že k jejímu provozování budete potřebovat mobilní data. Používáte-li pro připojení k Internetu výhradně wifi, přihlásíte se jen tam, kde je dostupný nějaký hotspot. Stejně tak v zahraničí, kde by mnohé funkce byly velmi užitečné a zajímavé, si Gowallu kvůli drahému roamingu patrně hrát ani používat jako průvodce nebudete, což je velká škoda. Na cestování po naší zemi je ale velmi dobře použitelná – samozřejmě platí, že čím větší město, tím více účastníků a logicky také více vyznačených/vytvořených zajímavých míst.

Sám jsem si dal za úkol zmapovat pomocí Gowally celé město Studénka v okrese Nový Jičín a postupně chci také podle turistického průvodce vytvořit jako body všechny „turistické atrakce“ v Ostravě. Budete-li mít do některého z uvedených míst cestu, nezapomeňte si zapnout Gowallu, abyste nepřišli o zajímavá místa.

K čemu tedy Gowalla je?

Pokud jste si během čtení o odznacích, razítkách a virtuálních předmětech klepali na čelo a mysleli si něco o tom, že by se autor měl přesunout na psychiatrickou kliniku, nejspíš jste až sem nedočetli. Vám ostatním dám odpověď na otázku, proč vlastně Gowallu hraji a používám. Je pro mne dobrým důvodem, proč jít ven – nemám totiž rád procházky bez cíle a smyslu. Možnost hledat zajímavá místa, nebo vytvářet vlastní, je pro mne adekvátním cílem, kvůli kterému má význam zvednout se od počítače. Pokud si tedy vaše partnerka či manželka stěžuje, že „s ní nikam nechodíte,“ možná tímto způsobem prospějete vašemu vztahu (pokud si tedy vaše drahá polovička také nebude ťukat na čelo).

Jako neméně důležitou vnímám Gowallu coby „průvodce do kapsy.“ Pokud jsem v místě, které neznám, „rozhlédnu se“ pomocí aplikace Layar nebo Wikitude po okolí, a během několika okamžiků vím, co je v mé blízkosti zajímavého. V tomto duchu se také snažím vytvářet „spoty“ pro ostatní a doufám, že tím třeba pomohu v orientaci nějakému cizinci či turistovi.

PS: jestliže se rozhodnete Gowallu vyzkoušet, můžete si mě přidat mezi své přátele ;).

Slovníček pojmů

  • Spot – místo s definovanou polohou, ke kterému se můžete přihlásit.
  • Check in – přihlášení na daném místě. Za první „check in“ dostanete razítko.
  • Stamp – razítko, sloužící jako potvrzení, že jste navštívili dané místo.
  • Item – předmět, který zpravidla dostanete, nebo najdete a vyměníte za svůj. Předmětů je celkem 143 a můžete je ukládat do webové kolekce.
  • Pin – odznak za splnění dané aktivity.
  • Activity – přehled provedených akcí (přihlášení, vyzvednutí nebo výměny předmětu) uživatele.
  • Trip – výlet, sestávající z několika bodů, na kterých je nutné se přihlásit. Výlet je absolvován po přihlášení na všech bodech.
  • Passport – statistiky a souhrn vašeho dosavadního používání Gowally.
  • Bookmarks – body je možné zařazovat jako „oblíbené.“ Praktický význam této funkce jsem ale nenašel.

Informace o aplikaci Gowalla pro Android

Testovaná verze: 2.2.2
Cena: zdarma
Autor: Gowalla.com
Web programu: http://gowalla.com/android
Stránka AndroLib: http://www.androlib.com/android.application.com-gowalla-nxzq.aspx
Velikost aplikace v telefonu: 1,83 MB
QR kód:

QR kód aplikace Gowalla

QR kód aplikace Gowalla

Článek byl převzat z Blog.Zarohem.cz.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)