Google zneužíval dominantního postavení Androidu: Dostal rekordní pokutu
- Články
- David Trlica
- 18.7.2018
- 14
Dnes není zrovna šťastný den pro společnost Google. Evropská komise rozhodla, že Google zneužíval dominantního postavení Androidu a technologickému gigantu vyměřila obří pokutu 4,34 miliard eur, v přepočtu tak cca 112 miliard korun. Společnosti hrozila pokuta ve výši čtvrt bilionu korun, to se nakonec nestalo, i tak je ale vyměřená pokuta rekordní.
Evropská komise: Google zneužíval dominantního postavení Androidu
Už dnes ráno se začaly objevovat první neoficiální informace o rekordní pokutě. Vše pak potvrdila evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, která ve 13:00 uspořádala tiskovou konferenci k tomuto tématu. Problémem celé věci je podle EK zneužívání dominantního postavení na mobilním trhu.
Operační systém Android je open source a kdokoliv ho může používat na svých zařízeních bez omezení. Jenže v základu je Android opravdu „čistý“, žádné aplikace, žádné služby apod. Pokud by výrobci telefonů měli prodávat takovou verzi systému, čekalo by na uživatele po rozbalení ještě několik desítek minut až hodin (podle zkušenosti) práce s instalací Google služeb, do kterých spadá například Obchod Google Play.
A jak ukázala historie, prodávat telefon bez Google služeb je špatný nápad, doplatil na to i takový gigant jako je Amazon. Ten své Fire telefony postavil na Androidu bez Google služeb. Jenže je málokdo kupoval, a to i když měly velmi dobrý hardware a nízkou cenu. Amazon to později pochopil a později pomocí aktualizace umožnil jednoduchou instalaci Google služeb včetně obchodu Google Play. Pozdější analýza ukázala, že Amazon prodal pouze několik desítek tisíc těchto telefonů. Tři měsíce od začátku prodeje ztratil Amazon přes 170 milionů dolarů a na skladech byly Fire telefony v hodnotě dalších 83 milionů dolarů, které nikdo nechtěl.
Google své služby nabízel výrobcům pouze v balíčku s dalšími aplikacemi
Vydávat Android telefon bez Google služeb je zkrátka sebevražda. Google si je toho moc dobře vědom. I proto své služby nabízí pouze v balíčku s aplikacemi a několika podmínkami. Postupem času ale tyto podmínky upravoval a přidával nové a nové aplikace. Výrobci telefonů tak nemají na výběr a musí do svých telefonů předinstalovávat aplikace jako je Google Chrome, YouTube, Google Kalendář, Google Fotky a také například mít jako výchozí vyhledávač ten od Googlu.
Dále Google zaplatil některým velkým výrobcům a provozovatelům mobilních sítí pod podmínkou, že na svých zařízeních předem instalují aplikace jako je Google Search. V neposlední řadě také nedovolil výrobcům, kteří chtěli předem instalovat aplikace Google, aby prodali jediné chytré mobilní zařízení běžící na alternativní vývojové větvi otevřeného softwaru Android (tzv. Android forks), jež nebyly Googlem schváleny.
A to jsou přesně ty věci, které se nelíbí Evropské komisi. Společnost Google ukládala od roku 2011 výrobcům zařízení Android a provozovatelům mobilních sítí protiprávní omezení, aby upevnila dominantní postavení svých produktů zaměřených na všeobecné vyhledávání na internetu. Vyměřená pokuta 4,34 miliard EUR je nejvyšší v historii Evropské komise. Na druhém místě je opět Google. Minulý rok udělila EK pokutu 2,7 miliardy dolarů za to, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňoval své služby pro nakupování produktů.
Google má ultimátum 90 dní
Google tohle jednání musí do 90 dnů fakticky ukončit, nebo bude platit penále ve výši až 5 % průměrného denního celosvětového obratu, který vykazuje Alphabet, což je mateřská společnost Googlu.
Margrethe Vestagerová, komisařka odpovědná za politiku hospodářské soutěže, k případu uvedla: „Mobilní internet dnes tvoří více než polovinu celosvětového internetového provozu. Změnil život milionům Evropanů. Tento případ se týká konkrétně tří protiprávních omezujících opatření, která společnost Google ukládala výrobcům mobilních zařízení Android a provozovatelům sítí, aby si tak pojistila, že k vyhledávání na zařízeních Android bude použit vyhledávač Google Search. Google tak využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledavače. Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě předností jejich produktů a přicházet s inovacemi. Evropským spotřebitelům tak upřely možnost těžit z účinné hospodářské soutěže v důležité oblasti mobilní komunikace. Společnost Google tak porušila antimonopolní pravidla EU.“
A co Apple, Samsung a jiné značky?
V minulých článcích na tohle téma se v diskuzích objevovaly dotazy, jak to bude se Samsung nebo Apple telefony. Pro tyto společnosti to nebude platit. Apple sice má vlastní operační systém, ale ten se objevuje pouze na zařízeních Apple. Což je zcela v pořádku. Případ výše neplatí i u Androidu a Google Pixel zařízení. Vůbec se to také netýká výrobců telefonů jako je Samsung, Huawei, LG apod., které mají vlastní předinstalované aplikace a můžou se sami rozhodnout, jestli je do vlastních telefonů nainstalují. Kompletní vyjádření Evropské komise můžete najít na stránkách EU.
Jak to vidí společnost Google? Vyjádření českého zastoupení a komentář šéfa společnosti
Jak se dalo očekávat, Google se proti rozhodnutí odvolá. Níže přinášíme vyjádření Alžběty Houzarové, manažerky komunikace Googlu pro Česko a Slovensko.
„Android možnosti volby rozšiřuje, ne naopak. Živoucí ekosystém, rychlé tempo inovací a klesající ceny jsou typickými znaky silně konkurenčního prostředí. Proti rozhodnutí Komise se tudíž odvoláme.“
K rozhodnutí Komise se vyjádřil také CEO Googlu, Sundar Pichai na oficiálním blogu společnosti. Níže přinášíme kompletní reakci.
Android rozšiřuje vaše možnosti volby, ne naopak
Když si kupujete telefon s Androidem, volíte jednu ze dvou nejoblíbenějších mobilních platforem dnešního světa. A to tu, která se nejvíce zasloužila o rozšíření množství a škály telefonů, z nichž mohou dnes lidé celého světa vybírat.
Evropská komise dnes vydala rozhodnutí, které označuje Android, a zejména jeho obchodní model, jako zneužívající dominantní postavení na trhu. Rozhodnutí Komise bohužel nebere v úvahu míru konkurence, jíž je Android vystaven ze strany iOS, což je fakt, který potvrdilo i 89 % respondentů v rámci jejího vlastního průzkumu trhu. Zároveň naprosto pomíjí fakt, jak širokou možnost volby Android nabízí za prvé tisícům výrobců mobilních telefonů a mobilních operátorů, kteří vyrábějí a prodávají zařízení se systémem Android, za druhé milionům vývojářů aplikací z celého světa, kteří si na platformě Android postavili své podnikání, a v neposlední řadě miliardám spotřebitelů, kteří si nyní mohou dovolit koupit a používat nejmodernější telefony.
Dnes si díky Androidu můžete vybrat ze 24 tisíc různých telefonů ve všech cenových hladinách od více než 1300 různých značek včetně finských, francouzských, italských, lotyšských, maďarských, německých, nizozemských, polských, rumunských, španělských a švédských výrobců.
Přístroje, které tyto společnosti vyrábějí, jsou velice rozdílné, ale jednu věc mají společnou – fungují na nich stejné aplikace. To je možné díky jednoduchým pravidlům, která zaručují základní technologickou kompatibilitu bez ohledu na velikost nebo tvar přístroje. Žádný z výrobců dokonce není povinován se těmto pravidlům upsat – mohou využívat a upravovat Android, jak chtějí, stejně jako to udělal Amazon na svých tabletech Fire a na TV Sticku.
Otevřené platformy existují jedině díky neustálému pečlivému vyvažování potřeb všech zúčastněných. Historie ukazuje, že bez jasných pravidel pro základní kompatibilitu se otevřené platformy fragmentují, což poškozuje uživatele, vývojáře i výrobce telefonů. Pravidla, která zajišťují kompatibilitu Androidu, se tomu snaží vyhnout a udržet Android v dlouhodobě dobré kondici.
Android vytváří flexibilitu a více příležitostí
Díky Androidu dnes koupíte telefon se zhruba 40 předinstalovanými aplikacemi od různých firem, tedy nejen od té, od níž jste svůj telefon koupili. Pokud dáváte přednost jiným aplikacím, prohlížečům nebo vyhledávačům než těm předinstalovaným, můžete je snadno vypnout nebo odinstalovat a místo nich si vybrat jiné. Třeba od některého z 1,6 milionu evropských vývojářů, kteří se jejich tvorbou živí.
Běžný uživatel Androidu si sám nainstaluje kolem 50 aplikací. Jenom loni si z našeho obchodu s aplikacemi Play stáhli uživatelé více než 94 miliard aplikací, prohlížeče Opera Mini a Firefox si uživatelé stáhli více než stomilionkrát, UC Browser více než 500milionkrát.
To je propastný rozdíl oproti tomu, jak svět vypadal v devadesátých letech a na přelomu milénia. Vyměnit tehdy programy předinstalované na vašem počítači bylo technicky i časově velmi náročné. Dnešní rozhodnutí Komise opomíjí současnou možnost výběru i jasné důkazy o tom, jak lidé doopravdy používají své telefony.
Platforma stvořená pro éru chytrých telefonů
V roce 2007 jsme se rozhodli poskytnout Android výrobcům a mobilním operátorům zdarma. Zároveň je potřeba říci, že vývoj Androidu byl nákladný. Aby se stal tím, čím je dnes, musel do něj Google během deseti let investovat miliardy dolarů. Tato investice pro nás dává smysl díky tomu, že můžeme nabídnout výrobcům telefonů možnost předinstalovat na jejich telefony sadu oblíbených aplikací od Googlu (včetně Vyhledávače, Chromu, Obchodu Play, Map a Gmailu), díky kterým může telefon plnit základní funkce hned, jak ho vyndáte z krabice, a které Googlu zároveň generují příjmy z reklamy. Výrobci však nemusí naše služby na své telefony instalovat, zároveň mají možnost s našimi službami nabízet i služby konkurenční. To znamená, že vyděláváme pouze v případě, jsou-li naše aplikace instalovány, a pouze pokud se je uživatelé rozhodnou používat namísto aplikací konkurenčních.
Dobrý pro partnery, dobrý pro spotřebitele
To, že jsou Android a základní sada aplikací od Googlu šířeny zdarma, není však výhodné jenom pro výrobce a mobilní operátory, vydělávají na tom i vývojáři a spotřebitelé. Kdyby výrobci mobilních telefonů a mobilní operátoři nemohli zařazovat naše aplikace do široké nabídky svých přístrojů, mohlo by vyvést z rovnováhy celý ekosystém Androidu. Dosavadní business model znamenal, že jsme nemuseli naši technologii výrobcům telefonů prodávat za poplatek ani jsme se nemuseli uchýlit k přísně kontrolovanému modelu distribuce.
Vždy jsme tvrdili, že s velikostí přichází odpovědnost. Zdravý a prosperující Android ekosystém je v zájmu nás všech a ukázali jsme, že jsme ochotni zavádět změny. Obáváme se však, že dnešní rozhodnutí naruší křehkou rovnováhu, kterou se nám u Androidu podařilo najít, a že vysílá znepokojující signál upřednostňující uzavřené systémy před otevřenými platformami.
Rychlé tempo inovací, široký výběr a klesající ceny jsou charakteristickými znaky ostré konkurence a Android je všechny umožnil. Dnešní rozhodnutí tleská Androidu a zároveň odmítá obchodní model, který umožňuje jeho existenci. Jsme přesvědčeni, že Android možnost volby rozšířil, a ne omezil. A proto se plánujeme odvolat.
Sundar Pichai, CEO, Google
Jak nyní celou situaci vnímáte vy? Je podle vás pokuta adekvátní?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář