TOPlist

Google varuje: Těchto 18 mobilů je v bezpečnostním ohrožení

Google Exynos ohrožení volte upozornění varování

Project Zero, interní tým odborníků a analytiků společnosti Google na kybernetickou bezpečnost, popsal ve svém posledním blogovém příspěvku znepokojující potenciální zranitelnost celkem osmnácti mobilních telefonů s procesorem Exynos. Všechny hrozby jsou spojené s možným vzdáleným útokem skrze volání přes Wi-Fi a Voice-over-LTE neboli VoLTE. Ve čtyřech případech může úspěšnost útoku stát pouze na znalosti telefonního čísla oběti. U ostatních čtrnácti je postup komplikovanější.

U čtyř z těchto zneužití stačí útočníkovi pouze správné telefonní číslo, aby získal přístup k datům, která proudí do modemu zařízení a z něj, jako jsou telefonní hovory a textové zprávy. Zbývajících čtrnáct hrozeb je méně znepokojivých, protože je k odhalení zranitelnosti zapotřebí většího úsilí – útočníci by potřebovali přístup k zařízení lokálně nebo k systémům mobilního operátora.

Která zařízení jsou v ohrožení?

  • telefony Samsung z řad Galaxy S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21s, A13, A12 a A04
  • telefony Vivo z řad S16, S15, S6, X70, X60 a X30
  • telefony Google z řad Pixel 6 a Pixel 7
  • všechna vozidla s čipsetem Exynos Auto T5123

Majitelé postižených zařízení by si měli co nejdříve nainstalovat připravované bezpečnostní aktualizace, ačkoli o tom, kdy vyjde softwarová záplata pro jednotlivá zařízení, rozhodují výrobci. Do té doby mohou majitelé zařízení zabránit tomu, aby se stali terčem těchto zneužití, tím, že v nastavení svého zařízení vypnou volání přes Wi-Fi a Voice-over-LTE neboli VoLTE. Na seznamu jsou rovněž některé automobily.

V případě Samsung a Google telefonů je velmi pravděpodobné, že problém vyřešila již lednová či únorová záplata, pokud ji uživatelé zodpovědně nainstalovali (nechali nainstalovat). U telefonů Vivo může být situace o něco horší.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Našli jste svůj telefon na seznamu?

Zdroj: CNET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)