TOPlist

Google Family Link konečně přináší rodičovskou kontrolu na Android

google-family-link-konecne-prinasi-rodicovskou-kontrolu-na-android-ikona

Častými uživateli mobilních telefonů a tabletů s Androidem jsou samozřejmě i děti. Nejen na ně tak cílí producenti her, dětských filmů, pohádek a dalšího obsahu. Ani Googlu není tato cílová skupina lhostejná – přeci jen si v našich potomcích vychovává své budoucí potenciální uživatele. Nyní vyhledávací gigant přichází s nástrojem pro rodiče. Google Family Link je zatím jen na pozvánky a pouze pro uživatele v USA, můžeme však předpokládat, že po počáteční fázi bude rozšířen i do zbytku světa. Rodič díky tomuto nástroji může ovlivnit třeba to, jaké aplikace může dítě spouštět, limity a pravidla používání.

Web Google Family Link Web Google Family Link

Jak Google Family Link funguje?

Google Family Link umožňuje rodičům vytvořit účet Google pro dítě, jehož správu budou mít na starosti. Účty půjde zakládat i pro děti mladší 13 let. Při nastavování účtu bude rodič vyzván k zaplacení částky 0,30 dolarů. Nejedná se však o snahu vydělávat – Google vyžaduje ověřitelný souhlas rodičů pro shromažďování osobních informací o dětech, a platba kartou je nejjednodušší schválenou metodou.

Jak funguje Google Family Link? Jak funguje Google Family Link?

Po instalaci aplikace a přihlášení do tohoto účtu dostanou rodiče řadu možností. Získají například přehled o tom, co si dítě stáhlo z Obchodu Play a zároveň mohou sledovat, kolik času tráví v jednotlivých aplikacích. Výstupy jsou prezentovány v podobě týdenních a měsíčních souhrnů. Instalaci aplikací mohou rodiče také schvalovat a zamítat. K dispozici jsou také limity používání, kdy rodič může určit, kolik času smí potomek na zařízení během dne strávit. V určených nočních hodinách, kdy má dítě spát, lze telefon nebo tablet vzdáleně uzamknout.

Co Google Family Link zatím neumí a nedělá, je nabídnutí „dětských verzí“ aplikací Google, ani možnost zakázat určité aplikace (například Hangouts nebo Chrome).

Přístup je zatím omezený

Kromě omezení na USA je tu ještě další limitující faktor: Google Family Link funguje pouze na zařízeních s Androidem 7.0 Nougat nebo vyšším. S ohledem na to, jak málo telefonů a tabletů disponuje touto verzí (dle posledních čísel 2,8 %), je to poměrně pozoruhodné omezení. Navíc tablety, které jsou u dětí přeci jen obvyklejší než telefony, poslední verzi Androidu zatím ještě nedostaly.

Rodiče ve Spojených státech si počínaje dneškem mohou požádat o pozvánku Rodiče ve Spojených státech si počínaje dneškem mohou požádat o pozvánku

Rodiče ve Spojených státech si počínaje dneškem mohou požádat o pozvánku na včasný přístup k programu Google Family Link. Google žádá uživatele o zpětnou vazbu, jak službu vylepšit, než ji spustí pro všechny.

Dle našeho mínění jde o krok směrem k tomu, aby byl Android použitelný v rodinách s malými dětmi. Ty často chtějí (a leckdy i opravdu potřebují) telefon, ale neměly by mít v jeho rámci neomezený přístup. Mnozí rodiče to řešili v rámci „normálních“ účtů Google pomocí různých aplikací a softwarových řešení. Do budoucna bude Family Link jednoduché řešení pro všechny rodiče, kteří se rozhodnou poskytnout ratolestem jejich první účet Google a telefon či tablet.

Hlídáte aktivity svých dětí na mobilních zařízeních? Jak?

Zdroje: 9to5google.com, families.google.com, androidcentral.com, androidheadlines.com, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)