TOPlist

Nugátový Android zdvojnásobil své zastoupení. Roste rychle, nebo pomalu?

nugatovy-android-zdvojnasobil-sve-zastoupeni–roste-rychle–nebo-pomalu-ikona

Google tradičně na začátku měsíce zveřejnil čísla o zastoupení jednotlivých verzí operačního systému Android. Proti předchozímu měsíci je nejzajímavější skutečností, že Nugátový Android zdvojnásobil své zastoupení.

Zatímco na začátku února měl Android 7.0 0,9% podíl a Android 7.1 0,3 % (psali jsme ve článku Android Nougat překročil hranici 1 %. Čeká nás „nugátová bouře“?), v prvních březnových dnech obě verze citelně poskočily. Zatímco Android 7.0 je nyní na 2,4 % zařízení, novější Android 7.1 byl zaznamenán na 0,4 % telefonů. V případě Androidu 7.1 můžeme celkem spolehlivě předpokládat, že se jedná jen o telefony Google Pixel a novější Nexusy.

Nugátový Android zdvojnásobil čísla. Je to moc, nebo málo? Nugátový Android zdvojnásobil čísla. Je to moc, nebo málo?

Nugátový Android zdvojnásobil čísla. Je to moc, nebo málo?

Celkové zastoupení sedmé generace Androidu je tedy 2,8 %, což se sice může zdát na první pohled málo, nicméně v celkové perspektivě jde o znatelný posun. Připomeňme, že v lednu měl Android 7.x jen 0,7 % a v únoru 1,2 %. Roste tedy rychle, nebo pomalu? Zkusme to zjistit na srovnání s Androidem Marshmallow.

Nougat byl představen 22. srpna 2016 – tedy před půl rokem a několika dny. Představení Androidu Marshmallow proběhlo 5. října 2015, takže abychom porovnali srovnatelné, budou nás zajímat čísla z poloviny února 2016. Zatímco na začátku měsíce měl Marshmallow jen 1,2% zastoupení, v březnu už to bylo 2,3 %. Dá se tedy konstatovat, že poslední verze Androidu penetruje zhruba stejně rychle, respektive o maličko rychleji, než verze předcházející.

Rostl však nejen Nugátový Android. Také předchozí verze Marshmallow posílila – z únorových 30,7 % na březnových 31,3 %. Tento trend ukazuje, s jak velkým zpožděním reagují výrobci na nové verze systému. Přeci jen rok a půl stará verze má teprve třetinové zastoupení, zbytek trhu ovládají verze starší než dva a půl roku. Dalších 32,5 % patří Androidu 5.0 Lollipop, který mírně klesl o 0,4 %.

Největším propadákem je Android 4.4 KitKat, který si pohoršil o více než jeden procentní bod na 20,8 %. Pomalu ustupují také všechny tři verze Jelly Beanu, tedy 4.1. 4.2 a 4.3. Co se proti minulému měsíci nezměnilo, je zastoupení Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich a 2.3 Gingerbread. Obě tyto verze si udržely procentní podíl.

Také se nemůžete dočkat, až váš telefon dostane Android 7.0 Nougat?

Zdroje: androidheadlines.com, 9to5google.com, androidpolice.com, developer.android.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)