TOPlist

Android Nougat překročil hranici 1 %. Čeká nás „nugátová bouře“?

android-nougat-prekrocil-hranici-1-ico

Máme za sebou první třetinu února a před sebou pravidelnou dávku čísel, ukazujících zastoupení jednotlivých verzí operačního systému Android. Potěšující zprávou je, že Android Nougat překročil po sečtení verzí 7.0 a 7.1 hranici 1 %. Je to hodně, nebo málo?

Android 7.0 byl uvolněn spolu s telefony Pixel 4. října loňského roku, čili má za sebou první čtyři měsíce existence. Je jeho tempo růstu pomalé, nebo naopak příliš rychlé? Vrátili jsme se o rok zpět, kde jsme zjistili, že Android 6.0 Marshmallow měl po prvních čtyřech měsících úplně stejné zastoupení – tedy 1,2 %. Přesně rok poté je na téměř třetině aktivních telefonů a tabletů. Tempo penetrace můžeme tedy v případě „Nugátu“ označit jako normální. Pojďme se podívat na další informace, které vydaly statistiky, počítané v době od 31. ledna do 6. února.

Android Nougat překročil hranici 1 % Android Nougat překročil hranici 1 %

Android Nougat překročil hranici, teď už poroste rychleji!

V příštím žebříčku můžeme poměrně spolehlivě očekávat další růst Androidu Nougat, neboť tuto verzi systému dostanou telefony Samsung Galaxy S7 a S7 Edge. V březnu bychom tak mohli vidět sedmou generaci mobilního operačního systému o další procento, možná i dvě výše. Také další výrobci se chystají vypustit aktualizace pro své vlajkové lodě z loňského roku, což by se ve statistikách mělo projevit.

Proti předchozímu měsíci vyrostl Android Nougat o půl procentního bodu, což se na jedné straně nemusí zdát jako velké číslo, ale proti lednovým datům jde o nárůst téměř na dvojnásobek. Nejvíce zastoupenou verzí však zůstává dva roky starý Android 5. Lollipop s 32,9 %, který však začal klesat – tentokrát o 0,5 %. Loňský Android 6 Marshmallow nezůstává příliš pozadu – má 30,7% zastoupení a polepšil si nejvíce ze všech – o 1,1 %. Pomyslnou bramborovou medaili si odnáší Android 4.4 KitKat, který klesl z lednových 22,6 % na stávajících 21,9 a stal se tak největším „propadákem“.

Z výše uvedených čísel sice vyplývá, že Android Nougat má prakticky stejné tempo penetrace jako měl před rokem Marshmallow. Otázkou ale je, zda je rychlost růstu dostatečná. Jak můžete vidět v tabulce, fragmentace Androidu je značná. Na verzích z roku 2013 a starších dnes běží 35,2 % zařízení, což je více, než by bylo zdrávo. I na základě dosavadního vývoje si tak stále více zákazníků (zejména z řad těch pokročilejších) vybírá telefon podle toho, jak se výrobce stará o jeho podporu a aktualizace. Snad tento trend přiměje časem výrobce k rychlejšímu vydávání nových verzí firmwaru.

Roste podle vás Android 7 Nougat pomalu, nebo rychle?

Zdroje: androidauthority.com, developer.android.com, androidpolice.com, androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)