Chcete kontrolu nad mobilem dítěte? Google Family Link je v ČR

Chcete-kontrolu-nad-mobilem

V Česku a na Slovensku je konečně dostupná služba Google Family Link, kterou můžete využít pro kontrolu nad mobilem dítěte. Co díky tomu můžete nastavit, ovlivnit a sledovat? To vám ukážeme v tomto článku.

Obsah článku o Google Family Link

Mobil v rukách dítěte

V rukách dětí se stále častěji objevují chytré telefony. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Vždy je plně v režii rodičů, aby rozhodli o tom, kdy a za jakých podmínek začne potomek používat mobil. Pokud rodiče dali dítěti telefon s Androidem, měli následně relativně malé možnosti kontrolovat a omezovat to, co s ním bude dělat. V podstatě se dá říci, že jedinou možností byl „rodičovský zámek“ v Obchodě Play, vymezující, jaké aplikace a hry si dítě může nainstalovat.

Již déle než rok existuje služba Google Family Link Již déle než rok existuje služba Google Family Link

Přitom již déle než rok nabízí vyhledávací gigant službu Google Family Link. Po instalaci aplikace a přihlášení mají rodiče řadu možností. Získají například přehled o tom, co si dítě stáhlo z Obchodu Play a zároveň mohou sledovat, kolik času tráví v jednotlivých aplikacích. Výstupy jsou prezentovány v podobě týdenních a měsíčních souhrnů. Instalaci programů mohou rodiče také schvalovat a zamítat. K dispozici jsou limity používání, kdy rodič určí, kolik času smí potomek na zařízení během dne strávit. V nočních hodinách, kdy má dítě spát, lze telefon nebo tablet automaticky uzamknout. Všechno to mělo jediný háček: až do 22. května nebyla služba Google Family Link dostupná v Česku ani na Slovensku. To se však nyní mění a my vám ukážeme, jak to funguje v praxi.

Co Google Family Link nabízí?

Nejvíce informací můžete načerpat na oficiálních stránkách služby. Jako základní funkce jsou v Obchodě Play jmenovány:

  • Správa aplikací, které dítě používá – Schvalujte nebo blokujte aplikace, které si dítě chce stáhnout z obchodu Google Play.
  • Přehled o čase stráveném na zařízení – Zobrazte si, kolik času dítě stráví ve svých oblíbených aplikacích, pomocí týdenních nebo měsíčních přehledů o aktivitě a nastavte denní limity času stráveného na zařízení.
  • Nastavení večerky na zařízení – Vzdáleně zařízení uzamykejte, když je čas jít spát nebo si dát přestávku.

 

Ještě v úvodu zmiňme dvě podstatná omezení. Tím prvním je požadavek, aby na telefonu dítěte by Android 7.0 Nougat nebo vyšší. To může být problém, neboť děti často „dědí“ chytré telefony po svých rodičích a dalších příbuzných. Druhým je nutnost založit dítěti účet přes tuto službu – pod Google Family Link není možné použít již existující účet.

Jak to funguje v praxi?

Na rodičovský mobil si nainstalujete aplikaci Google Family Link, která (poněkud paradoxně) funguje na zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším. K dispozici je také verze pro iOS, nicméně i zde platí, že potomek musí mít chytrý mobil s Androidem 7 či novějším.

Google Family Link
Google Family Link

Založení dětského účtu

Po spuštění se zobrazí čtyři obrazovky, popisující základní funkce a schopnosti aplikace. Poté se vás ujme průvodce nastavením, který s vámi nejprve projde požadavky na používání Google Family Link, poté vám pomůže založit účet dítěte (jak již zaznělo, není možné použít účet již existující) a připojit se k telefonu potomka.

První fáze spočívá v ověření, zda má dítě telefon s Androidem 7.0 a vyšším, ochoty založit mu účet a případně zapojení do rodinné skupiny. Poté již přichází na řadu založení účtu dítěte, přičemž na rozdíl od standardního účtu Google zde neplatí věkové omezení.

Proces založení účtu spočívá v zadání jména a příjmení, data narození, pohlaví, uživatelského jména a hesla. Následuje ověření skutečnosti, že dětský účet zakládá osoba starší 16 let, což Google realizuje přes platební kartu. Následuje vyjádření souhlasu nadřazeného účtu a poté potvrzení platební karty. Pokud vše klapne, ohlásí vám aplikace úspěšné založení účtu dítěte, který můžete použít při aktivaci jeho telefonu.

Nastavení telefonu dítěte

Třetím krokem je připojení zařízení dítěte ke službě Google Family Link. S celým procesem opět pomáhá obrázkový průvodce, díky kterému by ho měli zvládnout i méně zdatní uživatelé. Na telefonu dítěte tedy přidáte (nebo při prvním spuštění zadáte) účet s přihlašovacími údaji, které jste vytvořili pro dítě.

Při ověřování dojde ke zjištění, že se jedná o účet spravovaný rodičem, který to musí potvrdit svým heslem. Následně je nutné na dětském telefonu nainstalovat aplikaci Family Link Manager, pojmenovat zařízení a případně zakázat aplikace, které jsou v telefonu, ale dle hodnocení nejsou vhodné pro děti. Úroveň omezení je hodnocena na základě zadaného věku dítěte. Nakonec je nutné aplikaci udělit administrátorská práva. Od tohoto okamžiku je možné spravovat dětský telefon z rodičovského.

Kontrola nad mobilem dítěte

Možnosti sledování a ovládání telefonu dítěte jsou opravdu široké. Pojďme si je projít v bodech – první se podíváme na nastavení.

  • V sekci Ovládací prvky Google Play lze nastavit věkové limity pro Obchod Play, tedy jaké aplikace a hry může dítě instalovat s ohledem na svůj věk. Je to vlastně to samé, co jsme vám ukazovali ve článku Jak omezit dětem stahování aplikací z Obchodu Play?
  • Filtry v Google Chrome umožňují zakázat dítěti návštěvy webů „pro dospělé“, případně je možné povolit jen zadané adresy.
  • Filtry ve Vyhledávání Google umožňují zapnout a vypnout takzvané „bezpečné vyhledávání“.
  • V sekci Aplikace Android můžete kontrolovat, jaké programy má potomek nainstalované, případně vybrané zablokovat.
  • Poloha – zobrazování polohy zařízení, díky čemuž mohou rodiče zjistit, kde se jejich dítě (respektive telefon) nachází.
  • V sekci Informace o účtu je kromě prohlížení také možné změnit heslo či dětský účet smazat.

 

Dále lze na úvodní stránce aplikace Family Link sledovat polohu dítěte (pokud je to povoleno v nastavení), včetně adresy, sledovat používání aplikací či omezit počet hodin, po které může dítě telefon používat s ohledem na den v týdnu. Nastavit můžete také „večerku“, kdy bude zařízení uzamčeno ale bude možné pouze z něj a na něj volat.

Kromě toho lze dětský telefon na dálku uzamknout, upravit denní limit či večerku a podívat se, jaké aplikace si dítě nainstalovalo za poslední týden. Pokud chce dítě instalovat aplikaci, ke které je nutný souhlas rodičů, může je požádat. Rodič může požadavek schválit buď zadáním hesla na zařízení dítěte, nebo vzdáleně z rodičovského telefonu.

Resumé

Kontrola nad mobilem dítěte možná bude u někoho vzbuzovat kontroverze. Pokud nechcete, aby si potomek dělal s chytrým telefonem, co ho napadne, je Google Family Link hodně silným nástrojem. Nabízené možnosti a schopnosti jsou velice široké a rodič může nastavit zařízení tak, aby se dítě dostalo jen k obsahu, odpovídajícímu jeho věku. Rozhodně je to nástroj, který až dosud na Androidu velice chyběl.

Google Family Link
Google Family Link

Máte v plánu využít Google Family Link?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)