TOPlist

Zasáhl vás také „Google efekt“ či digitální amnézie?

google effects

Moderní technologie dnes neodmyslitelně patří k našemu životnímu stylu a málokterý čtenář našeho webu by si dnes dokázal představit život bez chytrého telefonu. Android a moderní technologie nám zjednodušují život, má to ale rovněž své negativní dopady. Pamatujete si telefonní číslo na svého partnera? Do práce? Datum narození dědečka či tety?

Podle průzkumu, který provedla společnost Kaspersky Lab, si většina uživatelů tato data uchovává v mobilním telefonu a nemusí je tedy udržovat v paměti. Výsledkem je tzv. digitální amnézie či „Google efekt“, tedy zapomínání informací, které lze snadno vyhledávat na internetu či v mobilním telefonu.

Google efekt

Studie se zúčastnilo 6 000 respondentů starších 16 let z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska a zemí Beneluxu. Například 53 % dotazovaných si nepamatuje telefonní čísla na své děti, 51 % účastníků zase telefon do práce, třetina si pak nevzpomíná na číslo svého partnera. Zajímavostí, kterou ale potvrzujeme i my v redakci, je fakt, že si většina uživatelů vzpomíná na číslo pevné linky, kterou používala ve věku 10-15 let. Téměř 43 % respondentů mezi věkem 16 a 24 uvedla, že v mobilním telefonu uchovávají téměř vše, co potřebují vědět nebo si pamatovat.

Tento fakt je opravdu způsoben tím, že máme veškeré informace snadno na dosah díky smartphonům a internetu. Je to ale správně? Pozorujete na sobě podobný jev – „Google efekt“?

zdroj: tisková zpráva

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)