Menu

Zasáhl vás také “Google efekt” či digitální amnézie?

Moderní technologie dnes neodmyslitelně patří k našemu životnímu stylu a málokterý čtenář našeho webu by si dnes dokázal představit život bez chytrého telefonu. Android a moderní technologie nám zjednodušují život, má to ale rovněž své negativní dopady. Pamatujete si telefonní číslo na svého partnera? Do práce? Datum narození dědečka či tety?

Podle průzkumu, který provedla společnost Kaspersky Lab, si většina uživatelů tato data uchovává v mobilním telefonu a nemusí je tedy udržovat v paměti. Výsledkem je tzv. digitální amnézie či “Google efekt”, tedy zapomínání informací, které lze snadno vyhledávat na internetu či v mobilním telefonu.

Google efekt

Studie se zúčastnilo 6 000 respondentů starších 16 let z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska a zemí Beneluxu. Například 53 % dotazovaných si nepamatuje telefonní čísla na své děti, 51 % účastníků zase telefon do práce, třetina si pak nevzpomíná na číslo svého partnera. Zajímavostí, kterou ale potvrzujeme i my v redakci, je fakt, že si většina uživatelů vzpomíná na číslo pevné linky, kterou používala ve věku 10-15 let. Téměř 43 % respondentů mezi věkem 16 a 24 uvedla, že v mobilním telefonu uchovávají téměř vše, co potřebují vědět nebo si pamatovat.

Tento fakt je opravdu způsoben tím, že máme veškeré informace snadno na dosah díky smartphonům a internetu. Je to ale správně? Pozorujete na sobě podobný jev – “Google efekt”?

zdroj: tisková zpráva

 

Komentáře

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

25.7.2015 22:09

Určitě ano :)
Ale číslo a datum narození partnerky si pamatuji :)
Nicméně život bez chytrého telefonu už si neumím představit.

Radek

Radek

z aplikace
25.7.2015 22:22

Bohužel to na mě dopadlo také.
Některé informace mi poslední léta unikají a pokud si je někam nenapíšu, tak prostě nevím a vzpomenu si až s nějakým zábleskem minulosti…

Otec

z aplikace
25.7.2015 22:25

ale, ale toto nezpůsobuje Google.. to je pouhá lenost. tento jev jsem u kolegů či kamarádů nalezl již v době používání mobil. telefonů 5110 ap.

MaXi

MaXi

25.7.2015 22:37

takovy informace jsou k nicemu, nemaji zadny kontext ani sirsi vyuziti, jsou to proste jen surova data, takove veci je zbytecne si pamatovat… a uprimne, pokud takova data nepouzivam, casto je stejne rychle zapomenu bez ohledu na telefon :) pamatuju si spis souvislosti nebo vyuziti…

Slanecek

slanecek 0

25.7.2015 22:50

Proč si to pamatovat, když mám tužku a papír?

step221

step221

25.7.2015 22:51

Podle me to vubec nesouvisi s necim digitalnim, kdyz vite presne kde to najit a mobil mate temer vzdy u sebe tak se to ani nesnazite pamatovat protoze to mozek vyhodnoti jako nepodstatna informace.

Ska-Man85

Ska-man85 0

z aplikace
25.7.2015 22:56
Ska-Man85

Ska-man85 0

z aplikace
25.7.2015 23:01

Omlouvam se,nikdy mi to neslo odeslat :-D
jsme akorat lini :-) od doby co jsme si zacali psat a kresli informace se nam otevrely moznosti si pamatovat vice protoze si prece nemusime pamatovat milion informaci nekde napsanych kdyz staci vedet kde je najdu :-)

Spawnie82

Spawnie82

25.7.2015 23:20

Nokia effect. Alespoň u mě. Od Googlu si nepamatuju emaily přátel.

luigi.az

z aplikace
25.7.2015 23:58

tak se pod tento efekt musim podepsat. s cisly na mobil mam potize ale pevna linka kterou dobrych 15 let nepouzivame si pamatuji dodnes :-D :-D

StepanRak

Štěpán Rak 0

z aplikace
26.7.2015 1:02

luigi.az: souhlas..u me stejne,vcetne narozenin a svátků :)

bohemka

bohemka

26.7.2015 5:57

celé je to o posunu využívání mozku a s tím souvisící třeba i vývoj pedagogiky, který musí následovat a také postupně na to také reaguje. Dřív si musel člověk vše pamatovat, což jeho mozek mnohem více rozvíjelo v dalších oblastech. Dnes je to umět s informacemi pracovat. To, že není třeba si vše pamatovat dává prostor právě na tu kvalitnější práci s informacemi. Což je zase jiná činnost mozku a nejsem s jistý zda mu tím dopřáváme dostatečný trénink pro jeho rozvoj, ale to je na dalších studiích případně zajímat o možnosti jak ho trénovat. Určitě něco jako digitální demence existuje, ale není nevyhnutelná.

Googler

z aplikace
26.7.2015 7:08

Proč zrovna Google efekt, proč ne třeba facebook efekt? Na tato data lidé zapomínali od dob, co mají papírový kalendář a podobné věci.

Rocky

Rocky 4

z aplikace
26.7.2015 7:13

Už Einstein se kdysi vyjádřil, že pamatovat si věci, které se dají někde vyhledat, je plýtvání mozkovou kapacitou, která se má využívat na kreativní práci.

Sinco

sinco -2

26.7.2015 10:52

Jenze to by se muselo chtit ho vyuzivat. Ale proc kdyz si staci pamatovat ze to najdu v telefonu nebo na internetu. A pokud onen jedinec nema jine moznosti ci duvod proc ten mozek zamestatnat, trenovat, tak to je pak spatne. V pozdejsim duchodovem veku bude takovy clovek mačo.

StepanRak

Štěpán Rak 0

z aplikace
26.7.2015 11:11

googler: jenze kdyz si neco nekam sam zapises tak uz si to pamatujes, alespon u me to tak funguje.. jenze kdyz ti vsechno automaticky ukazuje svatky a narozeniny ( ted nemluvim o fb ) atp.. tak si to proste clovek nepamatuje..

Vláďa

Vláďa

z aplikace
26.7.2015 14:24

Telefonní čísla si pamatuji, ale pokud mi je někdo často mění, trvá mi dýl si na ně zvyknout.
Důvodem není amnezie či efekt.
Důvodem jsou různé piny a hesla, kterých je dnes všude tolik a vše si to musí člověk zapamatovat. A navíc jsou aplikace, které mi při změně hesla nedovolí používat heslo již jednou v historii použité. Dále jsou aplikace, kde musím vymyslet heslo s čísly a písmeny, aspoň jedno velké apod. A teď si zapamatovat těch hesel x.
A pak si pamatovat telefonní čísla, Sorry jsem rád, že znám tak 5-6 čísel na nejbližší…

best

best

26.7.2015 16:36

Taktéž se pod článek mohu podepsat, ale i pod komentář přispěvovatele Bohemka viz. výše. Kolikrát mne napadlo, jestli mi nezačíná Alzheimer.:-(

zdeněk

zdeněk

z aplikace
26.7.2015 17:37

já využíván aplikaci na zapamatování a jmenuje se flashcards vocabulary trainer vím že to je na cizí slova ale může se to využívat na cokoliv

Nathaniell

z aplikace
26.7.2015 18:14

Proto jsem si ten telefon koupil, abych si to nemusel pamatovat. Je zbytecne plytvat mozkovou kapacitou na takove veci. V dnesnim svete spis potrebujete informace spravne pochopit a dat si je do souvislosti.

Irun66

z aplikace
27.7.2015 7:20

Vláďa : naprostý souhlas.
Není to žádný Google efekt, ale daň za dnešní “zaheslovanou” dobu. Dokud jsem mobil (před 15 lety) využíval jen pro komunikaci s rodinou a přáteli, pamatoval jsem si většinu čísel. Pak stačilo ještě jedno heslo k mailu a jedno heslo do PC v práci. Nyní mám v kontaktech cca 450 lidí (a to je promazavam), hesel k různým webum, eshopum, aplikacím, bankám, datovým schrankam asi 40 a jelikož nepoužívám (jak je u některých běžné) 1 heslo pro “vše” tak se to prostě vše zapamatovat nedá.
Narozeniny a svátky svých nejbližších (švagrů, svagrovych i synovcu a neteří), kamarádů si pamatuji, ale telefonní čísla ani náhodou. Jak zde padlo – není důležité si vše pamatovat, ale vědět kde to najít a umět s” daty” pracovat.

SeppWinkler

SeppWinkler

27.7.2015 14:25

Problém pamätania si telefónnych čísel nesúvisí s tým, že sú uložené v zariadení, ale, že sa reálne nepoužívajú. Aj kedysi mali ľudia t.č. uložené – zapísané v diári, ale pri telefonovaní ich museli reálne použiť – vytočiť, alebo vyťukať dané číslo. Častým používaním sa číslo vrylo do pamäti. Doteraz si pamätám číslo domov z detstva, alebo čísla mojich kamarátov. Príchodom mobilu je číslo ukryté za technológiou. Vytáčame kontakt. Rovnako si nepamätáme IP adresy obľúbených stránok, ale ich názov a počítač to spraví za nás :)

Sim

Sim

29.7.2015 19:24

Proto teď používám telefonní čísla pevné linky z minulého tisíciletí jako hesla, protože ti, co by si ho mohli pamatovat, už nevládnou smartfonem, a ostatní ho nezjistí – změna jména, adresy a při hromadném rozšíření pevných linek koncem devadesátých let i přečíslení telefonních linek. Takže jedno číslo dom a jedno k našim do práce, akorát už nevím, která bylo které, Alzheimer se přibližuje :-D. Až dorazí, tak potěš koště.

RSS (komentáře k článku)