TOPlist

Google Chromecast s Google TV HD recenze: skvělé oživení staré televize za pár korun

Google Chromecast s Google TV HD recenze

Na konci září představila společnost Google nový Chromecast s Google TV HD, o kterém se spekulovalo několik měsíců. Jedná se o zařízení, které je velice podobné klasickému Chromecastu s Google TV (4K) z roku 2020, který jsme pro vás testovali. Liší se v několika maličkostech, které si popíšeme v této recenzi. Pokud se o něm chcete dozvědět více informací, mrkněte do starší recenze, kde jsou i užitečné návody.

Obsah recenze Google Chromecast s Google TV HD

Obsah balení

Obsah balení Chromecastu s Google TV HD je zcela totožné, jako u dražšího bratříčka. Kromě samotného donglu tedy můžeme počítat s dálkovým ovladačem, dvěma tužkovými bateriemi, napájecím kabelem USB-C, adaptérem a několika brožurkami. Zkrátka zde naleznete vše proto, abyste mohli zařízení okamžitě začít používat.

Zpracování, dálkový ovladač, konektivita napájení

Google Chromecast s Google TV HD se od dražší verze po designové stránce nijak neliší. Jediný  rozdíl najdete v barevných provedeních, protože HD verze je k dostání pouze v bílé, zatímco 4K v modré, bílé a oranžové. Stále jde tedy o oválný puk, z jehož konce vede krátký HDMI kabel. Na opačné straně naleznete USB-C port pro napájení, které budete muset ve většině případů řešit přes dodaný adaptér. Dle oficiálního webu Google totiž obě verze (HD i 4K) vyžadují 1,5 ampér, takže vám televizory neposkytnou dostatečnou šťávu na to, abyste mohli Chromecast zapojit přímo do nich. Na internet se připojíte buď skrz 802.11ac Wi-Fi, nebo přes Ethernet, kde budete ale potřebovat adaptér, který stojí 20 EUR.

Zcela totožný je i dálkový ovladač, který se dobře drží v ruce, avšak kvůli lesklému zpracování se nám nejednou stalo, že nám vyklouzl z ruky. Na jeho horní straně se nachází navigační tlačítka, pod nimi pak nalezneme tlačítka Google Asistenta, Ztlumení, Zpět, Domů, Netflix, YouTube, Power a výběr vstupu. Na pravé boční straně se nachází dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Pokud váš televizor podporuje HDMI-CEC, můžete televizní ovladač strčit do šuplíku a vše (včetně vypínání a zapínání TV) ovládat přímo z Chromecast ovladače.

Chromecast s Google TV HD vs. Chromecast s Google TV 4K

Jak již bylo řečeno v předchozích odstavcích, Google Chromecast s Google TV HD se od 4K verze na první pohled nikterak neliší. Změny se totiž odehrávají hlavně pod kapotou. Verze HD dostala o něco novější čipset, na druhou stranu má o 500 MB RAM méně. Oba dva modely podporují HDR10 a HDR10+, avšak pokud máte televizor s podporou Dolby Vision, HD verze tuto technologii nedokáže využít.

Chromecast with Google TV Now in HD or 4K

Chromecast with Google TV Now in HD or 4K

Na druhou stranu zde máme podporu kodeku AV1, který nabízí lepší kompresi. S ním ve 4K verzi počítat nemůžeme. Největším rozdílem je tedy již zmíněné rozlišení. Původní Chromecast s Google TV z roku 2020 je schopen přehrát video ve 4K při 60 fps, nová HD verze zvládne pouze Full HD, rovněž v 60 fps.

parametry Chromecast s Google TV HD Chromecast s Google TV 4K
rozlišení Full HD 4K
HDR HDR10, HDR10+ HDR10, HDR10+ Dolby Vision
čipset Amlogic S805X2 Amlogic S905D3G
RAM 1,5 GB 2 GB
cena 39,99 EUR (asi 980 Kč) 69,99 EUR (asi 1700 Kč)

Který Chromecast je pro vás ten pravý?

Možná si při čtení této recenze lámete hlavu s tím, který Chromecast si koupit. Odpověď je zcela jednoduchá. Pokud máte v plánu oživit nějakou starší televizi s HD či Full HD rozlišením, bohatě vám postačí tato levnější verze. Jestliže ale máte v plánu do budoucna kupovat 4K televizor, nebo budete chtít dongle občas přenášet i na televizi s jemnějším obrazem, asi bychom těch pár stovek přitlačili a rovnou sáhli po 4K verzi, která je nyní navíc na Google Store ve slevě a vychází pouze o 10 EUR dráž, než HD varianta.

Android 12 s Google TV

Systém Google TV, který je postavený okolo Androidu 12 nabízí vše, co jsme od něj čekali. Počítat můžeme s populárními aplikacemi jako je YouTube, Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Apple TV+, Twitch, Voyo, Nvidia GeForce NOW či Kodi. Samozřejmostí je také vestavěný Chromecast, díky kterému lze streamovat obsah z mobilu či počítače rovnou do televizoru. Plynulost je rovněž příkladná. Za necelé dvoutýdenní testování se nám ani jednou nestalo, že by se Chromecast s Google TV HD nějak zásadně sekal.

Vše běží jako po másle a otevírání aplikací je rychlé. Snad jen první den, kdy jsme zařízení setupovali a stahovali hromadu aplikací bylo lehce zpomalené, ale jakmile tímto procesem projdete, nebudete s ním mít sebemenší problém. Zmínit můžeme také podporu Google Asistenta, který vám bude v češtině odpovídat na základní dotazy typu „jaké bude zítra počasí?“, nebo třeba „jaké je hlavní město České republiky?“.

Welcome to Google TV

Welcome to Google TV

Hraní her přes cloud

Google Chromecast s Google TV HD můžete samozřejmě využít také pro streamované hraní her. My jsme na zkoušku využili Nvidia GeForce NOW, na které jsme vyzkoušeli Cyberpunk 2077 a Apex Legends. Zejména první zmíněný single-playerový titul byl zcela hratelný a nepociťovali jsme ani žádnou extra odezvu.

Game Streaming & Cloud Gaming On The New Chromecast With Google TV

Game Streaming & Cloud Gaming On The New Chromecast With Google TV

Pokud tedy nevyužijete herní PC ani konzoli, ale zároveň byste si párkrát za rok chtěli zahrát AAA hry, může vám zařízení tohoto typu bohatě stačit. Samozřejmě budete potřebovat ale také gamepad, který spojíte v Nastavení s Chromecastem. Na Chromecast lze nainstalovat také službu Stadia, která však zanedlouho končí a také Xbox Cloud Gaming. Zde však budete muset aplikaci nainstalovat z jiného zdroje. My jsme si zvykli na instalaci přes aplikaci Send Files To TV, přes kterou snadno odešlete apk. soubor z mobilu do televize.

Cena a dostupnost

Google Chromecast s Google TV HD je k dispozici na německém Google Store za cenu 39,99 EUR, což vychází asi na 980 korun. Pokud byste se chtěli dozvědět, jak produkty z německého obchodu dostat k nám, mrkněte na náš návod.

Závěrečné zhodnocení

Google Chromecast s Google TV HD přinesl přesně to, co jsme od něj očekávali. Jedná se o kompaktní zařízení se skvělým systémem, které je však omezeno na Full HD rozlišení. Z naší ložnice, kde máme starší televizi od Samsungu se asi jen tak nedostane. Potěšila nás plynulost, z čehož jsme měli před testováním asi největší obavu. Zařízení je však dostatečně rychlé a funguje o něco lépe, než třeba Xiaomi Mi TV Stick, což je zároveň asi největší konkurent. Pokud se vám doma válí starší televize, kterou byste rádi využili třeba v kuchyni, ložnici, nebo dětském pokojíčku, udělá vám Chromecast s Google TV HD skvělou službu.

Klady

+ přehledné uživatelské prostředí
+ plynulost systému
+ HDR10, Dolby Atmos
+ celkové rozměry

+ kompaktnost
+ skvělá cena

Zápory

– pro někoho absence 4K 
– Ethernet redukce je poměrně drahá

Hodnocení redakce: 95 / 100 %

Co říkáte na nový Chromecast vy?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)