TOPlist

Google AI na dosah: Zprovozněte Gemini v mobilu snadno a rychle! (návod)

google gemini navod cesko
  • AI nástroj Google Gemini má svou vlastní aplikaci pro Android
  • Funguje jako chatbot, ale současně nahrazuje hlasového asistenta od Googlu
  • V Česku sice není oficiálně dostupná, avšak lze ji snadno zprovoznit

Po spuštění ChatGPT se s internetovými AI nástroji roztrhnul pytel. Nyní je chce mít ve svém produktu či službě každá větší společnost a vývoji umělé inteligence se věnuje snad každý technologický kolos, na který si vzpomenete. Mezi nimi je samozřejmě i Google, který prvotní AI boom zdánlivě trošku zaspal, ale v březnu loňského roku uvedl nástroj Bard, jenž si před nedávnem prošel velkou proměnou a byl přejmenován na Gemini.

Součástí významného rebrandu bylo také uvedení mobilní aplikace, která je aktuálně k dispozici pouze pro zařízení s operačním systémem Android. Jak je ale u AI služeb od Googlu zvykem, appka se svého spuštění nedočkala v evropských zemích, a tudíž není oficiálně dostupná ani v České republice. Na rozšíření do států EU se sice stále čeká, ale přesto existuje snadná cesta, jak si Gemini ve smartphonu zprovoznit už nyní.

Google Gemini sice nenajdete v Obchodu Play, ale služba jako taková v Česku blokována není. Zkrátka a dobře, když nepochodíte u oficiálního zdroje, přijde čas na ten neoficiální. Aplikaci je možné takzvaně sideloadovat, tedy stáhnout mimo Google Play. Já osobně jsem .apk soubor získal ze serveru APKMirror (nejaktuálnější verze je konkrétně 1.0.608774175), avšak míst, odkud se dá appka nainstalovat, samozřejmě existuje mnohem víc.

Upozornění

Mějte na paměti, že instalace aplikací z neoficiálních zdrojů s sebou vždy nese svá rizika (přestože se vás snažíme odkazovat jen na ta místa, která by měla být bezpečná). Zároveň si dávejte pozor na reklamy vydávající se za instalační tlačítko – většinou jde o zelené boxíky s nápisem „Download“ nebo výraznou šipkou směřující dolů – jelikož často vedou na další weby, které jsou plné hrozeb.

Jakmile si z instalačního balíčku .apk nainstalujete samotnou aplikaci Gemini, stačí ji otevřít a přihlásit se do ní pomocí Google účtu. Následně už můžete s umělou inteligencí vézt konverzaci, jak jste zvyklí z klasického webového rozhraní. Gemini současně nahrazuje Asistenta Google, takže můžete využívat hlasových příkazů po spuštění příkazem „Hey Google“ (v případě některých telefonů, například Pixelů, lze jen dlouze podržet napájecí tlačítko).

Google Gemini Česko

Zatím není jasné, kdy přesně se v Česku dočkáme oficiálního spuštění Gemini. Předpokládáme, že jakmile tento den nastane, bude aplikace lokalizována do češtiny – v současné době se sice dá s AI konverzovat česky (pouze s chatbotem, nikoliv s hlasovým asistentem), ale samotné rozhraní appky je anglické. Intenzivní snaze přinést Gemini na mobilní telefony Evropanů nasvědčoval příspěvek produktového vedoucího Jacka Krawczyka, ale vzhledem k tomu, že byl publikován v první půlce února a od té doby se nic nezměnilo, si opravdu netroufnu odhadovat, jak daleko od uvedení jsme.

Už jste si Google Gemini nainstalovali?

Zdroj: vlastní

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)