Kdo ovládl trh s telefony v roce 2023? Žezlo přebírá Apple!

Apple
  • Samsung byl dlouhé roky největším výrobcem mobilních telefonů
  • V roce 2023 ale došlo ke změně na první pozici, vládu přebírá Apple
  • Rozhodující podíl mělo poslední čtvrtletí a veliký úspěch nových modelů

Rok 2023 většina výrobců mobilních telefonů nebude považovat za úspěšný, trh jako celek docela výrazně klesl a jsem zvědav, jestli se situace změní v roce 2024. Žebříček největších výrobců mobilních telefonů se zásadním způsobem změnil. Máme nového lídra, ale to není vše

Jména tří největších výrobců mobilních telefonů se nezměnila už dlouhou dobu nezměnila. Apple, Samsung a Xiaomi mají dostatečnou sílu k tomu, aby si své pozice udržely bez problémů také v následujících letech. Ostatní výrobci ale určitě nebudou nečinně přihlížet, každý si chce ukousnout co možná největší kus koláče.

Poslední čtvrté čtvrtletí rozhodlo o tom, že po letech se nám mění jméno na pozici největšího výrobce mobilních telefonů. Právě za poslední tři měsíce roku 2023 Apple prodal o masivních 27 milionů telefonů více než Samsung. Za celý rok přitom Apple prodal „pouze“ o 8 milionů telefonů více. Pokud jsme dosud váhali, jestli Apple s nejnovějšími iPhony uspěl, pak nyní máme jasno. Navíc tento úspěch dosáhl navzdory faktu, že v Číně zájem o nejnovější modely klesl, místní zákazníci preferují Huawei Mate 60 Pro, jehož prodeje se počítají na miliony kusů. Mimo Čínu nemá Huawei se stávajícím portfoliem zdaleka podobné ambice, ale Čína je specifická.

iPhone 15 Pro | Titanium | Apple

iPhone 15 Pro | Titanium | Apple

Znáte výrobce na pátém místě? Transsion se soustředí na levné telefony a to stačilo, aby se objevil mezi pěti největšími výrobci současnosti. Meziroční růst o 30 procent je velmi slušný, pokud bychom se omezili na poslední čtvrtletí roku 2023, pak se bavíme o růstu téměř 70 procent. Zopakovat podobný růst nebude jednoduché. Známější než jméno samotného holdingu jsou jména, pod kterými své telefony prodává – Tecno a Infinix, telefony těchto značek můžete normálně zakoupit v České republice. Uvidíme, jak se trh bude vyvíjet v roce 2024, změny na stupních vítězů neočekávám.

Dokáže Apple pozici jedničky obhájit v roce 2024?

Zdroj: IDC

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)