Apple iPhone 15 má zdatného soupeře. Kde neuspěl?

iPhone15
  • Apple iPhone 15 se neprodává podle plánu na klíčovém trhu
  • V Číně se objevil nečekaný konkurent, který se globálně neprodává
  • Ziskovost a celkový objem prodejů ale může konkurence jen závidět

Každý rok se situace opakuje, Apple představí nové mobilní telefony a následně netrpělivě očekáváme, jestli u zákazníků novinky uspěly či nikoliv. Letošní řadu považuji za povedenou, titan jako materiál si zaslouží pochvalu a téměř revolucí je použití konektoru USB typu C. Použití nového materiálu přineslo úsporu hmotnosti a ačkoliv jsem tomu nevěřil, v ruce je rozdíl znát. Ale ani tyto novinky nezajistily telefonům úspěch na klíčovém trhu v Číně, o iPhone 15 není takový zájem.

Huawei Mate 60 Pro

V prvních týdnech od začátku prodeje se meziročně snížil počet prodaných kusů o 4,5 procenta. A to není na tomto obrovském trhu vůbec málo. Překvapivým konkurentem se stal domácí Huawei Mate 60 Pro, který se u zákazníků dočkal velmi vřelého přijetí. Globálně se telefon přitom neprodává a jeho představení v Číně provázela řada otázek. Ale na otázky a pocity se nehraje, faktem zůstává, že Huawei v současnosti na domácím trhu posiluje právě na úkor společnosti Apple.

Ačkoliv se v Číně novinky neprodávají podle plánu, Apple může zůstat v klidu. Dlouhodobě mu v prodejích globálně patří stříbrná příčka, v jeho portfoliu nenajdete žádné levné telefony, které by zvyšovaly objem prodejů s minimálním (nebo žádným) ziskem. Apple je naprostým králem, peněz dokáže vydělat mnohem více než konkurence. A nemyslím si, že by se na tom v nejbližších letech mělo něco změnit.

Apple vydělá nejvíce, s Čínou nebo bez ní

I kdybychom připustili úplný konec v Číně, zbytek světa by Apple bez problémů uživil a to velmi dobře. Ale možná to můžeme otočit – Apple už nemá moc kam růst, jeho základna zákazníků je neměnná a stabilní. Kdo iPhone chce už ho má, kdo jej z jakéhokoliv důvodu nechce, ten si jej nekoupí (a je jedno, jaké vlastnosti budoucí iPhone bude mít). Sám bych nad nákupem iPhonu 15 Pro neváhal, líbí se mi vzhledově a fotoaparát je úžasný. Chybí mi v něm jediné, Android

Proč si nepořídíte Apple iPhone 15?

Zdroj: gsmarena

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)