Menu

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů? (Víkendová hlasovačka)

Mechanická či chcete-li fyzická tlačítka se na dnešních chytrých telefonech pomalu ale jistě stávají minulostí. V letošním roce je nenajdete (s výjimkou tlačítek pro zapnutí/vypnutí a nastavení hlasitosti) na vlakových lodích Googlu, Sony, LG, Huawei a mnoha dalších výrobců. Jedna firma se však fyzického tlačítka drží tak sveřepě, že se pomalu stalo součástí její značky. Ano, řeč je o jihokorejském Samsungu, který s mechanickým tlačítkem přišel jak na nešťastném Galaxy Note 7, tak i jarních modelech Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge. V roce 2014 jsme se tomuto fenoménu věnovali ve článku Proč se Samsung nevzdá hardwarového tlačítka „Domů“ na svých zařízeních? Kolují zvěsti, že Samsung Galaxy S8, který bude představen na začátku roku 2017, již mechanické tlačítko Domů mít nebude. Jsou to zatím jen nepotvrzené informace, nicméně určitě stojí za to zamyslet se nad tím, jak zásadní krok by to vlastně byl. Co byste říkali na to, kdyby Samsung opustil fyzické tlačítko Domů?

Dotekové obrazovky vytlačily tlačítka

I když první iPhone nebyl úplně prvním přístrojem s dotekovou obrazovkou, nelze mu upřít zásadní zásluhu na prosazení tohoto konceptu. Díky softwarové klávesnici na displeji přestala být nutná existence tradiční klávesnice. Ta tak uvolnila svůj prostor právě obrazovce, tudíž nebylo nutné zvětšovat celkové rozměry přístroje. Proti mechanické klávesnici nabízí ta softwarová řadu výhod: například možnost psaní tahem nebo schopnost reagovat na kontext, ve kterém je použita.

Tlačítka ztrácejí na dnešních mobilech pozici

Tlačítka ztrácejí na dnešních mobilech pozici

Přestože zmizela klaviatura pro psaní textů, zůstalo na prvním iPhonu hned několik fyzických tlačítek. V první řadě samozřejmě tlačítko napájení, dále pak ovládání hlasitosti. Nesmíme zapomenout ani na fyzické tlačítko Domů, situované uprostřed pod displejem, které se stalo typickým rysem telefonů Apple. Svůj název dostala tato součástka podle toho, že stiskem se uživatel dostal rychle na domovskou obrazovku, bez ohledu na to, v jaké aplikaci či sekci se aktuálně nacházel. Odpadla tím nutnost opakovaného stisknutí softwarového tlačítka Zpět na obrazovce.

Provedení ve stylu prvního iPhonu se setkalo s příznivým ohlasem. Bylo a je natolik populární, že tato pozice tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku zůstala i po řadě let stejná prakticky na všech telefonech. Jen mechanické provedení ve většině případů vystřídalo softwarové.

Různé přístupy k tlačítku Domů

V dnešní době existuje tlačítko Domů v několika odlišných provedeních. Jak jsme uvedli už na začátku, Samsung se stále drží mechanického konceptu, kdy je nutné tlačítko stisknout. Velmi podobně vypadá také verze od čínského výrobce OnePlus, nicméně zde je tlačítko kapacitní, tedy stačí se ho dotknout, není nutné ho mačkat. Trendem současnosti jsou pak tlačítka na displeji, kterých se drží většina výrobců včetně Sony, LG nebo Googlu.

OnePlus má kapacitní tlačítko

OnePlus má kapacitní tlačítko

Důvod odklonu od hardwarových tlačítek k softwarovým je prostý: nižší výrobní náklady. Je prostě jednodušší zahrnout funkci tlačítek do firmwaru zařízení s tím, že se ovládají dotekem na obrazovku, než vyrábět jedno, dvě či dokonce tři mechanická nebo kapacitní tlačítka. Tlačítka na obrazovce se také na rozdíl od těch mechanických neopotřebují častým používáním a nedají se poškodit (s výjimkou rozbití displeje respektive digitizéru).

Dalším důvodem ústupu fyzických tlačítek je prostor. Každý výrobce se snaží nabídnout co možná největší obrazovku při co nejmenších celkových rozměrech telefonu, tedy nejlepší poměr plochy displeje k čelní ploše. Mechanická či kapacitní tlačítka potřebují svůj prostor, který tím pádem samozřejmě nemůže zabírat displej. Telefon s obrazovkou velkou 5″ bude tedy s fyzickými tlačítky větší, než když výrobce použije tlačítka softwarová. Pokud se Samsung bude chtít docílit toho, aby displej modelu Galaxy S8 zabíral více než 90 % čelní plochy, je vypuštění tlačítka Domů krokem, který mu může pomoci této mety dosáhnout.

Když to shrneme, tak opuštění fyzických tlačítek může přinést nižší výrobní náklady, většími poměr obrazovky vůči tělu a méně součástek, které se mohou porouchat.

Moderní pojetí tlačítka Domů

Když stisknete mechanické tlačítko, máte okamžitou zpětnou vazbu, že jste tak učinili. V případě tlačítek softwarových samozřejmě taková možnost chybí. Výrobci ji alternují například decentními vibracemi, kterými zařízení dává najevo, že stisk respektive dotek zaregistrovalo. Na iPhonu 7 je sice tlačítko Domů stále přítomné, ale ve skutečnosti pocit mechanického stisknutí jen simuluje. Toho bylo dosaženo pomocí technologie Taptic Engine, která umí napodobovat stisk mechanického tlačítka. Uživatel tak má zpětnou vazbu, ačkoli je tlačítko kapacitní. Samozřejmě proti mechanické verzi je zde jedna nesporná nevýhoda – při práci v rukavicích tlačítko nemusí reagovat.

Na iPhonu 7 je sice tlačítko Domů stále přítomné, ale není mechanické

Na iPhonu 7 je sice tlačítko Domů stále přítomné, ale není mechanické

Mechanické tlačítko má samozřejmě i dnes svá možná využití – například na telefonech Samsung dvojím stiskem spustíte fotoaparát, aniž byste se museli zaobírat probouzením zařízení či rozsvěcením displeje. Hardwarové tlačítko je také snadnější najít, aniž byste se museli dívat na displej. Nahmatáte ho tedy potmě či při zhasnuté obrazovce. Bohužel ani tyto vlastnosti však patrně neudrží fyzické tlačítko Domů při životě.

Čeká fyzické tlačítko Domů propadliště dějin?

Je zřejmé, že v honu za nejlepším poměrem mezi plochou obrazovky a tělem telefonu bude muset fyzické tlačítko Domů ustoupit. Samsung už prý dokonce pracuje na implementaci čtečky otisků prstů, kterou má dosud ve fyzickém tlačítku, přímo do obrazovky. Tím by odpadl další důvod, hovořící ve prospěch mechanického tlačítka.

Obrazovka má zabírat co nejvíce plochy

Obrazovka má zabírat co nejvíce plochy

Možná není mechanickým tlačítkům úplný konec. Proti proudu se vydalo například BlackBerry, které v modelu Priv nabídlo výsuvnou mechanickou QWERTY klávesnici. Ačkoli prodeje tohoto mobilu nepřekonaly očekávání, chystá prý tento výrobce další smartphone s plnohodnotnou klaviaturou.

V případě Samsungu je však velmi pravděpodobné, že dříve či později dospěje do fáze, kdy se fyzického tlačítka Domů definitivně vzdá. Otázkou tedy není zda, ale spíše kdy se tak stane.

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů?

Po delším úvodu se dostáváme k anketní otázce pro tento týden. Ať už patříte mezi zákazníky, preferující telefony Samsung, nebo je vaším favoritem jiná značka, ptáme se vás: jak byste vnímali, kdyby Galaxy S8 neměl fyzické tlačítko Domů?

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů?

Co když Samsung opustí fyzické tlačítko Domů?


Odkaz pro hlasování z aplikace.

V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad výhodami a nevýhodami mechanických, kapacitních a softwarových tlačítek. Určitě najdete pro i proti jednotlivých řešení! Které z nich vám nejvíce vyhovuje?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak důležitá je pro vás u smartphonu kvalita fotek. Ukázalo se, že zaměření výrobců na tuto oblast je velmi rozumným tahem. Pro 40 % respondentů je totiž kvalita fotografií velmi důležitá, a to dokonce natolik, že by si nekoupili telefon, který nemá skvělý fotoaparát. Dalších 45 % pak vyžaduje po svém mobilu, aby jeho foťák byl alespoň “dobrý”, neboť kvalita fotek je pro ně důležitá, ale nikoli zásadní.

Na druhé straně názorového spektra zbylo jen 15 % hlasujících. Pro 10 % je kvalita fotek důležitá a dalších 5 % ji považuje dokonce za nedůležitou. Je tedy vidět, že mobil, který chce u většiny uspět, musí podávat v tomto směru dobrý výkon.

 

Komentáře

Wladimir

Wladimir 0

z aplikace
17.12.2016 8:47

Odstranit ten tlačítkový nesmysl, odstranit Touch wiz nebo jak se ten balast jmenuje a nahradit to čistým androidem. Pak by to možná bylo k použití.

Vinkltom

vinkltom14 -2

z aplikace
17.12.2016 9:10

wladimir: záleží na vkusu…. mě se touch wiz take nelibil, ale asi před dvěma roky když to zpomalovalo telefon. teď když tam je tolik výkonu je celkem jedno jestli tam je nejaka nadstavba ktera ho trochu zaneprazdňuje. mě osobně se teď ten touch wiz libí. a nebudou jej přejmenovávat?

DeX

17.12.2016 9:16

Wladimir:
Aha

Pipa

z aplikace
17.12.2016 9:39

Tlačítko zachovat. Příspěvek wladimira nemá smysl komentovat.

Dubský Tomáš

z aplikace
17.12.2016 9:50

Jsem skalní příznivce značky Samsung, ale bohužel nejsem žádná ovce. Zatím jsem měl všechny Galaxy S telefony, kromě jiných. Čistě za mě – zbožňuji mechanické tlačítko Domů, a pokud by nebylo u S8, tak už bych se rozhodoval, jaké další telefony a od jaké značky si budu kupovat. Ale je pravda, že v dnešní době už to jinak nejde, Samsung to MUSÍ udělat, tak to je – jak je napsáno v článku. Nelíbí se mi některé směry, kterými se smartphony dnes ubírají, ale bohužel je to tak. A ještě jsem chtěl dodat, že pokud Samsung upustí od tlačítka, tak ať to nejlépe udělá na ploše displaye a ne jak iPhone, tam to tlačítko vypadá hezky a funguje, ale stejně zabírá plochu, jako mechanické, to je podle mě zbytečné. Díky všem, kdo si přečetli můj román až sem.

V6ak

v6ak 0

17.12.2016 9:53

Dlouho jsem byl proti změně hardwarových tlačítek home, menu (!) a back na kapacitní nebo dokonce na displej, vždyť to přece nenajdu.

Změna na kapacitní skutečně spíše kombinuje nevýhody zbývajících svou řešení. U tlačítek na displeji ale uznávám, že – zejména na novějším Androidu – mají smysl. Zaprvé se mohou měnit. S fyzickými tlačítky by bylo potřeba tam dávat i tlačítko menu kvůli podpoře starších aplikací, takže typicky nebude místo na tlačítko recents. (U dotykových fyzických tlačítek by byl problém s použitelností, kdyby jich tam bylo víc, u mechanických by to asi dnes neprošlo přes designéry.) Zadruhé, tlačítka na displeji lze schovat a uvolnit místo fotce/videu.

BTW, BlackBerry PRIV sice má hardwarovou klávesnici, ale tlačítka home, back, recents (a občas menu nebo klávesnice) má softwarová. A mimochodem, hardwarová klávesnice BlackBerry PRIVu umí nejen reagovat na kontext (to dělá hw klávesnice snad na všech telefonech), ale taky psaní tahem.

DeX

17.12.2016 9:54

Dubský Tomáš:
Ty nejses BOHUZEL zadna ovce nebo NASTESTI nejses ovce :-D

Véna

z aplikace
17.12.2016 10:15

Tak zrovna u sračsungu je mi to fuk. Jinak hw tlačítko už nemám dva roky a nijak mi nechybí. To už je asi spíš o vkusu.

pavoukandre

z aplikace
17.12.2016 10:46

pokud ten nesmysl zmizí tak začnu uvažovat i o Samsungu.

Martin Cerveny

17.12.2016 11:12

Já si letos jako dlouholetý odpůrce Samsungu jejich telefon (a tablet) právě kvůli tomu tlačítku koupil.
Ty SW lišty mě štvaly. Většinu času to zabírá zbytečné místo na obrazovce a když je telefón upevněný do držáku v autě tak tu lištu zase navigace skrývá.
To, že tam to tlačítko je vidím jako snahu Samsungu (a těch pár dalších) nejít vždy jen tou cestou nejlevnějšího řešení, ale koukat i na funkčnost.

Ufo

ufo 0

z aplikace
17.12.2016 11:23

HW home je na picu

mm

z aplikace
17.12.2016 11:34

samsung je cocot

jamesak

z aplikace
17.12.2016 11:44

Home tlačítko je pro mě důležitý, dokonce se k němu pár firem vrátilo, myslím že se to řešilo asi před dvěma roky, tenkrát byl samsung skoro jedinej, letos začali tlačítko dávat i Číňani… Nevím když bude nějaká náhrada asi si zvyknu, ale soft lištu nechci…

rokyshit

z aplikace
17.12.2016 12:33

Šmejdskej telefon to nevylepší.

Guru

z aplikace
17.12.2016 13:13

Jak se dalo ocekavat-kdo ma Samsung tak neda na tlacitko dopustit, kdo nema tak se mu nelibi. A pak je tady treti skupina ktera na to nema tak zavidi a nenavidi. Az me prestane Samsung z nejakeho duvodu vyhovovat tak sahnu po cemkoliv co bude pro me nejvhodnejsi nehlede na znacku. Ted je to Samsung protoze ma krome samoled, spen, touchwiz atd take fizicke tlacitko home.

Majian

z aplikace
17.12.2016 14:08

Když telefon funguje tak rychle jak má, software tlačítko je v pohodě. Když jsem měl telefon, kde když jsem chtěl ukončit náročnější aplikaci, například hru, musel jsem čekat až se vysune lišta, bylo to k vzteku…..

Kulichoid

kulichoid 55

z aplikace
17.12.2016 14:20

Nemám s tím problém, pokud bude sw stejně rychlé a vždy ihned dostupné.

optimas

z aplikace
17.12.2016 14:27

Marti Cerveny a to jste nepřišel na to, že tahle HW lišta s tlačítky jde nastavit tak, aby se u určitých apk skryla a v určitých ne? Tak to je opravdu smutné.

Martin Cerveny

17.12.2016 15:58

optimas: Jistě že vím, že to jde nastavit. Dokonce jde skrýt i na hlavní obrazovce. Ale ne vždy se to hodí. Díky HW tlačtku to člověk nemusí řešit. Navíc na drtivé většině telefonů je na to HW tlačítko pod displejem místo. Jó, až bude displej přes celou přední plochu telefonu, tak to bude mít smysl. Do té doby je to něco co v landscape zobrazení obtěžuje a co výrobci přidali jen aby měli vyšší zisky.

anatair

z aplikace
17.12.2016 16:42

U Meizu vše jen přes home button a je to velmi pohodlné👍

imaster

17.12.2016 18:45

U Samsungu je mi to jedno, s ním jsem skončil modelem S3 mini a nikdy více. Momentálně mám Lenovo Vibe P1 a HW tlačítko stejně nemačkám. Mám ho nastaveno na dotyk. Stačí se ho dotknout, nemusí se mačkat a vibrační odezva potvrdí akci. To samé při odemykání, stačí položit prst. Takže ano, home tlačítko ano, ale nemusí být nutně HW.

Hurec

17.12.2016 19:19

Nyni par roku jsem mel sensorove tlacitka a nyni sw tlacitka a jsem rad. Nevidim duvod pouzivat tlacitko mechanicke , ktere za par tisic kliknuti , nebo kdyz se tam dostane bordel zacne blbnout. Ktomu nejlepsi jsou jeste od congu , ktere po par mesicich zacnou vydavat ruzne zvuky….

Dubský Tomáš

z aplikace
17.12.2016 20:09

DeX: Myslel jsem pro Samsung a taky ostatní výrobce telefonů 😉

Smates

smates 1

17.12.2016 22:25

Pokud to zmenej na senzor a zustanou pod displejem tak je mi to fuk.Pokud to presunou na displej tak hledam jinou znacku telefonu.

Tom Tomas Rous

Tom Tomas Rous 0

z aplikace
17.12.2016 23:34

Při práci v rukavicích nereaguje? Vždyť nereaguje ani displej

Kulichoid

kulichoid 55

z aplikace
18.12.2016 1:32

Ještě by sw dotyk mohli dávat jen k větším mobilům (nad 5 palců) a těm do 5 palců nechat hw tlačítko.

BladeCZE

z aplikace
18.12.2016 5:47

Zásadně by mi to změnilo život :-D

Tetovany

tetovany 0

z aplikace
18.12.2016 8:35

vživotě si nepořídím samsung

Ricollast

ricollast 0

z aplikace
18.12.2016 9:57

To se nestane přece
To k němu patří
Kupujem ho nejen k vůli vlastnostem ale i kvůli tlačítku
A kdyby opravdu zmizelo věřím že ho Samsung nahradí užitečným hardwarem

DeX

18.12.2016 10:05

Brutalni debata o nicem. Pulka souhlasi a pulka ne. Nekdo by si dokonce v zivote Samsung neporidil :-D Kazdy chce minimalni ramecky a pak zase hned breci ze to nema HW HOME tlacitko. Vzdyt to je jedno. Mam S7 a tlacitko HOME pouzivam tak nikdy a ziju

Slunickoooo

slunickoooo 0

z aplikace
18.12.2016 20:29

tlacitko je pro mne taky dulezite a nemenil bych samsung je jednicka.

Libb

Libb 39

19.12.2016 10:11

Nejde jen o Home, ale celkově o koncept fyzických tlačítek. Kromě S7 mám ještě tablet (nVidia Shield K1), který tlačítka nemá a je to pro mě utrpení používat. V některých aplikacích typu přehrávač videa apod. člověk neví, co udělat, aby se tlačítka zobrazila… A mnoho telefonů vypadlo z úvah o koupi kvůli přenesení čtečky otisků prstů dozadu – to je pro mě nepřijatelné.
Nesouhlasím s tím, že Samsung “musí” následovat tu vlnu, naopak být odlišný může být benefit. Bál bych se, že dost skalních příznivců zůstává u Samsungu právě kvůli hardware a pokud by se z něho stal další stejný v řadě, tak třeba pro mě by to mohl být impulz k opuštění značky.

Uni

uni -24

19.12.2016 11:09

Redakce: Proč nás stále krmíte tím fake Xiaomi obrázkem???
A ta premisa o potlačování HW čudlů taky překvapila. Např. HTC na ně konečně najelo, mají je největší výrobci (Apple, Samsung), má jej populární Xiaomi nebo třeba Asus.
Zmiňovat LG mi přijde renonc, ta firma neví kudy dál, obodbně Sony, které jen více a více mrví svůj původní Omnibalance design z první Xperie. Google a jeho totální chaos v koncepci HW je taky k úsměvu:)

Uni

uni -24

19.12.2016 11:11

imaster: Myslíš asi mechanické, jinak tvrdíš, že hardwarový (fyzický) ano, ale nutně fyzický:) Furt dokola todleto….:-/

cardic

19.12.2016 17:55

Wladimir: a vás dmn*t bych smazal celého

AsciiWolf

z aplikace
20.12.2016 13:02

cardic: Proč? Vždyť má víceméně pravdu.

RSS (komentáře k článku)