Proč se Samsung nevzdá hardwarového tlačítka “Domů” na svých zařízeních?

samsung_buttons_ico

Samsung zůstal jediným světovým výrobcem telefonů a tabletů s Androidem, který osazuje svá zařízení fyzickým/mechanickým tlačítkem Domů. To doplňují po stranách další dvě kapacitní/senzorová tlačítka – Menu a Zpět. Tuto sestavu ovládacích prvků najdeme dokonce i na nejnovějším tabletu Galaxy Tab 3. Proč se Samsung tak sveřepě drží této dnes možná poněkud zvláštní kombinace tlačítek, napříč doporučením Googlu, která většina ostatních výrobců dříve či později splnila? Na to se snažili najít odpověď redaktoři serveru Galaxy-Droid.

Tlačítko Domů je typickým rysem zařízení Samsung Tlačítko Domů je typickým rysem zařízení Samsung

Jedním z důvodů, který vysvětluje neústupnost Samsungu v tomto směru, jsou uživatelské návyky – zákazníci, sahající po produktech tohoto jihokorejského výrobce, jsou prostě a jednoduše na fyzické tlačítko pod displejem zvyklí a “zvyk je železná košile”, jak říká staré rčení. Případná změna by mohla vyvolat kontroverzní reakce, přičemž za Samsungem stojí armáda více než 200 milionů uživatelů. I kdyby tedy Samsung chtěl něco změnit, riskoval by velice silnou vlnu negativních ohlasů.

Většina ostatních výrobců má tlačítka na obrazovce Většina ostatních výrobců má tlačítka na obrazovce

Pro nové zákazníky by změna skoro jistě nebyla rozhodujícím faktorem při výběru telefonu nebo tabletu, nicméně nesmíme zapomínat na stávající uživatele, kteří postupně přecházejí ze starších modelů na novější, přičemž očekávají udržení jisté kontinuity. Jiní výrobci se přesto odhodlali a v minulosti realizovali změnu v provedení a rozložení ovládacích prvků i několikrát – například LG u svého modelu G2 nabízí pouze tlačítka na obrazovce, nechává ale uživateli možnost volby jejich pořadí.

Výběr kombinace tlačítek na telefonu LG G2 Výběr kombinace tlačítek na telefonu LG G2

Nikdo sice netvrdí, že Samsung nakonec neudělá zásadní krok – možná už další generace tabletů přijde na svět bez fyzického tlačítka Domů. Na druhé straně je nutné brát v úvahu fakt, že stávající provedení se stalo nedílnou součástí designu a skoro až specifickým prvkem, kterým se Samsung odlišuje od konkurence a podle kterého ho zákazníci rozpoznávají. Ostatně zkuste si představit jakýkoli telefon Samsung bez tohoto tradičního rysu – myslíte, že byste ho na větší vzdálenost odlišili od výrobků jiných značek? Naopak stačí zahlédnout tlačítko pod obrazovkou a každému je okamžitě jasné, že se dívá na telefon značky Samsung.

I z tohoto záběru je každému okamžitě jasné, že se dívá na dva telefony značky Samsung I z tohoto záběru je každému okamžitě jasné, že se dívá na dva telefony značky Samsung

Jaký je váš názor na provedení ovládacích prvků v podání Samsungu? Vyhovuje vám, nebo se vám naopak nelíbí? Byli byste spíše pro, nebo proti, aby se Samsung vydal na dnes již obvyklejší s tlačítky na obrazovce? Podělte se o své názory v diskuzi pod tímto článkem!

[poll id=”31″]

Fyzické tlačítko Domů má i nový Samsung Galaxy Tab 3 10.1 Fyzické tlačítko Domů má i nový Samsung Galaxy Tab 3 10.1

Zdroj: Galaxy-Droid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (83)