Menu

Foto test vlajkových modelů. Finální srovnání a vyhodnocení (Q4 2017)

Vydání telefonů iPhone X a Google Pixel 2 znamenalo změny pořadí v žebříčcích nejlepších fotoaparátů v mobilních telefonech. Náš foto test vlajkových modelů přibral ještě další soupeře společností Samsung a Huawei. Jak foto test dopadl?

Samsung, Google, iPhone, nebo Huawei? Kdo fotí nejlépe?

Do našeho foto testu jsme zařadili čtveřici smartphonů, která se pohybuje na vrchních příčkách v žebříčcích nejlepších fotomobilů současnosti. Podle známého webu DxOMark vede Google Pixel 2 následovaný iPhonem X od Applu. Rovněž Samsung Galaxy Note8 a Huawei Mate 10 Pro, které jsou součástí našeho testu, se vměstnaly do první pětky.

Přestože při srovnání fotoaparátů mobilních telefonů nelze u všech nastolit úplně stejné podmínky, snažili jsme se tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. Všechny snímky byly vytvořeny ze stejného místa, ve stejný čas i za totožných podmínek. Protože drtivá většina uživatelů mobilních telefonů nepoužívá manuální nastavení fotoaparátu, u všech smartphonů byl nastaven automatický režim.

 

google pixel 2 katalog

Google Pixel 2

8.0
 • Displej 5.0", 1080 x 1920 pixelů, AMOLED, 441 ppi
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 835
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 2700 mAh
 • Cena od 17 181 Kč
apple iphone X katalog

Apple iPhone X

1.0
 • Displej 5,8'', SuperAMOLED, 2436 x 1125 px
 • Procesor Apple A11 Bionic
 • RAM 3 GB
 • Fotoaparát 2x 12 MP
 • Úložiště 64/256 GB
 • Baterie 2 716 mAh
phablet samsung galaxy note 8

Samsung Galaxy Note8

7.5
 • Displej 6.3", 1440 x 2960 pixelů, Super AMOLED
 • Procesor Samsung Exynos 8895
 • RAM 6GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 3300 mAh
 • Cena od 21 990 Kč
huawei mate 10 pro katalog

Huawei Mate 10 Pro

1.0
 • Displej 6,0'', OLED, 2160 x 1080 px
 • Procesor Kirin 970
 • RAM 6GB
 • Fotoaparát 20 MP +12 MP
 • Baterie 4000 mAh
 • Cena od 15 990 Kč

Srovnání telefonů

Foto test-voda-1

Foto test-altan-1

Foto test-billboard-1

Foto test-oblicej-1

Foto test-silnice-1

Foto test-tma-4

Foto test-metro-1

Foto test – finální zhodnocení fotoaparátů

Samsung Galaxy Note8 – pomáhá post-processing

Vlajkové modely jihokorejské společnosti patří již řadu let mezi špičku v oblasti fotoaparátů. Note8 rozhodně není krok špatným směrem. V porovnání s konkurenty nabízí nejostřejší fotografie, což je do velké míry laděno post-processingem. Občas tak narazíte na hrany, které jsou natolik přeostřené, až v kontrastních místech vznikají nepěkné artefakty. Toho si všimnete ale až při bližším zkoumání.

Společně s iPhonem X občas trpí ztrátou detailů vlivem přepálení některých částí scén (například světelný nápis v metru). Vyvážení barev zvládá velmi dobře a pokud si zrovna nerozmyslí “přesaturovat” některé barvy, má nejvěrohodnější podání barev ze všech testovaných telefonů. Za horších světelných podmínek mu ve velké míře pomáhá opět software, který velmi dobře skrývá šum. Bohužel s sebou často vezme i detaily, které se vyhladí. Větším plochám podobné barvy (tráva, zeď a podobně) byste se s Note8 měli raději vyhnout, udělá z nich totiž omalovánku. U makrosnímků jsme se setkali s podivným rozmazáváním hran. Focený předmět ze snímku nevystupuje tak, jak byste čekali. Přední kamera nenabízí úplně ostré snímky, zato vám ubere pár let. Ve výchozím nastavení fotoaparát rozpozná obličej a ubere vám na snímku 5 let vašeho života.

Za půjčení telefonu děkujeme společnosti Samsung.

Huawei Mate 10 Pro – na konkurenci ještě něco ztrácí

Mate 10 Pro má rozhodně dobrý fotoaparát. Foto test ale ukázal, že vedle konkurence tolik neobstál, a rozhodně bychom ho zařadili až na 4. místo. I přesto, že má nejvyšší rozlišení ze všech, detailů ve snímcích naleznete nejméně. Huawei se nejspíše snaží napodobit Samsung a softwarově dohání co se dá, ale bohužel se mu to úplně nedaří. Všimněte si detailních snímků, jak jsou některé světlé detaily přepálené a slité dohromady. Ty zbývající jsou zase viditelně softwarově přeostřené, až trochu za hranou (všimněte si aliasingu na hodinových ručičkách).

Podáním barev je na tom podobně jako Samsung a snaží se držet neutrálního podání – barvy nejdou viditelně do modra nebo do žluta. Věříme, že pokud si Huawei ještě trochu pohraje se softwarem, tak by pořadím pěkně zamíchal. Selfie kamera je kategorie sama o sobě. Jestli vás Note8 omladí o 5 let, tak u Huawei Mate 10 počítejte s 10 roky. Vyhlazování je ve výchozím stavu natolik značné, že mou tvář téměř oholilo. Bod k dobru bych dal za úpravu očí – bělmo a barva očí pěkně vystupuje.

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Huawei.

Apple iPhone X – výborný kompromis

Apple iPhone X je takový Note8 s dobře zmáknutou softwarovou úpravou. Fotografie nejsou zbytečně přeostřené, ani tolik saturované. Fotky tedy nepůsobí tak ostře jako u Note8, ale zato jsou plné detailů. Nenarazíte tady tolik na přepaly, tedy až na drobné výjimky (všimněte si bílého pytlíku u altánku v parku nebo světelné tabule na noční scéně). Co se nám na iPhone X fotografiích nelíbí, je rozmazávání pozadí, které působí, jakoby se ho někdo snažil po rozostření ještě doostřit.

Barevně se iPhone X přiklání k teplejším barvám, což je v tomto testu velmi dobře vidět v kontrastu s ostatními. Přední kamera má ze všech testovaných nejmenší úhel záběru. Asi se nepočítalo s tím, že byste se chtěli fotit s přáteli. Úpravy obličeje tady ve výchozím stavu nejsou tak viditelné jako u Note8 nebo Mate 10. Stejně jako u přední kamery i zde můžeme pozorovat posunutí barev k teplejšímu spektru.

Za půjčení telefonu děkujeme společnosti Smarty.cz.

Google Pixel 2 – zachytí nejvíce detailů

Fotoaparát Pixelu 2 působí hodně syrově. Barvy jsou věrohodné, pokud tedy zrovna neuskočí vyvážení do modré, což je neduh, se kterým jsme se při testování občas setkali. Jinak barvy nejsou zbytečně saturované. Co je potřeba vyzdvihnout, je množství detailů, které si fotografie zachovává, a to i bez viditelného doostřování. Tam, kde všechny testované telefony už mají jen vyhlazenou plochu, u Pixelu 2 vidíte i další detaily. U nočních scén se potvrzuje, jak málo je fotografie vyhlazená. Šumu u Pixelu naleznete nejvíce, telefon vám to ale opět vrátí v množství detailů (například nápisy a škrábance na desce v noční scéně).

Pokud se podíváme na přední kameru, možná by někdo mohl namítnout, že jsme si kamery určitě spletli a fotili zadní kamerou. Přední kamera se totiž opravdu povedla. Fotografie je plná detailů, snad jen to pozadí by mohlo být více rozmazáno. Chlubit se může také nejvěrohodnějším podáním barev.

Jak podle vás dopadl tento foto test? Který telefon je ve vašich očích vítězem?

 

Komentáře

Kryštof Dostál

23.11.2017 13:00

Stejně jako v případě války PC vs. konzole nebo xbox vs. playstation jde v podstatě jen o hnidopišství. U těchto fotek nedokážu určit který fotí lépe.

TonyKuba

TonyKuba 15

23.11.2017 13:09

Jako fotograf, který fotí více než 50 let jsem na rozpacích z hodnocení a účelu hodnocení. Chápu, že kdo si koupí drahý mobil očekává, že bude pořizovat dobré “upomínkové” fotografie. Ty se ale nezkoumají lupou ani z výřezu ze 100% zvětšení. Dokonce to neděláme ani v případě full frame zrcadlovky.Fotografie se buď líbí a nebo nelíbí. Je to pocitová a emoční záležitost a technická absolutní dokonalost s tím má málo společného.Dnešní přístroje ať fotografické či mobily obsahují natolik vyzrálou techniku i sw, že snad ani nelze udělat úplně technicky špatnou fotografii. Ve většině případů jsou všechny ty mobily výše než je pozorovací schopnost oka.Kdo chce dělat výstavní zvětšeniny a ohromovat diváky, nepoužívá mobil. Celé mi to trochu připomíná chování 15 cti letého frajera, který ohromuje přítomné děvčata hláškou, že má nejlepší mobil na světě. Díky těmto pohledům se úplně ztrácí praktická použitelnost a využitelnost a “vyhazujeme” peníze za tzv. elektronické šperky. Nebrojím tím proti technickému pokroku, ale proti”zlatému teleti”.

Máca Fargulin

23.11.2017 13:56

No, fotky mi prijdou stejne, avsak z viteze testu mi zrovna nejhezci neprijdou. V urcitych fotkach bych asi musela volit upravu se sesvetlenim. Jinde prevlada modra barva.

Johny Dvořák

23.11.2017 14:00

Je sice pekne, ze vsechny telefony jsou nastavene na automaticky rezim, ale porad je v nastaveni par parametru, ktere maji vliv na vysledne fotografie. Mam note 8 a pozoroval jsem, ze kdyz mam zaplou funkci ,,fotografie v pohybu,, (5ti vterinove video pred zachycenim fotografie), tak jsou fotky o malicko mene ostre, nez kdyz je tato funkce vypnuta. Tim jsem chtel rici, ze by se mely vsechny tyto ,,vedlejsi,, funkce vypnout. Nevim, jak je na tom konkurence s temito vychytavkami, ale Samsung jich ma dost a verte nebo ne, kvalitu fotografie to ovlivnuje. Jinak se priklanim k TonyKuba. Jde jen o pocit daneho cloveka. Za co Samsung vsichni hani, to ja prave postradam u konkurence. Kazdy to mame jinak stejne jako ve vsem jinem.

Miichaell

23.11.2017 17:32

No nemohl jsem toto neokomentovat. Kdo tam nevidí rozdíl, tak buď se špatně dívá, vidět ho nechce, anebo takový telefon ani nepotřebuje. Já ho taky nepotřebuju, fotím foťákem, který je za tím účelem vyroben. Ale u své Xperie bych lepší foťák uvítal, občas není po ruce nic jiného a ty fotky z toho lezou ošklivé. A nemusím zvětšovat na 100% a zkoumat po pixelech. Note 8 má fotky přeostřené jako prase, z toho důvodu jsou prakticky nepoužitelné. Mate je maže jak máslem. IPhone je prostě iPhone, vypadá to dobře, když se to zvětší, už to není tak úžasný, ale použitelné ty fotky jsou dobře. Nejhezčí fotky má Pixel, zachycují skutečnost, ne tunu efektů navrh. Jen podle foťáku snad mobil nevybírá ale nikdo, pokud jo, takovému člověku stačí jakýkoli z dnešní střední třídy. Ale pokud by se někdo rozhodoval mezi vrcholem jednotlivých značek (škoda, že tu není Sony a další) s tím, že mu je jedno, jestli si koupí Pixel nebo Note, pak je tento test výborná ukázka toho, že na focení Note určitě ne.

cardi

23.11.2017 17:53

huhaje pořád o ničem :)

Libb

Libb 82

23.11.2017 21:17

Zajímalo by mě, jak občas i hodně nesedí výřezy, jak vypadal celkový záběr. Ono to dokáže hodně ovlivnit třeba expozici, když se do záběru dostane větší jasná nebo naopak tmavá plocha.
Jinak mě překvapil velice nekonzistentní výkon iPhone X, naopak Note8 mně přijde vyrovnaný. Občas exceluje Pixel, naopak Mate z mého pohledu spíš vyjímečně.
Test jako takový docela chválím, hodně různých fotek tak, jak to lidi opravdu používají.

79

23.11.2017 21:41

to michaell: mám okrem iných aj xperiu xz1 c a dokážem si s ňou urobiť celkom slušné foto, aspoň pre mňa. neviem, čo máš za xperiu ty, ale podľa mňa je to i o nastaveniach, hlavne pri nastaveniach pri zlých svetelných podmienkach.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

24.11.2017 7:51

TonyKuba
Díky za komentář, souhlasím. Proto ostatně máme i fotografie bez přiblížení, aby člověk mohl porovnat, jak to vypadá. Pro detailnější zkoumání, které může ledacos napovědět, pak máme detaily.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

24.11.2017 7:52

Máca Fargulin
A který telefon podle Vás vyhrál? :-)

Libb
Děkujeme.

Miichaell
Znovu se ukazuje, jak je to subjektivní. Kolega pod Vámi zase označil iPhone X jako nekonzistentní. :-)

Voj_tek

Voj Tíšek -1

25.11.2017 8:54

Pixel,samsung,iphone,huawei.

Hochmuth

Tomáš Hochmuth 0

4.12.2017 17:34

Nejvíce se mi líbí výsledky iPhonu X a pak Note 8, který místy přesycuje barvy.

RSS (komentáře k článku)