FootFeed: Kladivo na geolokační hry
- Recenze
- Karel Kilián
- 26.6.2015
- 7
Dnes si představíme další program, sdružující nejpopulárnější geolokační aplikace do jednoho rozhraní a nabízející čekin ve všech na jedno tapnutí.
V pondělí jsem vám představil aplikaci Checkin King, která nabízela možnost přihlášení („čekování“) ke čtyřem geolokačním službám (Gowalla, Foursquare, Google Places a Facebook Places). Čtenář Jan Čermák v diskuzi pod článkem upozornil na FootFeed, který, dle jeho slov „je lepší alternativou k tomuto programu.“ To samozřejmě byla velká výzva, takže jsem si FootFeed nainstaloval a pustil se do testování.
Registrace a propojení se službami
Prvním krokem je registrace na serveru FootFeed. Tu můžete provést buď přímo v aplikaci, nebo na webu. Požadovány nejsou žádné vysloveně osobní údaje – jen jméno, příjmení, e-mail, login a heslo. Pokud se registrujete přes web, je nutné následně účet aktivovat přes odkaz, který přijde e-mailem (mně na GMailu zpráva spadla do spamu, takže pokud vám nepřijde, hledejte ji zde).
Následně zadáte své přihlašovací údaje k těm službám, které chcete používat. To opět můžete udělat buď skrze aplikaci, nebo ve webovém rozhraní, kde je to přeci jen o něco pohodlnější, protože nemusíte zadávat jména a hesla, ale pouze povolíte přístup k příslučným účtům. FootFeed zvládá geolokační služby Fousquare, Gowalla, Google Latitude a Facebook Places, sdílet svou polohu můžete také na Twitteru a Facebooku. Nutno podotknout, že v době testování (úterý 12. července ráno) veškerou práci s aplikací významně zdržovala pomalá komunikace s Gowallou, díky které se i běžné operace protahovaly na desítky sekund.
Hurá do terénu!
plikace používá víceméně standardní rozhraní, kdy v horní části okna najdete lištu s pěti záložkami, čímž bude blízká především uživatelům Foursquare. Na první záložce Checkin najdete základní přehled – tedy především to, se kterými sítěmi jste FootFeed propojili a kolik máte celkem přátel.
Můžete se také přes volbu Friend’s Check-Ins podívat, kde se naposledy přihlásili vaší přátelé, nebo v Check-In stats zhlédnout statistiky vašich čekinů. Pokud se nacházíte na místě, které dobře neznáte, a nevíte kam jít a co dělat, můžete shledat užitečnými Nearby Tips & To Dos, čerpající z doporučení vašich přátel z Foursquare.
Na záložce Places se po provedení lokalizace vypíšou nejbližší místa, ke kterým se můžete přihlásit. Bohužel, podobně jako v případě aplikace Checking King, stačí drobný rozdíl v názvu bodu v jednotlivých službách (třeba jen jinak zadané velké/malé písmenko) a budete se muset na každé službě čekovat zvlášť.
Po tapnutí na zvolené místo se dozvíte, přes které geolokační služby budete přihlášeni a několik dalších detailů. Co nefungovalo, byla záložka Check-Ins, kde byste měli nalézt seznam dříve přihlášených uživatelů, ale v praxi jsem narážel pouze na hlášku No checkins yet!, ačkoli to nebyla pravda. Stejně tak se nenačítala ani mapa s vyznačeným bodem.
Při čeknutí můžete zadat krátkou zprávu/status a zvolit, zda ho chcete sdílet na Twitteru či Facebooku.
Na rozdíl od programu Checkin King, kde potvrzení spočívalo v prostém zobrazení textové hlášky, budete podstatně podrobněji informováni o výsledku celé operace, protože se dozvíte například to, kdo se na daném místě přihlásil nejčastěji (v Gowalle je tedy leaderem spotu, ve Foursquare starostou/mayorem) a v případě Foursquare i to, kolik jste získali bodů. Zde tedy FootFeedu připisujeme bod za lepší dotaženost. Možnost prohlížet a směňovat předměty z Gowally bohužel chybí i v tomto programu.
V sekci Deals by pravděpodobně měly být vidět akční nabídky, které jsou doménou především na Foursquare. Ačkoli výchozí aplikace indikuje v blízkém okolí nejméně tři akce, FootFeed o všech taktně mlčí se celý seznam je tak prázdný.
Pod záložkou Friends najdete seznam svých přátel, ve kterém se můžete podívat, na jakých místech se přihlásili naposledy. Bohužel i zde se zobrazovali pouze přátelé z Foursquare, z Gowally či Latitude ovšem nikoli.
Konečně na poslední záložce Profile je, jak asi čekáte, váš profil, tedy konkrétně seznam svých posledních čekinů, statistiky a možnost zadání údajů o své osobě či změny hesla.
Tím jsme vyčerpali všechny funkce a možnosti, které FootFeed poskytuje.
Resumé
FoodFeed nabízí podobnou funkcionalitu, jako v pondělí recenzovaný Checkin King. Evidentní je výrazná orientace na Foursquare, kterému se nejen podobá, ale se kterým také nejlépe spolupracuje, neboť kromě venues zvládá také práci s přáteli a doporučeními. Naopak v případě Gowally a Latitude jsme narazili na poměrně zásadní nedostatky, byť nejdůležitější funkce – vyhledání nejbližších bodů a přihlášení se k nim – fungovala bez problémů. Srovnáme-li zmíněné programy, budeme jen těžko hledat vítěze, neboť v základní funkcionalitě oba nabízejí v podstatě totéž. Jestliže ale používáte více než konkurenční služby Foursquare, shledáte pravděpodobně jako atraktivnější FootFeed.
Vezmeme-li v úvahu hodnocení na AppBrain, pak je vítězem Checkin King – na AppBrain má 3,14 hvězdiček, kdežto FootFeed jen 2,89. Na Android Marketu je ale skóre vyrovnané – oba programy mají tři hvězdičky. Doporučujeme tedy FootFeed i Checkin King vyzkoušet oba a rozhodnout se až na základě toho, který vám bude vyhovovat více. Z mého pohledu se nedá říci, že by jedna aplikace v nějakém směru doslova zválcovala tu druhou.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář