SvětAndroida doporučuje: 12 aplikací pro sociální sítě

socialni_site_ico

22. pokračování cyklu SvětAndroida doporučuje bude patřit dvanácti programům, s jejichž pomocí se můžete zapojit do nejrůznějších sociálních sítí.

Protože “sociální síť” je poměrně široký pojem, bylo tentokrát zadání pro redaktory našeho portálu poněkud obšírnější: “Nominujte programy, které umožňují komunikovat s vašimi přáteli a známými, používáte k odesílání statusů do sociálních sítí, ke sledování přátel – ať už jejich aktivit, stavů, polohy, nebo vám nějakým způsobem pomáhají doporučení ostatních uživatelů služby.” Během týdne se do nominací zapojilo osm redaktorů, kteří dali dohromady dvanáct různých tipů.

Pořadí v tomto článku je určeno následujícím klíčem:

 1. Podle počtu nominujících redaktorů,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Cyklus SvětAndroida doporučuje začíná vždy nejprve výběrem tématu. Redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali aplikace, které chtějí doporučit čtenářům.
 • Po uzávěrce se zpracují sebraná data a za týden (tj. právě dnes) vyjde článek SvětAndroida doporučuje.
 • Na konci článku je formulář, přes který mohou čtenáři nominovat programy, které nikdo z redaktorů nenavrhl. Uzávěrka je následující čtvrtek.
 • Další týden pak vychází článek s výběrem pěti nejlepších aplikací doporučených čtenáři (článek “Čtenáři doporučují: aplikace pro sociální sítě” tedy vyjde 28. června).

Úvod tedy máme za sebou, takže se můžeme podívat na to, jaké aplikace pro sociální sítě jsme nominovali.

Google+

Redakční jedničkou v sociálních sítích se stalo, pro někoho možná překvapivě, Google+. Aplikaci doporučila celá polovina nominujících redaktorů.

Jednoznačně nejobšírněji se do obhajoby této aplikace pustil Petr Mišák: “Oficiální Google+ klient od Google, který se vyvíjí stejně dynamicky jako tato nová sociální síť. Osobně vidím v G+ obrovský potenciál a proto této síti ve Světě Androida věnujeme velkou pozornost. Obrovskou výhodou tohoto klienta je, že se můžete spojit s kamarády na celém světě a to jak textově, hlasově, ale též v podobě videa (setkání/hangout). Další vymožeností tohoto klienta je – tedy pokud to chcete – automatické nahrávání všech pořízených fotek z telefonu do Vašeho Google+ účtu (cloudu), čili je máte přístupné odkudkoliv a při ztrátě telefonu o ně nepřijdete. Desktopový klient G+ je mnohem propracovanější a rozhodně doporučuji vyzkoušet.” Pokud vám Petrův pohled připadal příliš nadšený, vezte, že vidí i nějaké ty chyby: “Ale abychom jen nechválili, tak ne všechny updaty tohoto klienta jsou povedené a velký otazník visí právě nad poslední verzi 2.6.1, kdy prodělal výrazné grafické změny. Jako negativum také vidím nemožnost ovládat skrz tohoto klienta Google+ stránky.”

Dalším, kdo podpořil sociální síť od Google, je Libor Šedivý. “Ačkoliv kvůli přátelům více využívám Facebook, více jsem si oblíbil klienta pro Google+, kde mám zase přátele více zaměřené na techniku a čerpám zde různé tématické kanály,” uvádí svou nominaci. “Klient se mi zdá povedený, ač si mnoho lidí stěžuje na poslední update. Už od začátku jsem, na rozdíl od Facebooku, neměl problém s uploadem fotografií.” Stejně, jako Petru Mišákovi, i Liborovi se líbí automatické nahrávání fotek na síť. “Mám nastaveno, že fotky se na G+ nahrávají jen přes Wi-Fi, a když pak chci sdílet sadu fotografií, jednoduše naklikám ty, které chci sdílet, a je hotovo – žádný zdlouhavý upload. Odkaz pak dám i na Facebook a lidi jsou spokojení. Tohoto klienta mám asi nejraději.”

Štěpán Víteček kritizuje grafickou stránku, se kterou přišel Google v poslední verzi, a jež se podle něj moc nevydařila. Nakonec ale dodává: “Velikým plusem je ale plynulost, která v předchozí verzi nebyla až tak závratná. Google+ aplikaci využívám prakticky každý den a po downgradu ji vřele každému doporučuji.” Kvarteto nominujících pak uzavírá Ondřej Kadlec. Ani jemu se nelíbí grafické rozhraní poslední verze, byť uznává, že “je to o zvyku.” V porovnání s oficiální aplikací pro Facebook mu Google+ připadá “rychlá a kvalitně udělaná.”

Google představuje Google+ v Obchodě Play jen velmi stručně. Kromě sloganu “Sdílejte a držet krok s lidmi bez ohledu na to, kde jste,” zmiňuje jen několik klíčových funkcí:

 • Okamžitý upload/synchronizace fotografií z telefonu do soukromého Google+ alba.
 • Možnost videochatu s až 9 přáteli.
 • Chat s jedním, nebo více přáteli najednou.
 • Sledování aktuálních trendů a témat.
 • Možnost podívat se, co píšou lidé v okolí vaší lokality.

Z podstatných funkcí zbývá zmínit snad jedině kruhy, což jsou skupiny, do kterých můžete rozdělit své přátele, známé, kolegy, a následně sdílet texty, fotografie a další materiály jen s určitými kruhy.

Aplikace Google+ je ke stažení zdarma.

Google+

Google+

Google+: A quick look

Google+: A quick look


Currents
Currents

TweetDeck (Twitter, Facebook)

Tweetdeck a oficiální aplikaci pro Facebook nominovali shodně tři redaktoři. Tweetdeck má ale výrazně lepší hodnocení (4,2 proti 3,6), takže se na něj podíváme o chvilku dříve.

Největším obhájcem TweetDecku je Karel Kilián, který svou nominaci vysvětluje: “Oficiální klient Twitteru za sebou ještě tahal pomyslného kačera, když TweetDeck levou zadní zvládal podporu více účtů a nabízel rozhraní s horizontálním rolováním, ne nepodobné Holo UI. Navíc umí pracovat nejen s Twitterem, ale také s Foursquarem a Facebookem. Já ho ale používám jen na Twitter. Vyzkoušel jsem snad všechny ostatní klienty, ale žádný nenabídl nic natolik převratného, abych tuto osvědčenou aplikaci vyměnil. TweetDeck má čistý design bez zbytečných kudrlinek, je svižný a ergonomicky docela dobře zvládnutý.” Kriticky ale dodává: “Pravda, chybí mi pár drobností, jako je filtrování slov, nebo automatické odeslání tweetu v zadaný čas. Bohužel od chvíle, kdy byl TweetDeck koupen Twitterem, nedošlo a pravděpodobně už ani nedojde k žádné aktualizaci.”

Petr Mišák sice Twitter příliš nepoužívá, a sám dodává: “nemohu optimálně posoudit všechny klienty, ale rozhodně bych řekl že TweetDeck je nejrozšířenější.” Třetím nominujícím pak byl Adam Kováč.

Twitter se, bohužel, kromě ukončení aktualizací neobtěžoval změnit ani oficiální popisek v Obchodě Play, kde se dočtete, že aplikace podporuje, kromě výše uvedených, dnes již neexistující Google Buzz.

Tweetdeck existuje také jako aplikace pro Windows a Mac OS, ve webové verzi a jako aplikace pro prohlížeč Chrome, takže pokud vám vyhovuje uživatelské rozhraní, můžete ho používat prakticky na všech myslitelných platformách. Starší verze, běžící nad Adobe AIR, se ale té z Androida podobala více.

TweetDeck

TweetDeck

Android TweetDeck

Android TweetDeck


130ed03c50ba874c4d5da1301f39f694?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Facebook pro Android

Sociální síť, na které najdete skoro třetinu národa, patrně není nutné nějak podrobněji představovat. Oficiální aplikace pro Android se ale nesetkává s právě pozitivním ohlasem – přeci jen známka 3,6 sice není úplně špatná, leč obvykle se v našich doporučeních nedostáváme tak hluboko pod hranici čtyř bodů.

Ondřej Kadlec se ale na Facebook pro Android dívá pozitivně – dle jeho názoru jde možnost jednoduchého připojení k této síti, jak dodává: “Příjemnější než se připojovat přes prohlížeč.”

S trošku kritičtějším pohledem přišel František Kučera: “Oficiální Facebook aplikaci nominuji jen proto, že k není téměř žádná alternativa. Spíš bych tuto aplikaci zařadil do cyklu “Svět Androida nedoporučuje, ale není jiného zbytí”, ale ten nevedeme. Tato aplikace je totiž hrozně pomalá, neohrabaná, špatně se používá a není ani hezká. A alternativní aplikace FriendCaster je na tom podobně, takže opravdu těžko vybírat. Jestli ale chcete mít Facebook pořád s sebou, budete muset tyto neduhy přetrpět.”

Nadšením nehýřil ani Libor Šedivý, který tak potvrdil, že nízké hodnocení má tato aplikace právem: “Facebook se neustále mění a proto se mi zdá nejrozumnější používat oficiálního klienta. Ačkoliv mou nejoblíbenější sociální sítí je Google+, kde je sice méně příspěvku, za to ale zajímavějších, Facebook využívám kvůli tomu, že ho používá zatím většina přátel. Klient pro Android zaznamenal v poslední době dost změn a mohu říci, že urazil velký kus cesty k použitelnosti.”

Co tedy oficiální aplikace, alespoň dle popisku v Obchodě Play, umí?

 • Sdílení fotek a videí.
 • SMS, zprávy a chat.
 • Přehled o tom, kdo si přečetl vaši zprávu a kdo nikoli.
 • Hraní her.
 • Oznámení polohy z navštívených míst.
 • Použití oblíbených aplikací

Facebook pro Android

Facebook pro Android

Foursquare

Poslední aplikací, kterou do dnešního přehledu nominovalo více redaktorů, je Foursquare, jež shodou náhod prošel minulý týden zásadní aktualizací.

Dejme jako prvnímu slovo Františku Kučerovi: “Abych řekl pravdu, checkování mě moc nebaví z jednoho prostého důvodu – zapomínam na to, což je docela problém. Ale když už si vzpomenu, není pro mne tím hlavním důvodem ten checkin, ale spíš tipy ostatních uživatelů, kteří už dané místo navštívili přede mnou. V restauraci tak zjistíte, co šéfkuchař neumí zrovna dvakrát dobře, a naopak na čem si pochutnáte. Například u koupaliště klidně zjistíte otevírací dobu, ceník a další informace, které by vás mohly zajímat. Vaši polohu můžete také sdílet s přáteli na Facebooku nebo poslat informaci, kde se právě nacházíte, na Twitter.

Karla Kiliána naopak přihlašování k místům, neboli checkování, baví. “Původně jsem byl zaníceným příznivcem konkurenční Gowally, která u mne vítězila hezčím grafickým provedením a především přenášením virtuálních předmětů, jež dalo této geolokační hře a sociální síti úplně jiný rozměr. Ostatně: kdo z vás se může pochlubit tím, že má fotoaparát, dovezený přímo z Manhattanu?” Pak ale Gowallu koupil Facebook a bez náhrady ji zrušil. Ukončil tak nekonečné spory mezi zastánci jedné či druhé sítě, příznivcům obou pak ušetřil jeden checkin. “Foursquare mě baví,” konstatuje Karel, a dodává: “mohu se například podívat, kam chodím nejčastěji (ano, do práce ;) ) a baví mě soutěžení s ostatními o nejčastějšího návštěvníka daného místa (mayora). Největší přínos ale vidím v komunitě – díky komentářům a hodnocením snadno zjistím, která restaurace stojí za návštěvu, a které bych se naopak měl z dálky vyhnout. I já se rád podělím o své názory prostřednictvím této sítě.”

Tvůrci aplikace na prvním místě zdůrazňují možnost vyhledání přátel. Síť Foursquare přitom používá více než 20 milionů lidí.

 • Můžete sdílet své zkušenosti s jakýmkoli místem, nebo podnikem.
 • Funkce “osobní doporučení” vám najde zajímavý podnik v okolí na základě toho, kde se líbilo a/nebo chutnalo vašim přátelům.
 • Vyhledávání prakticky čehokoli od Wi-Fi zdarma po knedlíky, nebo skrze katalog roztříděný do kategorií.
 • Tipy a zkušenosti ostatních uživatelů, seznamy z místních odborníků, značek a celebrit.

Foursquare

Foursquare

https://www.youtube.com/watch?v=7bcWle-UA-M

Foursquare City Guide
Foursquare City Guide

Waze

Z hlediska hodnocení uživatelů v Obchodě Play je Waze nejlepší aplikací v dnešním přehledu. Se známkou 4,5 se tak dostala na první místo mezi programy, které nominoval jen jeden redaktor.

Waze je v první řadě navigace, která je zdarma, ke svému běhu ale vyžaduje připojení k Internetu. Vzhledem k orientaci tohoto článku na sociální sítě zde ale nebudeme probírat navigační funkce – pokud by vás zajímaly, odkazujeme na loňskou podrobnou recenzi Navigace Waze: Řidiči sobě.

Kromě navigování je největší přidanou hodnotou Waze právě sociální rozměr, který hraje velkou roli. Uživatelé mohou po registraci například sledovat polohu okolních řidičů a komunikovat s nimi prostřednictvím jednoduchého chatu. To ale pořád není hlavní důvod, proč byste si měli Waze nainstalovat. Důvody předkládá Karel Kilián, který používá Waze každý den: “Navigaci Waze zapínám ještě předtím, než otočím klíčkem v zapalování. Ne snad, že bych netrefil do práce, domů, nebo do obchodu, kde nakupujeme. Aplikace mi totiž jako řidiči přináší cenné informace, a stejně tak i já se snažím pomáhat ostatním. Pokud se například dostanu do kolony, program se po chvilce čekání zeptá, co se děje. V případě, že se čekání protáhne, navrhne všem řidičům, kteří do kolony míří, alternativní trasu, nebo alespoň upozorní na možné zpoždění. Sice jezdím relativně hodně podle předpisů, ale rád vím, kde číhají policejní hlídky. Na ty mě Waze upozorní s dostatečným předstihem. Informace o policejních kontrolách posílají sami uživatelé, a například v Ostravě už to funguje poměrně dobře – jen málokdy se stane, že projedu kolem ještě neohlášené hlídky (v takovém případě ji samozřejmě ihned nahlásím ;) ). Následující řidič je pak včas varován, a může informaci buď potvrdit, nebo oznámit, že se pánové v uniformách patrně přesunuli jinam. Stejně tak je možné oznamovat jiné typy potenciálního nebezpečí, jako je odstavený kamion na krajnici, nebo nehoda (informace o nehodách navíc Waze čerpá také z Jednotného systému dopravních informací). Právě aplikace jako Waze ukazují v plné míře sílu komunitních projektů. Navíc mě Waze vysloveně baví, což se dosud žádné jiné navigaci nepovedlo.”

S navigací Waze ale můžete nejen ušetřit čas, který byste jinak strávili v koloně, nebo včas reagovat na policejní hlídky či jiná nebezpečí. Díky komunitě vznikly i mapové podklady, s jejichž editací můžete pomoci buď prostřednictvím online editoru, nebo přímo z terénu, kdy nové silnice zadáte jejich průjezdem (v menu tuto funkci najdete jako “válcování”) a následně další uživatelé potvrzují existenci svými průjezdy.

Sociální rozměr podtrhuje integrace sítí Foursquare, Twitter a Facebook.

Výstižně popsal Waze čtenář, který se podepsal jako Vít: “Skvělá služba, která ukazuje budoucnost navigace a dopravy. Aktualizované mapy na základě jízdy uživatelů, automatická volba trasy dle aktuální situace na silnici, upozornění na nebezpečí apod. Ještě je třeba hodně vývoje, ale čím více uživatelů se přidá, tím lépe bude všem sloužit. Rozhodně doporučuji!”

K dokonalosti tak chybí maličkosti. Občas se vyskytne problém s připojením serveru, samozřejmě dokonalé nejsou ani mapové podklady (nicméně na trasách, jež jsme testovali, jsou lepší než podklady OSM) a relativně často uživatelé hlásí pády programu.

Waze

Waze

Waze 3.0 Coming to Android! | Waze

Waze 3.0 Coming to Android! | Waze


Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

twicca

Tomáš Očadlý své doporučení shrnul do jedné věty: “Jako Twitter klienta používám aplikaci Twicca, a to především díky pěknému vzhledu a dalším možnostem, jako je zvýraznění zpráv od konkrétního sledovaného uživatele.”

Z funkcí zmíněných autory aplikace jmenujme:

 • Oznámení.
 • Vyhledávání s možností uložení a opětovného vyvolání.
 • Odesílání tweetů s fotkami či videem (via.me).
 • Zkracování adres.
 • Geo značkování s možností zobrazení v mapě.
 • Podpora seznamů.
 • Barevné štítky.
 • Správa Twitter profilu.
 • Přehled aktuálních “žhvých témat”.
 • Widget.
 • Možnost nahrání profilové ikony.
 • Oznamování spamu a blokování uživatelů.
 • Náhled obrázků.
 • Filtrování tweetů (Mute).
 • Mezi experimentální funkce patří podpora více účtů a spuštění z notifikační lišty

Schopnosti aplikace je možné dále rozšiřovat prostřednictvím doinstalovatelných pluginů.

twicca

twicca

twicca

TweetCaster for Twitter

Jen o malý kousek skončil za twiccou další klient pro Twitter – Tweetcaster. Hodnocení 4,4 lze ale stále označit jako hodně nadprůměrné. Aplikaci nominoval František Kučera, který svou volbu poměrně podrobně vysvětlil: “Twitter klienty střídám pomalu tak často, jako ponožky. U každého mi něco chybí, u každého mi něco přebývá. Žádný není úplně dokonalý, takže moje doporučení putuje k tomu aktuálně používanému klientovi. Zanedlouho ale už může být vše jinak:) Nyní používám TweetCaster. U této aplikace mi vadí asi nejméně věcí (otřesný je hlavně ten hnusný pták, který je v ikoně aplikace i v aplikaci samotné). Ale funkce mé znechucení otupily a tak u TweetCasteru zatím zůstávám. Kromě klasických a samozřejmých věcí, které u Twitter aplikací očekáváme (RT, reply, favorites…) se mi líbí funkce, kdy můžete určité uživatele nebo slovní spojení “zazipovat” a v timeline vás tak nebudou otravovat. Aplikace také umí zobrazit u jednotlivých tweetů případné replies, což je fajn funkce, a zdaleka ne každý twitter klient toto umožňuje. Hlavně díky těmto dvěma funkcím jsem si aplikaci oblíbil. Ostatní funkce jsou totiž tak nějak totožné napříč aplikacemi, takže záleží spíš na vašem vkusu, kterou z nich si vyberete.”

Autoři TweetCasteru neváhají mluvit v superlativech, když vyzdvihují čistý vzhled, rychlé prostředí a údajně “více funkcí, než nabízí jakákoli jiná aplikace pro Twitter.” Projděme si tedy, co TweetCaster umí:

 • Vyhledávání mezi milionů tweetů na Twitteru může připomínat hledání jehly v kupce sena. TweetCaster umí zúžit vyhledávání – například můžete hledat jen v něčí timeline, či ve zmínkách.
 • Chytré seznamy alias SmartListy vám dovolí udržet pořádek seskupením lidí do seznamů.
 • Pokud nechcete publikovat nudné fotografie, TweetCaster vám umožní aplikovat před nahráním nejrůznější filtry, efekty a titulky
 • Widget.
 • Inteligentní filtry, zobrazující pouze tweety obsahující fotky, odkazy a videa

Verze Pro pak nabízí:

 • Možnost psát současně na Twitter a Facebook
 • Podporu a správů více účtů
 • Plánování tweetů k automatickému pozdějšímu odeslání
 • TweetMarker – služba, která si pamatuje, na kterém místě timeline jste skončili
 • Podpora služeb Instapaper a Read It Later (Pocket)
 • Dvanáct grafických motivů s možností přizpůsobení.
 • Barevné odlišení vlastních tweetů, zmínek a odpovědí.
 • Více widgetů.

Jak vyplynulo z výše uvedeného přehledu, TweetCaster je k dispozici ve dvou variantách – zdarma s reklamou, nebo za necelých 100 Kč bez reklamy a s celou řadou funkcí navíc.

TweetCaster

TweetCaster

TweetCaster for Twitter
TweetCaster for Twitter

GetGlue

Za nominací aplikace GetGlue stojí opět kolega František Kučera, který představuje její funkce: “Díváte se na nějaký film, seriál, posloucháte muziku, čtete právě nějakou knížku nebo hrajete vaši oblíbenou hru? Nenechávejte si to pro sebe a dejte o tom vědět světu pomocí checkinu. Sdílet aktivitu můžete přes sociální sítě Twitter, Facebook nebo Foursquare. Navíc za pravidelné checkování dostáváte jakési virtuální (mnohdy velmi zdařilé) odznáčky. Ještě víc zábavy si s aplikací užijete, pokud si přidáte vaše kamarády a známé. Můžete tak sledovat jejich aktivitu, zjistíte, co je baví a zajímá. Vše ovšem závisí na tom, jestli nebudete mít děravou hlavu stejně jako já, a nezapomenete se pravidelně checkovat :)”

Skrze GetGlue tedy hlásíte například zhlédnuté filmy, navštívené výstavy a akce, nebo hudební koncerty. Jde o sociální síť, orientovanou na zábavu, kterou aktuálně používají dva miliony uživatelů. Výčet zásadních funkcí jsme již viděli, pojďme se podívat, jak je prezentují vývojáři z AdaptiveBlue:

 • Checkujte své oblíbené televizní pořady a filmy.
 • Podívejte se, co právě sledují vaši přátelé.
 • Povídejte si s přáteli a fanoušky během sledování televize.
 • Získejte osobní doporučení.
 • Odemkněte samolepky a slevy.
 • Získejte opravdové samolepky (zde nevíme, zda to platí i pro země mimo USA).

GetGlue můžete stáhnout a používat zdarma.

GetGlue

GetGlue

ac6735409cc5d678b02dfc3ed349b4ee?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Plume for Twitter

Pro komunikaci na sociální síti Twitter používá Ondřej Kadlec aplikaci Plume (původně Touiteur). Očividně je přesvědčen o tom, že se jedná o nejlepšího klienta této služby: “Jednoduchý, přehledný, hromada nastavení, design ve stylu ICS. Používám už od dob Samsungu Galaxy Spica a nehodlám měnit. Verze pro tablety je taky krásná a přehledná.”

V Obchodě Play se vývojáři z LevelUp Studia (z jejich dalších programů jmenujme například Beautiful Widgets) na prvním místě chlubí vizuální stránkou, po které jako další zmiňují široké možnosti přizpůsobení. Následuje výčet hlavních rysů:

 • Barevná timeline.
 • Podpora více účtů.
 • Rolovací widgety, zobrazující timeline na domovské obrazovce.
 • Filtrování uživatelů, slov nebo klientů (např. můžete filtrovat všechny hlášky z Foursquare).
 • Náhledy obrázků.
 • Geo značkování.
 • Interní prohlížeč.
 • Automatické dokončování hashtagů a jmen.
 • Sdílení fotografií skrze Twitter, Twitpic, Plixi, YFrog, Posterous, Mobypicture.
 • Podpora zkracovače Bit.ly.
 • Zobrazení odpovědí na tweet.
 • Zobrazení profilů.
 • Obnovení potažením.

Uživatelé pak hodnotí kladně například lokalizaci programu do češtiny a doslova pějí chválu na uživatelské prostředí. Stejně, jako Ondřejovi, se jim líbí verze pro tablety.

Plume je k dispozici ve dvou verzích – zdarma a ve variantě Premium za cca 90 Kč.

Plume

Plume

Plume for Twitter
Plume for Twitter

Geocaching

Jednoznačně nejdražší program v dnešním přehledu nominoval Libor Šedivý, který představuje oficiální aplikaci pro zábavu zvanou geocaching. “Projekt Geocaching.com sice není typická sociální síť, ale její prvky rozhodně má. Dříve jsem používal alternativní klienty, nicméně provozovatel tyto snahy více a více blokuje (přeci jen provoz serverů musí být zaplacen), a tak jsem si za oficiální aplikaci zaplatil necelých 200 Kč a spokojeně lovím keše. Výhodou je, že kešky (poklady) vidíte ihned na mapě a na kliknutí máte podrobné informace o místě umístění. Doma již nemusíte kešky hledat na mapě, ale rovnou na místě dáte přidat komentář a zápis máte hotov. Doporučuji.”

Autoři této nativní aplikace zmiňují jako hlavní vlastnosti:

 • Přímý přístup do databáze Geocaching.com.
 • Hledání podle aktuální polohy, zadané adresy, nebo podle GC kódu.
 • Zobrazení detailů keše.
 • Zobrazování polohy schránky pomocí kompasu s šipkou, nebo v mapových podkladech (klasické i satelitní mapy).
 • Zobrazení velikosti keše, terénu a obtížnosti přímo na obrazovce s mapou.
 • Pokročilé vyhledávání, filtrování a řazení podle typu kešky, obtížnosti, terénu, velikosti a dalších parametrů.
 • Zápis nalezené kešky.
 • Podpora pro více uživatelů na jednom zařízení.

Výstižně popisuje oficiální aplikaci Jarda, který ji dal v hodnocení pět hvězdiček: “Nejsem již nejmladší, ale s elektronikou trochu kamarádím. Vyzkoušel jsem již dost prográmků na hledání kešek, ale nějak mě to neuspokojilo. Vždy se našlo něco, co nefungovalo. Po delší době jsem se začal ohlížet po něčem lepším a zaujalo mě, proč tento prográmek nema tu správnou publicitu a nepochopil jsem to dodnes. Zvědavost zvítězila a tak jsem trochu zainvestoval a prográmek zakoupil. Zatím jsem nadšen jak z rychlosti, tak i spolehlivostí. Postrádám statické mapy. Autorům děkuji za dobrou práci. Používám HTS Wildfire S.”

V Obchodě Play se ale vyskytuje také několik negativních hodnocení. Kromě kritiky vysoké ceny uživatelé nejčastěji zmiňují nestabilitu a pády aplikace. Jeden z uživatelů pak porovnává s konkurenčním programem C:Geo, který je k dispozici zdarma, zatímco oficiální Geocaching vidí jako aplikací, která je “mizerně provedená, pomalá a nestabilní.”

Geocaching

Geocaching

https://www.youtube.com/watch?v=-4VFeYZTTYs

Geocaching Classic
Geocaching Classic

Friendcaster for Facebook

Za jednou z mála alternativních aplikací pro Facebook stojí OneLouder Apps, od kterých jsme si dnes již představili TweetCaster. Adam Kováč nominoval Friendcaster s tím, že jde o “aplikaci pro Facebook s více funkcemi, než nabízí nativní aplikace. Využitelná je především na tabletech díky zajímavému rozvržení prvků.”

Autoři sami označují Friendcaster jako jedničku mezi aplikacemi třetích stran pro Facebook. Své tvrzení dokládají více než třemi miliony stažení a tisícovkami kladných recenzí. Proti nativnímu klientovi by Friendcaster měl být výrazně rychlejší.

Klíčové vlastnosti:

 • Implementace všech oblíbených funkcí Facebooku (aktualizace stavů, fotky, zprávy, události, skupiny, checkiny, atd.)
 • Notifikace v reálném čase údajně upozorňují na nové události mnohem rychleji, než jakákoli jiná aplikace pro Facebook.
 • Psaní komentářů a udělování “lajků.”
 • Pět grafických témat.
 • Rychlý přístup k aktualizaci stavu, poslání fotografií, nahrání videa a checknutí.
 • Mapa checkinů všech přátel v nejbližším okolí.
 • Zobrazení titulní fotografie v plné velikosti na úvodní obrazovce.
 • Podpora pro více účtů.
 • Rychlé a snadné nastavení oznámení.

Celý popisek v Obchodě Play pak završuje slogan: “Facebook už nikdy nebude stejný poté, co použijete tuto aplikaci. Držte krok s přáteli a rodinou rychleji s Friendcasterem.”

Jeden z uživatelů hodnotí tento program slovy: “Skutečně pohodlnější, schopnější a hlavně spolehlivější než oficiální aplikace.” Někteří uživatelé, především majitelé telefonů HTC, ale v minulosti kritizovali nestabilitu programu.

Friendcaster

Friendcaster

cd1ce83c6f88b58ff73175ad10f4553c?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

facedroid (Tablet Facebook)

Třetí aplikaci pro Facebook nominoval Adam Kováč, který si pochvaluje “Nejlepší rozvržení uživatelského prostředí pro tablety… Všechno je hezky po ruce, hezky to využívá prostor displeje.” Také autoři projektu na prvním místě zdůrazňují zaměření na tablety. facedroid sice podporuje Android 2.3 a vyšší, ale na zařízení s menší úhlopříčkou ho nenainstalujete z důvodu nekompatibility.

Autoři z Platinum Apps uvádějí, že facedroid je jednoduchá, intuitivní a zábavná aplikace, určená speciálně pro tablety s Androidem 3.0 Honeycomb a 4.0 Ice Cream Sandwich, na kterých využívá výhod většího displeje. Jednou ze zásadních funkcí je chat v reálném čase.

Aplikace přináší všechny funkce, si můžete znát z webové verze Facebooku:

 • Přístup k příspěvkům a seznamu přátel.
 • Zobrazení svého profilu a profilů přátel.
 • Sdílení příspěvků ostatních uživatelů (např. videí, fotek, odkazů).
 • Aktualizace stavu na Facebooku.
 • Komentáře, “lajky” a označování osob na fotografiích.
 • Chat v reálném čase.
 • Seznamy přátel s VIP kontakty na vrchu (dlouhým stisknutím přidáte kontakt jako VIP).
 • Widget umožňující rychlé hlasové aktualizace vašeho profilu (další widgety budou následovat).
 • Zobrazení Stránek a posílání příspěvků za stránky, které správujete.
 • Místa: checkin, sledování, kde se přihlásili vaši přátelé.
 • Odesílání a přijímání zpráv.
 • Vyhledávání a prohlížení seznamu přátel, možnost zobrazení informací, zdi, fotek a videí.
 • Podívejte se, kdo má narozeniny, a pošlete mu na zeď gratulaci.
 • Zobrazení a možnost reakce na požadavky na přátelství pozvánky na události.
 • Ukládání fotek do zařízení (dlouhým podržením).
 • Podpora více účtu.
 • Potlačení otravných příspěvků (např. informací z her).
 • Dalšími doplňky můžete udělat svůj facedroid ještě sociální (a užitečnější).

facedroid je k dispozici pouze v placené verzi za necelých 40 Kč.

facedroid

facedroid

f889e1c4b81acd97d88ef783be302d63?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Znáte lepší aplikaci pro sociální sítě? Nominujte ji!

Ačkoli se nám v tomto pokračování podařilo pokrýt poměrně velkou část segmentu aplikací pro sociální sítě, skoro jistě jsme nevyjmenovali všechny kvalitní programy tohoto typu. Proto, jak se stalo zvykem, dáváme na konec slovo vám – našim čtenářům. Znáte nějakou aplikaci, která není v našem přehledu? Pak neváhejte, a nominujte ji skrze formulář uvedený níže. Napište nám, v čem je právě ten “váš” program lepší, jaké funkce nabízí a proč ho používáte! Věříme, že se nám společnými silami povede najít ty skutečně “nej-” programy.

Hlasování bylo ukončeno. Článek Čtenáři doporučují: aplikace pro sociální sítě vyjde ve čtvrtek 28. června.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)