Je tohle revoluce? Flat Panel Haptics slibuje návrat hardwarových klávesnic do mobilů

flat panel haptics
  • Flat Panel Haptics je nová technologie, která by měla nahradit hardwarové klávesnice
  • Stojí za ní vědci z univerzity Carnegie Mellon 
  • Využívá speciální elektroosmotické pumpy pod displejem

Hardwarové klávesnice s nástupem dotykových displejů v podstatě vymizely a lidstvo si zvyklo na psaní bez zpětné vazby, kterou alespoň částečně vynahrazuje haptická odezva, budeme-li se bavit o dražších telefonech. To se ale může v dohledné době změnit. Vědci z Future Interfaces Group na univerzitě Carnegie Mellon vyvinuli novou technologii, která by mohla vrátit do mobilů něco, co se hardwarovým klávesnicím podobá.

Technologie s názvem Flat Panel Haptics využívá speciální elektroosmotické pumpy, které jsou umístěné pod OLED displejem. Díky jejich nafouknutí se pak na displeji objeví výstupky, které se mohou navíc měnit na základě toho, co zrovna děláte. Když vyvoláte například klávesnici, nafoukne se dolní část. Jednotlivé výstupky (tlačítka) vystupují z displeje až o 1,5 mm.

Flat Panel Haptics: Embedded Electroosmotic Pumps for Scalable Shape Displays

Flat Panel Haptics: Embedded Electroosmotic Pumps for Scalable Shape Displays

Vědci stojící za touto technologií věří, že může způsobit revoluci v interakci s dotykovou elektronikou a to nejen pro běžné uživatele, ale i pro handicapované. Otázkou však zůstává, kolik by implementace do masově vyráběných telefonů stála a zda nejsou hardwarové klávesnice v mobilech zkrátka přežitkem.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak se vám zamlouvá tato technologie?

Zdroj: TechCrunch

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)