Jak z mobilu sdílet velký soubor? S aplikací Firefox Send to zvládne každý

firefox-send

V polovině března představila Mozilla novou službu Firefox Send. Jednalo se o webovou aplikaci pro snadné sdílení souborů do velikosti až 2,5 GB, lákající na vysokou bezpečnost a jednoduché ovládání. Nedávno byla vypuštěna i testovací verze aplikace pro Android, kterou vám představíme v této recenzi.

Obsah článku

Co Firefox Send slibuje?

Aplikace Firefox Send pro Android je zatím ve stádiu beta testování, takže je v Obchodě Google Play prezentována jako zatím nevydaná. Slibuje snadné sdílení souborů, které jsou při přenosu chráněny šifrováním.

Send lets you share large files in one step – send.firefox.com

Send lets you share large files in one step - send.firefox.com

Odkaz, přes který lze nasdílený soubor stáhnout, má časově omezenou platnost, takže se vaše data nebudou „povalovat na internetu“ navždy. V základní verzi můžete nahrávat soubory velké až 1 GB, ale pokud si zřídíte bezplatný účet Firefox, zvýší se limit na pěkných 2,5 GB.

Jak Firefox Send funguje v praxi?

Po spuštění se ocitnete na úvodní a současně jediné obrazovce aplikace Firefox Send, která anglicky vysvětluje základní princip fungování. Pokud vystačíte s velikostí souborů do 1 GB, můžete hned klepnout na kruhové tlačítko v pravém dolním rohu. Pak vyberete v úložišti telefonu soubor, který chcete odeslat.

V následujícím kroku lze přidat další soubory a nastavit způsob vypršení platnosti odkazu. Můžete zvolit ukončení buď po určitém počtu stažení (1/2/3/4/5/20/50/100), nebo po uplynutí určeného času (5 minut/1 hodina/1 den/7 dní).

Požadujete-li ještě vyšší bezpečnost, tedy aby se k nahraným souborům dostal skutečně jen ten, kdo k nim má mít přístup, můžete volbou Protect with password přidat ještě nutnost zadat před stažením heslo. Pak stačí klepnout na tlačítko Upload a Firefox Send nahraje sdílené soubory na server.

Jednodušeji to asi nejde

Na konci celého procesu je vygenerován jedinečný odkaz, který můžete zkopírovat do schránky a jakýmkoli způsobem (e-mailem, přes „instantní kecálky“, …) odeslat příjemci. Ten ke stažení souborů potřebuje jedinou věc: zařízení s připojením k internetu a webovým prohlížečem.

Firefox Send se zatím neintegruje do nabídky pro systémové sdílení, takže jediná cesta, jak sdílet data, vede přímo přes aplikaci. Ze správců souborů to přes volbu odeslat či sdílet v tuto chvíli možné není, byť předpokládáme, že ve finální verzi tato funkce chybět nebude.

Stránka Firefox Send pro stažení souborůStránka Firefox Send pro stažení souborů

Pokud využijete možnost bezplatné registrace účtu Firefox (vyžaduje jen e-mailovou adresu a heslo), budete moci posílat soubory velké až 2,5 GB. Kromě toho budete moci spravovat sdílené soubory z jakéhokoli zařízení a maximální doba platnosti odkazu bude až sedm dnů.

Resumé

Firefox Send je alternativou k Letecké poště, Úschovně a dalším službám, poskytujícím dočasné uložení souborů a jejich jednoduché sdílení přes odkaz. Kromě očividné snahy o přímočaré ovládání vyniká také nabízenou kapacitou – 2,5 GB asi bude pro většinu účelů zcela postačující.

Testovací verze aplikace Firefox Send pro Android je k dispozici necelé dva týdny. Za tu dobu zaznamenala něco přes pět tisíc stažení, nemá však k dispozici průměrnou známku. 31 MB velký instalační balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 8.0 a novějším.

Firefox Send
Firefox Send

Jak z telefonu sdílíte velké soubory?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)