Odnímatelný kryt v každém mobilu! Evropský parlament přijal nový zákon

evropský parlament odnímatelný kryt výměna baterie zákon
  • Evropský parlament přijal další zákon, díky kterému si snadno vyměníme baterii
  • V platnost vstoupí pravděpodobně v roce 2027
  • Otázkou zůstává, jak na něj zareagují výrobci mobilních telefonů

Zřejmě každý z nás si pamatuje na svůj starý telefon s odnímatelným krytem. Měl několik nesporných výhod, ať už se bavíme o snadné výměně baterie za novou či rychlém vypnutí telefonu třeba v případě, kdy zamrzl a nešlo s ním nic dělat. Evropský parlament nyní přijal zákon, který nás do těchto dob možná vrátí, jak jsme vám psali v jednom z předchozích textů.

Tato iniciativa má za cíl zjednodušit opravitelnost telefonů a také umožnit komukoliv vyměnit baterii, na což potřebujete u většiny dnešních mobilů krapet zručnosti. Nový zákon byl již přijat a zakazuje výrobcům používání lepidel, namísto toho by měla být zadní strana snadno odnímatelná. Kromě pohodlí samotných uživatelů se pochopitelně myslelo také na životní prostředí.

Nokia G22 umožňuje relativně snadnou výměnu baterie už dnes:

The Phone You Fix Yourself! | Nokia G22 Review

The Phone You Fix Yourself! | Nokia G22 Review

Nový zákon má začít platit od roku 2027, avšak do té doby se samozřejmě může spousta věcí změnit. Parlament musí formálně schválit jeho znění a až poté bude moci vstoupit v platnost. Šance, že se jím budou muset výrobci řídit je poměrně vysoká a jsme sami zvědaví, jak na něj trh zareaguje. Pokud se něco podobného neprotlačí v ostatních zemích, dokážeme si představit, že se k nám zkrátka některé modely přestanou dovážet, nebo se u nás budou prodávat trochu jiné varianty s odnímatelným krytem.

To, že se parlament snaží šetřit životní prostředí a chce uživatelům přinést snadnou opravitelnost je moc fajn. Otázkou zůstává, zda si uvědomuje, že podobnými kroky hází výrobcům klacky pod nohy. Odnímatelný kryt může mít totiž negativní dopad na pevnost, vodotěsnost, kompaktnost a samozřejmě celkový design. Dalo by se předpokládat, že giganti jako Samsung, Apple, Xiaomi a další nebudou chtít ustoupit z těchto aspektů, takže se pokusí vyvinout stejně hezký, malý, pevný a odolný telefon, který bude mít zároveň odnímatelný kryt, což se také může projevit na výsledné ceně.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak se vám zamlouvá tento zákon?

Zdroj: PhoneArena

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)