Vyměnitelné baterie jako povinnost? EU si asi opravdu dupne

EU vyměnitelné baterie mobily vyhláška dohoda

Zdá se, že Evropská unie skutečně přinutí výrobce mobilních telefonů a další elektroniky povinně využívat vyměnitelné baterie. Dlouho diskutované téma se před několika dny posunulo o kus dál, když se členové Rady EU a Evropského parlamentu předběžně dohodli na budoucím znění nové vyhlášky, která má mimo jiné i využití baterií regulovat. Od chvíle, kdy případně vejde v platnost, budou mít výrobci na splnění tři a půl roku.

Ačkoli oficiální zpráva webu europa.eu nezmiňuje přímo mobilní telefony, informaci v tomto směru později upřesnilo také Ministerstvo životního prostředí ČR. Dá se očekávat, že vynucený návrat vyměnitelných baterií bude pro většinu výrobců smartphonů či tabletů problematické. A ani spotřebitelé, pro jejichž pohodlí a ochranu je novinka určena, nakonec nemusejí být z vyhlášky úplně nadšení.

vyměnitelná baterie Samsung spekulace

Utrpět může například zajištění voděodolnosti mobilních zařízení a povinně vyměnitelná baterie nejspíš způsobí také potíže při stanovování záruk a servisních podmínek. Společnosti Samsung či Apple již rozjely své vlastní programy pro domácí opravy mobilů, nicméně i bez vyměňování baterií se ukazuje, že je tato praxe dost nepohodlná, pokud si má zařízení udržet původní stav.

Jak vnímáte snahu povinně zavést vyměnitelné baterie?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)