Zamyšlení: Nedáváme si pod stromeček až moc elektro zbytečností?

elektronika pod stromečkem

Polemika v tomto článku vlastně odporuje hned několika trendům, které mimo jiné i Svět Androida “živí”, nicméně přesně od toho tu rubriku zamyšlení máme. Občas je potřeba otevřít i nepříjemné otázky. Uběhlo několik desítek hodin od Štědrého dne a drtivá většina dárků je už jistě rozbalená. Pojďme se teď věnovat těm, které spadají do kategorie elektroniky. Dostat tzv. “tvrdý” dárek je příjemné. Nejčastěji se v krabici nachází třeba notebook, mobil, hodinky, sluchátka, přenosný reproduktor nebo robotický vysavač. Výjimkou rozhodně nejsou ani televize, počítače, kamery, světla a další spousta produktů, které jsou v dnešní době k sehnání v podstatě na každém rohu a za super cenu. Elektronika pod stromečkem udělá obdarovanému téměř vždy zaručenou radost. Jenže je otázka, na jak dlouho a za jakým účelem.

Elektronika pod stromečkem: Nepřeháníme to?

Jasně, všichni rádi dostáváme elektroniku. My u nás v redakci jsme na ni přímo vysazení a často se nám v rukou střídá velkou rychlostí. Určitě je ale potřeba jednou za čas vystoupit z bubliny a připomenout si, v jak extrémně konzumní společnosti momentálně žijeme. Povánoční “pauza” k tomu přímo vybízí. Stačí se podívat na stav kontejnerů na ulici a pochopíte, o čem je tu obecně řeč. Ale zpět k elektronice.

elektronika pod stromečkem problém konzumní společnost

I když se na nás ze všech stran hnou zprávy o ekonomických problémech (s velkým přimhouřením pomiňme obrovský počet zadlužených lidí) nebo nízkých platech v porovnání se zahraničím, rozhodně se nemáme špatně. A přístup k elektronice nikdy nebyl jednodušší. Koupě slušného počítače je otázkou jedné průměrné výplaty, na běžnou televizi pak stačí polovina. U mobilů je cenový rozptyl obrovský, ale když nemíříte vysoko, stačí vám klidně tři tisíce. Bezdrátová sluchátka se pak dají, nadneseně řečeno, pořídit i za týdenní kapesné školáka.

Vánoce jako festival odložených zařízení

Velmi snadný přístup k obrovské nabídce elektroniky (ale není to samozřejmě jen o ní), se extrémně projevuje právě o Vánocích. S poměrně malým rozpočtem se dá udělat hodně radosti. Ženě telefon za sedm tisíc a hodinky za dva tisíce, dětem mobily po třech tisících a sluchátka po pětistovce. Pro celou rodinu ještě sportovní kameru a robotický vysavač. Spousta těchto položek by dříve stála celou výplatu, dnes se do stejného stropu vejde všechno. Elektronika pod stromečkem zaručeně potěší a Vánoce jsou celkem snadno “vyřešené”. Takový přístup je ale v několika ohledech problematický.

vanoce-mobil

Jedním z kamenů úrazů je zvyk, že se dá elektronika tak snadno pořídit. Pak je totiž mnohem snazší kupovat novou a novou, pokud ta stará nevyhovuje. A to nemusí být zrovna porouchaná, bohatě stačí příchod nového modelu na trh. V tomto začarovaném kolečku jsme (čest výjimkám, ale přiznejme si, že se to většiny z nás týká) chycení celkem spolehlivě. I když podrobně zkoumáme přínosy nového zařízení, často jej pořizujeme ještě ve chvíli, kdy starší slouží. Odložený kus pak míří do šuplíku nebo do sklepa, v lepším případě ke známým nebo do bazaru. Je to nutné? Nedokážeme odolat vábení nových nablýskaných modelů?

Změní se chování spotřebitelů třeba s vyměnitelnými bateriemi?

Konzumnímu chování napomáhá i fakt, že jde většina současné elektroniky velmi obtížně opravovat. Investovat peníze a čas do servisu se jednoduše nevyplatí. Na skládkách či v lepším případě na třídicích linkách pak končí tisíce tun elektroodpadu, který tam být vůbec nemusel. V tomto ohledu je potřeba pochválit snahy států a třeba i EU, že se s opravitelností zařízení snaží něco udělat. Míříme snad správným směrem. Jedním z prvních kroků by mohl být návrat vyměnitelných baterií do mobilů.

Li-Ion baterie telefon

Cílem tohoto článku není útok na kohokoli, kdo rád nakupuje (v tomto případě elektroniku). Jen se snaží připomenout, že je dobré to dělat s rozmyslem. Odpovězte si sami: Jak moc se vás týká tzv. konzumerismus? Bylo nutné kupovat veškerou elektroniku, kterou jste kdy sobě nebo jiným lidem pořídili? Jaký reálný užitek z ní byl a nestačila ta předchozí? Jak moc se snažíte staré přístroje udržovat, obnovovat, opravovat nebo alespoň řádně recyklovat?

Týkala se vás letos nějak elektronika pod stromečkem?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)