TOPlist

Disk Google: Zapomeňte na složky, přicházejí kategorie! Těšíte se?

disk google
 • Stalo se vám, že potřebujete soubor nějak uspořádat, ale nevíte, kterou složku vybrat?
 • Hodilo by se vám, kdyby Disk Google uměl umístit soubor do více složek zároveň?
 • Google pracuje na kategoriích souborů, které přesně toto umožní

Říkáte si, na co nějaké kategorie, když máme složky? Ano, něco na tom bude, ale co když máte soubor se vstupenkou do divadla na dovolené v Itálii? Patří do složky vstupenky, dovolená, nebo Itálie? Kdyby tak šlo umístit soubor do více složek najednou, napadne vás. A přesně k tomu budou sloužit kategorie. Připadá vám to povědomé? Jasně, něco podobného nabízí už dlouho Gmail.

Ano, jde to vyřešit více složkami a vytvářením zástupců, ale kategorie mně přijdou elegantnější. Jediné, co není jasné, jak se to bude synchronizovat s počítačem.

gmail stitky

Štítky

Dovolím si malou vsuvku. Google Disk umí už dnes něco, čemu se říká štítky. Má to dva háčky a jeden pořádný hák: počet štítků je omezený a nemůžete si je jen tak měnit jako v Gmailu nebo v Keepu. Nastavuje je správce. A to je ten hák – tahle věc nefunguje v běžných účtech, ale pouze v Google Workspace.

Aby to bylo ještě veselejší, ve výchozím stavu jsou štítky vypnuté.

Google Keep - Notes and Lists
Google Keep - Notes and Lists
Gmail
Gmail

Představujeme Kategorie

Google na kategoriích teprve pracuje. První náznaky byly nalezeny ve zdrojovém kódu aplikace pro Android. Zdá se, že se jedná se o zcela novou funkci, která nebude omezena pouze na uživatele Workspace, ale bude k dispozici uživatelům osobních účtů.

Tato funkce v podstatě umožňuje umístit konkrétní soubor do různých kategorií. Funkce „Kategorie“ je trochu podobná výše zmíněné funkci štítky, ale není omezena na uživatele Workspace. Zde je rychlý pohled na snímky obrazovky funkce v aplikaci pro Android na Disku Google.

google disk kategorie

Které kategorie?

Disk Google vám umožní vybrat si z 12 kategorií. Zde jsou (neodvážím se překládat):

 1. Auto
 2. Banking
 3. Expenses
 4. Home
 5. IDS
 6. Insurance
 7. Medical
 8. Pets
 9. School
 10. Taxes
 11. Travel
 12. Work

Znamená to, že si nebudeme moct kategorie sami vytvářet? Doufám, že ne…

Jak to bude fungovat

Podle změn v aplikaci pro Android, Disk Google umístí všechny kategorie na kartu „Home„. To usnadní skok do konkrétních kategorií. Soubory můžeme zařadit do kategorií klepnutím na ikonu 3 teček, která je uvedena před každým souborem. Možnost 3 teček otevře kontextovou nabídku a zde budete mít možnost „Spravovat kategorie„. Klepnutím na něj se otevře seznam kategorií a zde můžete vybrat jednu nebo více kategorií, ve kterých chcete, aby se soubor zobrazil. Druhý snímek obrazovky výše nám dává nápovědu k sekci kategorií.

Google Drive
Google Drive

Dostupnost

Tato funkce bude k dispozici pro Android, iOS a web. Na této funkci se v současné době pracuje a není ani přibližně jasné, kdy bude dostupná – a jestli; Google je mistr v zařezávání projektů.

Těšíte se, až Disk Google spustí kategorie?

Zdroj: AssembleDebug

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)