Kupujete ojetinu? Tesla možná není ta správná volba
- Zprávičky
- Jana Skálová
- 18.9.2024
- 5
- Ve srovnání spolehlivosti ojetých aut skončila Tesla na třetí příčce od konce
- Mezi nejnovějšími auty skončila Tesla na 14. místě ze 30
- Nezávislý magazín Consumer Reports věští podobně nedobrou budoucnost i novým modelům
Tesla se stala symbolem elektromobility. Automobilka Elona Muska vznikla už před neuvěřitelnými 21 lety. Nejprve světu vzala dech se svým famózně rychlým Roadsterem, načež dobyla srdce zákazníků po celém světě s Modelem S prodávaným od roku 2012. První zákazníci, kteří si ho pořídili, tak mají aktuálně 12letý elektromobil. A podle testů není o co stát.
Americký nezávislý magazín Consumer Reports se pustil do studie spolehlivosti ojetých aut vyrobených mezi lety 2014 až 2019. Zahrnul mezi ně 26 různých značek a posuzoval je z různých hledisek, načež je seřadil podle závěrečného procentuálního hodnocení spolehlivosti. Ptal se i jejich majitelů a chtěl vědět, jaké opravy jejich vozidla za uplynulý rok potřebovala.
Na 1. místě skončil s důvěryhodností a spolehlivostí 75 procent Lexus (testy prošlo 10 jeho modelů). Za ním se 70 procenty skončila Toyota (hodnoceno bylo 20 jejích modelů). Za zmínku rozhodně stojí, že obě automobilky přední příčky pravidelně obsazují i se svými novými vozy.
S velkým odstupem pak 3. příčku obsadila Mazda s pouhými 59 procenty (hodnoceno bylo 6 jejích vozidel).
A ačkoliv elektromobily od Tesly vycházejí při hodnocení nových aut buď dobře nebo aspoň průměrně (poslední test tohoto magazínu Tesle přiřkl 14. příčku ze 30 hodnocených vozidel), tak v případě ojetých aut neskutečně propadla. Ocitla se až na chvostu hodnocení, třetí od konce s pouhými 30 procenty spolehlivosti. Do hodnocení se přitom promítly hned 3 vozidla – Model 3, Model S a Model X.
Za ní zůstaly už jen Dodge (28 procent) a Chrysler (27 procent).
Tesly z let 2014 až 2015 jsou na odpis
Proč dostala Tesla Elona Muska tak špatné hodnocení? Reportéři magazínu oslovili mimo jiné majitele Modelů S vyrobených mezi lety 2014 až 2015 a ptali se na stav jejich elektromobilu. Velké množství z nich sdělilo, že jejich elektromobil potřebuje (nebo již potřeboval) výměnu elektromotoru, akumulátoru nebo například hardwaru infotainmentu.
Je přitom možné, že stejné patálie potkají časem i novější modely, které se vyrábějí a prodávají teď.
Magazín Consumer Reports se přitom už v roce 2018 zaměřil na Teslu Model 3, kterou si zakoupil a řádně otestoval. Největší kritika se pak snesla na její brzdový systém, kdy auto potřebovalo k zastavení z rychlosti bezmála 100 km/h (v testu šlo o 60 mph) 46,3 metru. Tesla následně tvrdila, že oficiálně je to „jen“ 40,5 metru – ale i tak jde o velmi špatný výsledek (například Škoda Octavia RS v roce 2013 zvládla při podobných testech zastavit na 30 metrech).
How Broken is a $5,000 Tesla Model S P85 with 265,000 Miles? Bought Sight Unseen!
O tom, že ojetá Tesla není rozhodně výhodný kup, se přesvědčil i Američan Randy Shear, který má na YouTube svůj pořad Auto Auctions Rebuilds. 11letou Teslu Model S pořídil v přepočtu za 114 000 Kč (jako nová stála přes 2 miliony Kč). Vozidlo mělo najeto 422 tisíc kilometrů a kapacita baterie poklesla z původních 85 kWh na třetinu. Dosáhnout vysokého výkonu je s ní tedy už skoro nemožné a dojezd u ní činí maximálně 320 kilometrů. To, jak dlouho ještě bude možné baterii dobíjet, je velkou neznámou.
Riskli byste to a koupili si ojetou Teslu?
Zdroj: Consumer Reports, YouTube
Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář