Menu

Co to hraje v rádiu? Poví vám to SoundHound!

Určitě se vám někdy stalo, že jste zaslechli písničku, která vás zaujala, a vy jste chtěli vědět, kdo ji zpívá. S programem SoundHound to snadno zjistíte.

Určitě se vám někdy stalo, že jste zaslechli písničku, která vás zaujala, a vy jste chtěli vědět, kdo ji zpívá. S mobilním telefonem v kapse máte z poloviny vyhráno – existuje totiž několik aplikací, které vám přesně takovou otázku dokážou odpovědět. Nejznámějším programem tohoto typu je Shazam. My se ale dnes podíváme na méně známý, ale funkčně srovnatelný SoundHound.

Platit či neplatit?

Stejně, jako v případě Shazamu, je i SoundHound nabízen ve dvou verzích: placené a zdarma. Podobné jsou i ceny komerční verze – Shazam Encore pořídíte za 2,99 britských liber (asi 84 Kč), SoundHound ? stojí 4,99 amerických dolarů (asi 87 Kč). Je tu ale jeden velmi podstatný rozdíl: v neplacené verzi Shazamu můžete identifikovat maximálně pět písniček měsíčně a potřebujete-li více, musíte zaplatit. SoundHound deklaruje neomezený počet rozpoznání a na placenou verzi láká funkcemi navíc a odstraněním reklam. Samozřejmě je otázkou, zda nejde jen o marketingový tah, motivovaný snahou získat co nejvíce zákazníků s tím, že postupem času dojde k utažení kohoutků.

Copak je to za písničku?

Po spuštění aplikace patrně nepřehlédnete dominantní prvek: velké žluté tlačítko s nápisem “What’s that song? Tap Here.”

S identifikací můžete začít tapnutím na žluté tlačítko

S identifikací můžete začít tapnutím na žluté tlačítko

Použití programu je maximálně jednoduché, takže ho zvládnou i naprostí začátečníci: namíříte telefon mikrofonem ke zdroji zvuku a tapnete na zmíněné tlačítko. SoundHound bude několik vteřin “poslouchat,” o čemž je uživatel informován grafickým efektem v podobě koláčového grafu. Délka “poslechu” závisí především na hlasitosti a kvalitě zdroje zvuku – při zachytávání z reproduktoru počítače stačí obvykle méně než pět vteřin, v zarušeném prostředí (jedoucím autě) bude potřeba času o něco více.

SoundHound si písničku nejprve nahraje a pak ji odešle k rozpoznání

SoundHound si písničku nejprve nahraje a pak ji odešle k rozpoznání

Nahrávka je poté odeslána přes Internet k identifikaci – zde samozřejmě platí, že čím rychlejší připojení v danou chvílí máte k dispozici, tím svižněji tato fáze proběhne. Pokud je skladba rozpoznána, zobrazí se jméno interpreta, název skladby, obrázek a jméno alba, ze kterého pochází. Tapnutím na jméno interpreta se dostanete k podrobnějším informacím, jako je jeho biografie, diskografie, nejoblíbenější písničky, nebo termíny nejbližších koncertů. U alba se pak můžete podívat na všechny obsažené skladby.

V případě úspěšné identifikace se dozvíte všechny detaily dané skladby

V případě úspěšné identifikace se dozvíte všechny detaily dané skladby

Pod těmito informacemi, které vás patrně budou zajímat nejvíce, najdete možnost přidání písničky do oblíbených (Bookmark), sdílení (Share) skrze systémové prostředky (tj. odeslání jména interpreta a názvu skladby e-mailem, SMSkou, na Twitter, Facebook, atp.), nebo zakoupení alba (Buy) na Amazonu.

Víte co? Pojďme si zazpívat!

Jestliže vás zajímají slova písničky, SoundHound vám je ukáže – stačí jen tapnout na položku Lyrics a můžete začít zpívat :). Pak můžete vyzkoušet, zdali program vaší interpretaci pozná – v mém případě se mu to nedařilo, čemuž se ale, vzhledem k mým pěveckým (ne)schopnostem, ani nedivím :).

SoundHound vám ukáže slova písničky

SoundHound vám ukáže slova písničky

Tím ale možnosti programu zdaleka nekončí. Chcete vidět videoklip k dané skladbě? Najdete ho – jak jinak – na Youtube. Stačí tapnout na Search Youtube a během okamžiku dostanete výsledky. K přehrávání je používán klasický Youtube Player.

Rozpoznáním písničky možnosti programu zdaleka nekončí

Rozpoznáním písničky možnosti programu zdaleka nekončí

Rozšířit své hudební obzory můžete vyhledáním podobných interpretů volbou Similar Artists.

SoundHound doporučuje podobné interprety

SoundHound doporučuje podobné interprety

Jak funguje v praxi?

V případě aktuálních zahraničních hitů je SoundHound z hlediska přesnosti rozpoznávání naprosto srovnatelný se Shazamem. Během testu jsme ale vyzkoušeli i méně známé písničky – například řecký hit Stavento ft. Ivi Adamou – San Erthi I Mera Shazam nerozpoznal, kdežto SoundHound ano. V případě českých interpretů nejznámější zpěváky, zpěvačky a kapely pozná, nicméně například s vítězem poslední SuperStar Martinem Chodúrem si neporadil. Záleží také na tom, jak se nahrávka podobá své albové verzi – v případě záznamů koncertů je rozpoznání úspěšné zpravidla jen tehdy, zpívá-li interpret na playback.

Internet není podmínkou

SoundHound, podobně jako Shazam, nemá problém ani v případě, kdy zrovna nejste připojeni k Internetu. Nahrávku si jednoduše uloží do paměti a vy ji můžete odeslat (najdete ji v sekci History) k rozpoznání kdykoli později, až budete online. To se hodí zejména v zahraničí, kde by vás identifikace jedné písničky mohla přijít na nepěkné peníze.

Resumé

SoundHound je výborná aplikace, která dokáže z krátkého úryvku poznat interpreta, název písničky a album, na kterém je skladba obsažena. Velkou výhodou proti konkurenčnímu Shazamu je neomezený počet identifikací a o něco vyšší procento rozpoznaných skladeb v případě méně známých interpretů. Schopnosti programu dále rozšiřují přidané funkce, jako jsou informace o kapele, zpěvákovi či zpěvačce, vyhledání slov písně, nebo videoklipu na Youtube.

Pokud ještě váháte, podívejte se na následující oficiální video s ukázkou, jak funguje SoundHound na iOS (verze pro Android je velmi podobná).

Informace o aplikaci SoundHound

Testovaná verze: 2.5.0 z 5. března 2011
Licence: freeware (existuje i placená verze bez reklam a s funkcemi navíc)
Stránka programu: www.soundhound.com
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.melodis.midomiMusicIdentifier.freemium
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/soundhound/com.melodis.midomiMusicIdentifier.freemium
Počet stažení: více než 250 000 dle AppBrain, 1 000 000 až 5 000 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,47/5
Velikost aplikace v telefonu: 4,36 MB
Podporuje přesun na SD kartu: ano
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 1.5 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace SoundHound

QR kód aplikace SoundHound

 

Komentáře

Hony

Hony

9.3.2011 14:29

Hodně povedená aplikace…

Jurdis

Jurdis

9.3.2011 15:35

Mozna lepsi verze zdarma, tezko rict v porovnani se Shazamem, ale ja jsem se Shazamem spokojen, tak nevidim duvod proc jit do teto app.

mark156651

mark156651

10.3.2011 12:40

Shazam považuji za lepší, soundhound mnoho sklateb nepozná, shazam zatím rozpoznal všechny co jsem mu předhodil.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

10.3.2011 13:09

To: mark156651
Vidíte, mně zase více poznal SoundHound :)

Rudyshy

Rudyshy

10.3.2011 16:07

mam teda obe app a fakt zalezi ktera pozna co.akurat mi prijde ze SH trosku rychlejc roste.. takze to beru ako plus

THeBaNDiT

THeBaNDiT

11.3.2011 0:22

dokaze Shazam identifikovat pesnicku, ktoru mu vlastnoustne zaspievate/zahmmkate? SoundHound normalne oficialne ano (ak nie ste hudobne hluche poleno). Po oficialnom legalnom odomknuti poctu zistovanych songov je pre mna SoundHound jednoznacna jednotka. :)

jericho

jericho

11.3.2011 11:25

vypadá to jako skvělá aplikace..jistě vyzkouším…

Romanah

Romanah

11.3.2011 14:52

Mno ja by som rada stiahla aj platenú verziu, bohužial na to nemám možnosť, a mesačne 5 pesnička ma nevyhovuje. Je ešte na markete nejaká podobná free aplikácia?

THeBaNDiT

THeBaNDiT

13.3.2011 15:16

Romanah, ano, je taka, vola sa SoundHound a o nej je tento clanok… :) Je zdarma a neobmedzena co do poctu pesniciek.

Kuba

Kuba

14.3.2011 11:28

SoundHound je dobrá aplikace a najde skoro vše,jen má problém z českýma písničkama..Shazam mi bez problému najde i český :-)

urbanart

urbanart

10.5.2011 12:19

no to je veľmi dobrá aplikácia…ja mám vždy problém pesničkami…čo je názov a tak ďalej..ale teraz už nebudem mať problémy :P

picasa

picasa

13.5.2011 15:09

a tá aplikácie je zadarmo alebo treba za to platiť? keď áno, toľko? dikyy :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

13.5.2011 15:25

To: picasa
Zkuste si ten článek alespoň zběžně přečíst, prosím. Pak se případně ptejte na to, co jste v něm nenašel….

anonim

anonim

12.10.2011 18:23

Nainstaloval jsem to na HTC Desire S a nejde odinstalovat, dela ze sebe systemovou aplikaci, poradne se rozmyslete nez to stahnete

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

13.10.2011 10:06

To: anonim
To je IMHO hloupost a teoreticky to ani nejde.
Pravděpodobnější je, že jste SoundHound v telefonu měl předinstalovaný od výrobce. Nebylo by to nic divného – v HTC EVO 3D (https://www.svetandroida.cz/recenze-htc-evo-3d-okuste-treti-rozmer-201109) jsem ho například našel. Desire S jsem sice v ruce nedržel, ale je pravděpodobné, že tam bude také – výrobci obvykle mají smlouvy s vývojáři, že jejich aplikace budou předinstalovávat na všechny telefony.

RSS (komentáře k článku)