Co je eSIM, a proč znamená konec stříhání SIM karet?
- Články
- Karel Kilián
- 16.1.2023
- 30
SIM karta byla dlouhé roky naprosto nedílnou součástí mobilních telefonů. Výrobcům však časem začala překážet „v rozletu“, takže si postupně prosadili její zmenšení z původního formátu MiniSIM na MicroSIM. I tento rozměr se ale po čase jevil jako zbytečně velký a v roce 2012 ho nahradila dnes používaná NanoSIM. V dohledné době už nebudeme muset velikost této kartičky vůbec řešit, protože žádná nebude potřeba – na scénu totiž vstupuje eSIM. A to i pro Česko.
Obsah článku o eSIM
Mini, mikro, nano
Pokud jste změnili operátora, museli jste po dokončení převodu vyměnit SIM kartu. Stejně tak když jste měnili telefon za novější, bylo často nutné použít ostré nůžky (viz náš podrobný návod Jak vytvořit MicroSIM a NanoSIM z klasické SIM karty?) nebo opět navštívit operátora za účelem výměny MiniSIM za MicroSIM a později NanoSIM.
Tyto dvě starosti by měla do dějiště poslat eSIM („embedded SIM“). Nejedná se totiž o žádnou kartičku, kterou je nutné instalovat do telefonu. Začněme ale tím, co znamená zkratka SIM. Jedná se o „Subscriber Identification Module“ tedy „identifikační modul účastníka“. Obsahuje data (například šifrovací klíče, vaše telefonní číslo, …), které jednoznačně identifikují telefon v síti mobilního operátora. Přiřazením k příslušnému zákaznickému účtu získává daná SIM přístup k poskytovaným službám.
V minulosti sloužily SIM karty také k ukládání kontaktů, ale s ohledem na jejich (z dnešního pohledu) omezené schopnosti je nahradily adresáře v telefonech a později cloudové služby – v případě Androidu nejčastěji Kontakty Google.
SIM karty máme v telefonech od roku 1991 a můžeme říci, že za bezmála dvacet let existence prošly jen velmi pozvolným vývojem. Z pohledu zákazníka bylo vlastně jedinou viditelnou změnou postupné zmenšování mezi jednotlivými generacemi.
eSIM vstupuje na scénu
Zárodky konce karet můžeme zaznamenat od roku 2010, kdy začaly diskuze o „softwarové SIM“. Až v roce 2016 vydala Mezinárodní asociace operátorů mobilních sítí a souvisejících firem GSMA oficiální specifikaci eSIM.
Jak již zaznělo, nejedná se o kartičku, ale drobné zařízení s integrovaným obvodem (eUICC), které je přímo připojeno k obvodům telefonu. Z technického hlediska poskytuje eSIM stejné rozhraní jako karty NanoSIM a MicroSIM, ale čip je během výrobního procesu připojen k plošnému spoji na desce přístroje. Odpadá tedy nutnost instalace SIM do zařízení.
Zásadní otázka zní: jak telefon bude vědět, do sítě kterého operátora (jako je Vodafone, T-Mobile či O2) se má přihlásit či jaké má telefonní číslo? Dostáváme se k jádru pudla a jedné z největších výhod této technologie: eSIM je totiž programovatelná. Zadání nebo změna operátora se tedy neprovádí vložením příslušné karty, ale nastavením eSIM. eUICC umožňuje vzdáleně přidávat profily SIM „vzduchem“ (OTA), díky čemuž koncoví uživatelé mohou přidávat nebo odstraňovat operátory bez nutnosti vytahovat SIM ze zařízení.
Připomeňme, že se nejedná o první pokus o nahrazení tradiční SIM. S touto myšlenkou koketovat několik let zpět japonský mobilní operátor NTT Docomo, ale nikdy ji nedotáhl do zdárného konce. S oficiální podporou GSMA je přechod na eSIM prakticky hotovou věcí.
Krok správným směrem?
Na první pohled se může zdát přechod od fyzických vyměnitelných SIM karet k eSIM jako malý a nenáročný krůček. Ostatně místo paměťových karet také dnes často bezbolestně používáme stále větší interní úložiště. Ve skutečnosti je to ale trochu složitější.
Zodpovědnost za určité funkce, které nyní ležely na bedrech operátorů, se přenáší na výrobce telefonů. Ti musí do svých zařízení implementovat technologii, nahrazující SIM kartu, která musí splňovat a podporovat striktně dané standardy.
GSMA Connected Living: An introduction to the Embedded SIM
Vraťme se k výhodám – například té, že mobilní zařízení může být registrováno u více operátorů (ačkoli aktivní může být vždy jen jeden z nich). To umožňuje uživatelům snadno volit nejlepší variantou pro danou situaci. Zde jsou jistým konkurentem telefony s dvěma SIM kartami („dual SIM“), jež mohou využívat služby dvou operátorů současně.
Nesporným kladem integrace eSIM do zařízení je její samotná podstata. Zákazník nebude muset řešit, jak do chytré elektroniky, jako jsou různé hodinky, náramky a další zařízení „Internetu věcí“, sehnat a nainstalovat kartu. Prostě si aktivuje službu u zvoleného operátora, případně může zařízení koupit předaktivované pro určitou síť a doma ho jen zapnout.
Budoucnost plná výhod
Mnohem menší rozměry a nižší spotřeba elektrické energie umožní poskytnout služby mobilní sítě drobnějším gadgetům, do kterých byla dosud instalace NanoSIM nemyslitelná. Aktuální prognózy odhadují, že i díky eSIM bude do roku 2020 k internetu připojeno 25 až 75 miliard zařízení. Velkou část mají tvořit právě malé přístroje.
Díky eSIM také odpadne jeden z „otvorů“, kterým se do telefonu může dostat prach nebo vlhkost. Při současném odklonu od 3,5mm konektoru pro sluchátka to znamená, že na tělech telefonů zůstane vlastně jen jediné rizikové místo, kterým je nabíjecí konektor. Když ho výrobce utěsní, může zákazníkům nabídnout mobil odolnější proti vnějším vlivům.
Abychom byli objektivní, musíme zmínit jednu nevýhodu, kterou náhrada SIM za eSIM přinese. Pokud se dnes zbavujete telefonu, stačí z něj po smazání dat vytáhnout kartu. To v případě eSIM nepůjde, takže dalším nezbytným krokem bude odstranění dat z eSIM. Předpokládá se, že by k tomu měly být běžně dostupné nástroje.
Už je to prostě tady
Na trhu je již několik telefonů, nabízejících eSIM. Jmenovat můžeme nedávno představené iPhony XR, XS a XS Max, ale samozřejmě nesmíme zapomenout ani na loňské (jen v USA v rámci projektu Google Fi) a letošní Pixely od Googlu. Pomalu se eSIM začíná rozbíhat i v ČR.
Zjevná je taky softwarová podpora – například Google v Obchodě Play nabízí aplikaci eSIM Manager. Také nedávno vydaný Android Pie má nativně podporu aplikačního rozhraní (API) pro zařízení eUICC (embedded Universal Integrated Circuit Card), na kterých je systém eSIM založen.
Ostatní výrobci telefonů s Androidem jistě nebudou chtít zůstat pozadu. Podle dosavadních informací budou Samsung a Huawei v produktech pro rok 2019 využívat právě technologii eSIM.
Je tedy zřejmé, že eSIM už není hudbou budoucnosti, ale naprosto nekompromisně se stává standardem současnosti. Možná už za pár let budeme jen vzpomínat na to, jak jsme do telefonů strkali malé plastové kartičky.
Co říkáte na nástup eSIM? Jaké vidíte výhody a nevýhody?
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (30)
Přidat komentář