CM Browser – malý, rychlý a bezpečný webový prohlížeč

cm_browser_ico

Google do systému Android předinstalovává jako webový prohlížeč Chrome. Jde ale o nejlepší možné řešení? Možná. Nicméně v Obchodě Play ale najdete řadu alternativ – mezi nimi například CM Browser od Cheetah Mobile Inc., vynikající malou velikostí, rychlostí, bezpečností a širokou paletou možností nastavení. Samozřejmě zvládá vyhledávání z adresního řádku, práci ve více kartách, nebo překlad stránky do jiného jazyka. Pojďme se na tuto aplikaci podívat podrobněji.

Co CM Browser slibuje?

V Obchodě Play jsou jako zásadní vlastnosti a funkce jmenovány:

 • Bezpečnost – ochrana proti škodlivému kódu, podvodným stránkám a virům. Aplikace varuje při prohlížení potenciálně podvodné nebo škodlivé webové stránky. Kontroluje stahované soubory APK na přítomnost virů.
 • Rychlost – optimalizované načítání a zobrazování stránek. Aplikace načítá s předstihem další stránky, které byste mohli chtít otevřít, takže se pak zobrazí rychleji.
 • Malá velikost – instalační balíček je velký jen 1,92 MB.
 • User Agent – možnost změnit to, jak se prohlížeč identifikuje vůči navštíveným webovým stránkám. Snadno tak zobrazíte web ve stejném režimu, jako na počítači.
 • Panel Rychlého přístupu.
 • Bezpečnost a ochrana osobních údajů – možnost zakázat webům sledování, volitelné ukládání historie, cookies a hesel.
 • Překlad stránky do jiného jazyka.
 • Textové vyhledávání.
 • Nastavení velikosti písma.
 • Personalizované záložky.
 • Ovládání gesty pro přehrávání videa.
 • Možnost práce ve více kartách.
 • Možnost nastavení výchozího vyhledávače.

CM Browser – Small, Speedy, and Secure

CM Browser - Small, Speedy, and Secure

Jak CM Browser funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 5.1.44 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po prvním spuštění bylo nutné odsouhlasit podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů, volitelně pak i udělit souhlas s odesíláním dat za účelem vylepšování aplikace.

Uživatelské rozhraní se skládá z horní a dolní nástrojové lišty, největší část obrazovky zabírá, jak bychom u webového prohlížeče čekali, prostor pro zobrazení stránek.

Horní nástrojová lišta obsahuje řádek pro zadání adresy či výrazu k vyhledání a tlačítka pro opětovné načtení a vyvolání postranní nabídky, která se poněkud netradičně vysouvá z pravé strany.

V dolním panelu jsou tlačítka Zpět, Vpřed, Domů, vysunutí nabídky pro přepínání mezi sekcemi a přepínání mezi více listy/kartami.

Jako první jsme provedli několik testů, ve kterých jsme CM Browser porovnali s poslední verzí Chromu od Google. V testu SunSpider 1.0.2 dosáhl CM Browser výsledku 923,6 milisekund, zatímco Chrome ho zvládlo za 941,2 milisekund, což je v podstatě neznatelný rozdíl. Naopak v HTML5 Testu zaválelo Chrome, které dosáhlo 503 bodů, zatímco CM Browser jen 396 bodů.

Tlačítkem Domů se dostanete na domovskou obrazovku, v tomto případě panel rychlého přístupu s vyhledávacím oknem, kde jsou ve formě ikonek odkazy na jedenáct webů. Seznam si samozřejmě můžete přizpůsobit – k odstranění ikonek stačí dlouze podržet některou z nich, čímž provedete přepnutí do režimu editace. Podobně jednoduché je i přidání nového odkazu – stačí klepnout na tlačítko Add, zadat titulek stránky a odkaz. Snadno si tak “vytáhnete” nejčastěji navštěvované weby na jednu obrazovku, odkud je budete mít kdykoli dostupné.

Přes tlačítko se třemi čárkami se dostanete do těchto sekcí:

Přepínání mezi více záložkami je skryto pod tlačítkem v pravém dolním rohu. Otevřené weby jsou zde zobrazeny ve formě zmenšených náhledů, kterými lze listovat. Tlačítkem New tab otevřete novou záložku, snadno také přepnete do anonymního režimu.

V postranní nabídce najdete tyto položky:

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení, které najdete v sekci Settings, jsou poměrně široké. Proto je autoři roztřídili do několika sekcí.

 • User data – povolení/zakázání cookies, pamatování si hesel, ukládání historie, automatické mazání historie při ukončení aplikace, obnovení záložek po spuštění aplikace a smazání všech uživatelských dat.
 • Security & Privacy – zapnutí/vypnutí ochrany proti podvodným webům, antivirové ochrany stahovaných souborů, sledování ze strany webů a odesílání statistik o pádech aplikace.
 • Default download location – výběr cílové složky pro stahované soubory.
 • Page translator – volba výchozího jazyka pro překlady.
 • Home content display – jaké informace mají být zobrazovány na domovské obrazovce (reklama, počasí, hry, novinky, nejnavštěvovanější stránky).
 • Advanced settings – nastavení výchozího vyhledávače, velikosti textu, způsob otevírání odkazů, načítání obrázků, přednačítání dalších stránek, …
 • Dále je v nabídce blokování vyskakovacích oken, noční režim a nastavení jako výchozího prohlížeče. Na konci seznamu je odkaz na hodnocení, ohlášení problému a zobrazení informací o aplikaci.

Resumé

CM Browser je skutečně rychlý webový prohlížeč, který v mnoha směrech má co nabídnout. Líbí se nám například anonymní režim, široké možnosti nastavení a několik způsobů ochran proti škodlivým webům a aplikacím. Pozitivem je i celoobrazovkový režim či noční mód s tmavými barvami. Nesporným kladem je také velikost – 1,92 MB je proti konkurenci opravdu málo.

Z negativ zmiňme především chybějící lokalizaci do češtiny, kterou bychom u webového prohlížeče velmi ocenili. Chybí také jakákoli synchronizace s cloudem, takže pokud jste například zvyklí používat své oblíbené položky na více zařízeních, budete se muset ohlédnout jinde.

Aplikace CM Browser má na svém kontě přes deset milionů instalací a velmi dobrou průměrnou známku 4,6. Instalovat ji můžete zdarma na zařízení s Androidem 4.0 a novějším.

Za spokojené uživatele napsala komentář například Michaela Ledvinová: “Velmi rychlý a jako jediný si poradil se souborem, který nešel a nešel stáhnout. Perfektní prohlížeč mám ho na prvním místě.” Jiří Pichl hodnotí aplikaci slovy: “Velmi rychlé prohlížení, malá velikost a nezatěžuje vnitřní paměť telefonu. Přesunuto na SD. Doporučuji.”

CM Browser - Ad Blocker , Fast Download , Privacy
CM Browser - Ad Blocker , Fast Download , Privacy

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)