Cizojazyčné offline slovníky pro Android: doporučení čtenářů
- Recenze
- Karel Kilián
- 1.12.2014
- 11
Před týdnem jsme přinesli přehled několika offline slovníků, které vám pomohou na cestách s překladem cizích slovíček z nejrůznějších jazyků. Na konci článku jsme vyzvali čtenáře, aby se podělili o své tipy na offline slovníky, takže dnes můžeme přinést další várku těchto užitečných aplikací. Tentokrát se můžete těšit nejen na angličtinu a další evropské jazyky, ale také na čínštinu, korejštinu a japonštinu.
ColorDict Slovník-Dictionary
Na tento program spoléhá čtenář, který se podepsal jako TonyDeveloper, který napsal: „Používám ColorDict a jsem naprosto spokojen.“
Podle popisku v Obchodě Play umí tato komplexní aplikace nejen vyhledávat jednotlivá slovíčka, ale také překládat věty a vyhledávat informace v dalších zdrojích. Mezi hlavní vlastnosti a funkce patří:
- Rychlé hledání v offline i online slovnících najednou.
- Možnost stažení vybraných offline slovníků zdarma.
- Dlouhým klepnutím můžete sdílet výsledky.
- Podporuje pole rychlého vyhledávání.
- Podporuje aplikaci ColorNote.
- Kompatibilní se slovníky StarDict a WordNet. Slovníky lze stahovat buď do složky dictdata na paměťové kartě, nebo skrze zadání adresy.
- Návrh slov během psaní a historie vyhledávání.
- Možnost změny barev slovníku.
- Odeslání výsledku do ostatních aplikací.
- Podpora hlasové syntézy a rozpoznávání hlasu.
- Tlačítko hlasitosti pro pohyb mezi výsledky.
- Podpora čteček elektronických knih FBReader, Moon+ Reader a Cool Reader.
O úspěchu tohoto programu svědčí více než pět milionů stažení, jakož i průměrná známka 4,4. Komentáře stávajících uživatelů jsou veskrze pozitivní: „Parádní! Výborný offline slovník. Zatím věděl vše, co jsem mu napsal.“ „Skvělý offline slovník s bohatou zásobou překladů, které je nutné dostáhnout. Lze použít i online funkce jako hledání na wikipedii, použití Google překladače.“
Dictionary Czech English
Druhou aplikací dnešního přehledu je Dictionary Czech English od vývojářů z BitKnights Ltd, kteří v Obchodě Play nabízejí bezmála třicítku slovníků. Pro češtinu je ale k dispozici jen slovník anglicko-český respektive česko-anglický, který doporučil sabai s komentářem: „Používám Překladač Google a Dictionary Czech English Free a celkem spokojenost.“
V tomto případě se tedy jedná o slovník, určený pouze k překladu z/do jednoho jazyka. Databáze slovíček pro offline použití se stahuje a ukládá na paměťovou kartu při prvním spuštění, proto je vhodné být v tu chvíli připojen přes bezdrátovou síť.
Aplikace Dictionary Czech English je k dispozici zdarma s reklamami a s omezenými funkcemi, nebo za necelou stokorunu bez reklam a v plné výbavě. Jako hlavní vlastnosti jsou jmenovány:
- Podpora čteček elektronických knih Moon Reader and FBReader,
- Možnost přeložení zvoleného slova jedním klepnutím.
- Překlad skrze sdílení – jednoduchý překlad zvoleného slova z jakékoli aplikace přes systémové sdílení.
- Překlad ze schránky přeloží slovo, které v jiné aplikaci zkopírujete do schránky a poté klepnete na ikonu v oznamovací oblasti.
- Podpora kopírování a vkládání.
- Výslovnost skrze hlasovou syntézu.
- Více než 106 tisíc překladových párů.
- Rychlé vyhledávání odpovídajících slov v průběhu psaní.
- Integrace s vyhledáváním.
- Podpora služeb Překladač Google, Bing a Wikipedia.
- Seznamy posledních hledaných a oblíbených slovíček.
- Podpora barevných schémat a možnost změny velikosti písma.
- Hlasový vstup.
Tento slovník si dosud nainstalovalo více než padesát tisíc uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,4. 2,8 MB velkou aplikaci (bez slovníkových dat) můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším.
Jeden ze spokojených uživatelů napsal do komentáře ke svému hodnocení: „Nejlepší offline Eng/Cze slovník, který znám, obrovská databáze překladů, jednoduché a rychlé ovládání, a má super widget, doporučuji ;)“ Jana Beranová pak konstatovala: „Zná i spoustu hovorových výrazů z filmů a seriálů :-) A má super widget se slovíčky!“
Pleco Chinese Dictionary
Nyní zabrousíme k exotičtějším jazykům, kde sice patrně nenajdete slovníky překládající z/do češtiny, nicméně pokud vládnete angličtinou, určitě si vyberete. Na anglicko-čínský slovník Pleco nedá dopustit t3nlikescookies, a podle hodnocení v Obchodě Play není divu – aplikace má známku 4,6 z 5,0 možných.
Pleco Chinese Dictionary přitom není jen prostým překladačem – chlubí se také podporou překladu dokumentů a výukou slovíček s podporou ručního zápisu znaků. Autoři kladou důraz na bezmála čtrnáctileté zkušenosti s vývojem software pro výuku čínštiny. Jako hlavní vlastnosti pak jmenují:
- Rozsáhlé slovníky – bezplatná aplikace je dodávána se dvěma slovníky – CC-CEDICT a PLC, které pokrývají 130 000 čínských slov a obsahují 20 000 ukázkových vět. Dalších 18 slovníků je k dispozici jako placený upgrade.
- Podpora ručního zadávání znaků v režimu celé obrazovky slibuje velmi přesné rozpoznávání pod licencí od předního čínského výrobce rukopisných vstupních systémů. (základní verze je zdarma, vylepšená verze placená).
- Optické rozpoznávání čínských znaků – stačí jen namířit fotoaparát a během okamžiku se dozvíte překlad (placená funkce).
- Výuka slovíček prostřednictvím „kartiček“ s různými režimy učení a opakování (základní verze je zdarma, za pokročilejší funkce zaplatíte).
- Výslovnost namluvená rodilým mluvčím. Nahrávky jsou k dispozici pro více než 34 000 slov (jednoslabičná slova jsou zdarma, delší pak opět za peníze).
- Výkonné vyhledávání čínských znaků s podporou zástupných znaků a fulltextového hledání.
- Křížové reference – klepněte na libovolný znak/slovo v jakémkoli hesle a přečtěte si jeho definici.
- Hlasové vyhledávání (zdarma).
- Pořadí tahů – animace ukazující, jak se píše více než dvacet tisíc čínských znaků (placené).
- Čtečka dokumentů – otevřete textový soubor v čínštině a vyhledejte ve slovníku neznámá slova pouhým klepnutím (placené).
- Můžete také vyhledat znaky prostřednictvím sdílení z jiných aplikací (zdarma).
- Podporuje tradiční i zjednodušené znaky.
- Dvoupanelové uživatelské rozhraní pro tablety.
- Aplikace neobsahuje reklamy.
Pleco Chinese Dictionary si zatím stáhlo více než půl milionu uživatelů. Spokojená uživatelka Karolína Š. napsala ke svému pětihvězdičkovému hodnocení stručně a jasně: „Nejlepší čínský slovník na Android.“ Další uživatel pak dodává: „Byl (Palm, WinMobile), je (Android, iOS) a bude absolutní jednička jako pomocník při studiu čínštiny a cestování do Číny.“
Akebi Japanese Dictionary
Také japonsko-anglický slovník Akebi Japanese Dictionary doporučil t3nlikescookies. Aplikace obsahuje přes 320 000 vět a více než 200 tisíc slov. Pro snadnější vyhledávání je připraveno filtrování s maskou, které například dokáže najít slovo na základě prvního a posledního zadaného písmene. Slovník je k dispozici pro offline použití, nicméně po prvním spuštění je nutné ho stáhnout z Internetu. Podívejme se na vybrané funkce této aplikace:
- Seznamy preferovaných slov – vybraná slova se pak při vyhledávání řadí na začátek.
- Zkoušení slovíček.
- Filtrování slov na základě zadané masky. Průběžné vyhledávání na základě dosud zadaných písmen.
- Integrovaná japonská klávesnice.
- Podpora rozpoznávání ručně psaného textu.
- Ukázky použití slov ve větách.
- Animace zápisu japonských znaků.
- Malé nároky na úložiště – aplikace i s daty zabírá kolem 20 MB.
- Bez reklamních proužků.
Akebi Japanese Dictionary si stáhlo více než pět tisíc uživatelů a hodnocení v Obchodě Play je 4,6. Ondřej Kuhejda hodnotil tento program následovně: „Úžasný slovník s propracovaným UI a perfektním vzhledem. Mnoho ukázkových vět s furiganou. Dokáže vyhledávat kanji nakreslením či podle radikálů. Možnost tvorby a procvičování seznamů kanji či slovíček.“
YBM All in All EKE Plus Dict
Nakonec tu máme korejsko-anglický slovníček, který doporučil Adrian. Aplikace nabízí 460 000 anglicko-korejských a 367 000 korejsko-anglických párů slov, přičemž ke mnoha slovíčkům jsou připravena i jejich synonyma a antonyma. Jako hlavní klady autoři jmenují:
- Podpora anglického slovníku Random House English Dictionary.
- Údajně největší počet korejských hesel.
- Rychlé hledání slov – například vyhledávání s fonetickou výslovností.
- Výslovnost namluvená rodilými mluvčími.
- Možnost výuky slovíček formou „kartiček“.
Aplikace má něco přes tisíc instalací a její známka v Obchodě Play je 3,9. Připravte si ale částku atakující 300 Kč.
Jaké offline slovníky používáte vy?
Víte o nějakém offline slovníku, o kterém jsme nepsali v předchozím, ani v tomto článku? Dejte nám o něm vědět v diskuzi! Pokud se sejde větší počet tipů, zpracujeme je do dalšího pokračování.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (11)
Přidat komentář