CEO Cyanogenu: “Samsung bude do pěti let poražen konkurencí”

cyanogen samsung s6

Kirt McMaster je jedním ze zakladatelů a současným CEO společnosti Cyanogen Inc., do povědomí nám však mohl vstoupit spíš ostrou kritikou Googlu nebo, přinejmenším sebevědomým, oznámením, že Cyanogen pracuje na vytvoření “Androidu bez Googlu“. Tentokrát se McMaster pustil do Samsungu, který již v minulosti tvrdě kritizoval za jeho „neschopnost vytvořit slušný operační systém“. Samsung sice teprve představil nové modely Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge, od kterých má ty nejvyšší očekávání, avšak dle McMastera to na udržení pozice celosvětové jedničky mezi výrobci chytrých telefonů stačit nebude.

 

Důvody, vedoucí k tomuto stanovisku McMaster objasnil v rozhovoru pro Business Insider. Mimo jiné podle něj výrobcům, jako je například Samsung, zatopí nízkonákladové společnosti typu Xiaomi nebo Micromax.

Ze současných, předních výrobců, jakým je například Samsung se v příštích pěti letech stane další Nokia. Budou poraženi. Myslíme si, že také Apple bude mít v budoucnu problémy, protože není konkurenceschopný v oblasti lowendu.

Na otázku od redaktora Business Times, zda si opravdu myslí, že se Samsung v následujících pěti letech opravdu tak drasticky propadne, McMaster odpověděl následovně.

Samsung by se do špatné situace mohl dostat zatraceně rychle. Stává se to často. Jen se podívejte, co se stalo Research in Motion (RIM). Podívejte, co se stalo Nokii. Loni v létě Micromax v Indii sesadil Samsung z pozice dominantního producenta dostupných chytrých telefonů. Bavíme se doslova o 8 měsících, během nichž k tomu došlo… Toto je zatím pouze jeden trh. Uvidíme však, že se to stane po celém světě.

Dle McMastera se Cyanogen zaměřuje především na mainstreamové zařízení, u nichž se snaží nabídnout plynulý software, který je schopen běžet i ve spojení se slabými hardwarovými specifikacemi. To by konec konců potvrzovalo i nově uzavřené partnerství mezi Cyanogen Inc. a výrobce mobilních chipsetů – Qualcommem. To totiž zahrnuje podporu Cyanogen OS (zjednodušeně řečeno komerční verze CyanogenModu) implementovanou ve vývojových zařízeních s chipsety Snapdragon 200, 400 a 600 série. Mezi podporovanými chipsety tak chybí highendová řada Snapdragon 800.

ani nově představené smartphony Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge prý Samsungu nepomohou ani nově představené smartphony Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge prý Samsungu nepomohou

Přestože se McMasterova prohlášení o “krachu Samsungu” vzhledem k současnému rozložení sil na trhu s chytrými telefony zdají poněkud silná, jistý smysl by dávala. V současnosti jsou pro výrobce čím dál lukrativnější rozvojové trhy, kde si však málo kdo může dovolit smartphone renomovaného výrobce. Toho využívá spousta menších, často teprve začínajících, nízkonákladových společností, které jsou často schopny nabídnout naprosto nekompromisní poměr výbavy ku ceně a navíc jsou často schopny konkurovat nejen HW parametry ale také kvalitou. Jako jeden příklad za všechny si připomeňme prakticky neznámou společnost Unistar, která nás na barcelonském MWC příjemně překvapila svým modelem Unistar X6. Krom toho hlad po produktech těchto nízkonákladových výrobců není záležitostí pouze rozvojových trhů, ale často také například Evropy. Jako příklad si uveďme třeba zmíněné Xiaomi či OnePlus.

Na závěr rozhovoru se McMaster vyjádřil ke zvěstem ohledně spojenectví údajného Cyanogenu a Microsoftu proti Googlu. K těm však řekl jen ať si počkáme, co přinese oficiální prohlášení, které by mělo přijít během následujících několika týdnů.

Co na McMasterova prohlášení říkáte? Čeká Samsung stejný osud jako RIM nebo Nokii?

Zdroj: BusinessInsider.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)