TOPlist

Bezdrátové nabíjení: Jak funguje a jak ho přidat do jakéhokoliv telefonu?

nabíjení bezdrátové pro každý telefon

Nabíjení a vybíjení je častým tématem k diskuzím – zejména kolem nových smartphonů. Jak se technologie neposouvá už tak viditelnými mílovými kroky jako před lety, kdy každý rok zavítala na trh převratná funkce a novinka dosud nevídaná, jsme čím dál důslednější ve vylepšování toho stávajícího. Baterie, výdrž a samotné bezdrátové nabíjení je v tomto případě stěžejní – kdo by si každodenní proces nechtěl ulehčit?

Jak bezdrátové nabíjení funguje?

Bezdrátové nabíjení vypadá až magicky. Zapojíte věc do věci, položíte smartphone na věc a ejhle – ono to absorbuje energii! Jak se ale dostane energie ze zdi do baterie vašeho zařízení?

Technologie má kořeny u samotného Tesly

Na začátek je vhodné podotknout, že bezdrátové nabíjení není výdobytkem tohoto desetiletí a používalo se například u elektrických kartáčků už v raných devadesátých letech. I slavný Tesla předbíhající svou dobu byl schopný rozsvítit žárovku na několik metrů bez použití drátů.

 

bezdrátové nabíjení 2

Nabíjení je pomalejší

V současnosti bezdrátové nabíječky fungují na jednoduchém principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Pokud je podložka připojena ke zdroji, vytváří cívka magnetické pole. V mobilním telefonu je pak druhou cívkou indukován střídavý elektrický proud, který je následně usměrněn a přiveden do baterie. Nejrozšířenějším standardem bezdrátového nabíjení je Qi, které obsahuje i komunikační centrum – to například rozpozná úroveň nabití zařízení ležícího na podložce.

How Does Wireless Charging Work?

How Does Wireless Charging Work?

Cyklus je narušen přiložením kompatibilního zařízení na podložku, kdy se proudění přesune mezi podložku a baterii telefonu. To je také důvod, proč je bezdrátové nabíjení pomalejší – v přímé komunikaci se zdrojem se ztrácí energie mnohem méně.

Další standardy:

  • A4WP
  • PMA

Bezdrátové nabíjení není dokonalé

Nutno podotknout, že komunikace nevznikne mezi jakoukoli baterií a jakoukoli nabíječkou. Technologie musí být podporovaná a potřeba jsou i speciální nabíječky. Rovněž mezi plochou podložky a telefonem nesmí být žádné bariéry a smartphone musí být umístěn přesně na určené místo.

bezdrátové nabíjení nexus 5

Ne tak uplně bezdrátové

To celé popularizování bezdrátového nabíjení poněkud komplikuje, protože ve výsledku není ani bezdrátové (pořád je potřeba mít podložku zapojenou v zásuvce) ani rychlé ani vhodné pro všechna zařízení.

Několik následujících let se technologie bezdrátového nabíjení pro běžné spotřebitele příliš nezmění – už se však pracuje i na skutečně bezdrátovém nabíjení skrze obyčejné WiFi.

Jak na bezdrátové nabíjení u nekompatibilních telefonů?

Pokud nemáte telefon podporující bezdrátovou technologii, a přesto po ní prahnete, řešení by mohlo být i jinde než v koupi nového telefonu. U kompatibilních modelů lze koupit speciální kryt nebo samolepky. Je důležité zkontrolovat přesné specifikace vašeho telefonu – spousta levnějších modelů bezdrátové nabíjení podporuje, u některých je však třeba dodat speciální příslušenství.

Nabíjení skrze podložku na stole je však rovněž dostupné i všem oficiálně nekompatibilním přístrojům – a překvapivě i plně funkční. Možností je hned několik (Digiyes, levné recievery z Číny, atd.). Vždy se jedná o přijímač, který se schová pod ochranný kryt telefonu a zapojí se do USB portu. Poté stačí vylepšený smartphone položit na jakoukoli kompatibilní podložku a standardně se nabíjí.

bezdrátové nabíjení

Vylepšení je trochu nepraktické

Nevýhodou je samozřejmě nutnost nošení ochranného krytu a neustále obsazený microUSB port – je to však bezpochyby řešení pro ty z vás, kteří po bezdrátovém nabíjení opravdu touží.

Je pro vás bezdrátové nabíjení důležité?

zdroj: wirelesspowerconsortium.com

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)