Aprílový TIP z redakce: Jak zneužít TalkBack k napálení kamaráda?

Apríl

Rok se s rokem sešel a opět zde máme 1. dubna, neboli apríl. Rozhodli jsme se proto s vámi podělit o jeden námět na vtípek, na který jsme úplnou náhodou narazili v redakci a chvíli nám trvalo, než jsme se s ním sami popasovali. Na úvod však musíme upozornit, že byste si měli dobře rozmyslet, než jej někomu provedete. V první řadě by se mělo jednat o člověka se smyslem pro humor a není vhodné jej provádět někomu, kdo je na svůj mobil, respektive možné citlivé informace v něm háklivý či by tento žertík mohl brát jako útok na své soukromí.

K tomuto vtípku lze zneužít funkci, kterou má integrovanou každý smartphone s Androidem – TalkBack. Jedná se o službu, která umožňuje používání dotykového telefonu i zrakově postiženým tím, že předčítá informace na displeji. Stačí ji v telefonu vaší oběti aktivovat a pak už jen pozorovat, jak se se situací vypořádá.

Abychom vám vše objasnili, při aktivaci služby TalkBack se poněkud změní způsob práce s telefonem. Při kliknutí na nějakou položku či aplikaci se nedočkáte jejího spuštění, nýbrž pouze hlasu oznamujícího o jakou položku se jedná. Nefungují ani swipe gesta pro posouvání po plochách či stažení notifikační oblasti. Pro spuštění aplikace je v režimu TalkBack potřeba dvojího kliknutí a při posouvání obrazovky / stažení notifikační lišty je zapotřebí použít dva prsty. I zkušenějšího uživatele tak můžete solidně vyvést z míry a nejspíš mu bude nějakou chvíli trvat, než telefon dostane do původního stavu, a méně znalý uživatel si na deaktivaci TalkBacku s vysokou pravděpodobností vyláme zuby.

Jak službu Google TalkBack aktivovat?

  • Jděte do nastavení telefonu.
  • Zvolte položku „Usnadnění“.
  • Najděte položku „TalkBack“ a aktivujte ji
  • Zruště tutorial a vraťte se na domovskou obrazovku

Máte vlastní TIP na aprílový žertík s využitím smartphonu? Podělte se o něj v diskuzi.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)