Komunikační aplikace Viber dohání WhatsApp a přidává šifrovanou komunikaci

viber_60_ico

Populární komunikační aplikace Viber dostala v nové verzi 6.0 poměrně zásadní funkci, která přispěje k lepší ochraně soukromí. Jde o šifrování dat, jež by mělo zamezit možnosti číst konverzace či odposlouchávat hlasové hovory komukoli, kromě účastníků dané komunikace. Kromě toho aktualizace přináší také možnost vytváření skrytých konverzací a udělování “lajků” fotografiím.

Začněme první a patrně nejdůležitější novinkou: šifrování komunikace má za úkol zajistit, aby třetí strany (například hackeři, bezpečnostní služby, vývojáři, …) neměli šanci získat přístup k uživatelským datům. Šifrováno je přitom prakticky vše: osobní i skupinové chaty, hlasové hovory, fotografie a videa, která jsou v rámci Viberu přenášena. V uživatelském rozhraní bude šifrovaná komunikace indikována ikonou zámku.

Aplikace Viber ve verzi 6.0 začala šifrovat komunikaci Aplikace Viber ve verzi 6.0 začala šifrovat komunikaci

Vývojový tým podotýká, že šifrování nebude dostupné všude, nicméně neuvedl konkrétní země, kterých by se to mělo týkat. V tomto směru Viber dotahuje populárnějšího “kecálka” WhatsApp, který se šifrováním přišel před několika týdny (informovali jsme v aktualitě WhatsApp zvedá bezpečnost komunikace, zavádí šifrování).

Další novinkou jsou skryté chaty – ke konverzaci se pak uživatel dostane pouze po zadání PINu. K ukrytí chatu přitom stačí tradiční gesto tahem prstu, konverzace pak nebude vidět v seznamu.

Třetím krokem k vyšší bezpečnosti komunikace mají být takzvané “ověřené kontakty,” které by měly garantovat, že osoba, se kterou komunikujete, je skutečně tím, za koho se vydává.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak možnost označovat fotky v rámci komunikace jako “to se mi líbí.”

Co přináší Viber 6.0?

Oficiální seznam novinek a změn v aplikaci Viber 6.0 vypadá následovně:

  • Zvýšená bezpečnost – ikona visacího zámku potvrzuje, že všechny vaše zprávy, včetně skupinových a multiplatformních, jsou odesílány a přijímány jako šifrované
  • Skryté konverzace – možnost schovat vybrané chaty, takže nikdo nezjistí, že existují.
  • Autentizace kontaktu – nová vrstva zabezpečení umožňuje chránit svůj účet jako “důvěryhodný.”

Další podrobnosti o bezpečnosti této komunikační aplikace můžete najít na oficiální stránce Viber Security FAQ.

Messenger Viber: Chats & Calls
Messenger Viber: Chats & Calls

Zdroje: hi-tech.mail.ru, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Viber app icon

Nová verze aplikace Viber pro Android

Zprávičky Michal Janoušek Michal Janoušek
1 min. uložit na později

Komentáře (3)