Nevyznáte se v procesorech smartphonů? Aplikace SoC-l vám pomůže

SoC-L aplikace

Dnešní trh je opravdu pestrý na množství čipů pro mobilní telefony a je těžké se v jednotlivých modelech vyznat. S šikovnou aplikací SoC-L to ale zvládnete levou zadní.

Aplikace SoC-l: Staňte se přeborníky na čipová řešení v telefonech

Výkon telefonů je dnes největší mírou určen čipovým řešením (SoC), které výrobce použil. To se samozřejmě liší z hlediska výkonu, funkčnosti i ceny. Přestože před pár lety byl trh na konkurenční výrobce pestřejší, i dnes existuje několik společností, které čipová řešení do telefonů dodávají. Vyznat se v jednotlivých modelech stejného výrobce pak není vůbec snadné, ještě horší je to pak při porovnávání konkurenčních čipů. Dnes již totiž nezáleží tolik na počtu jader a frekvenci, ale i třeba na výrobním procesu, typu jádra nebo grafickém akcelerátoru. To vše a ještě mnohem více prozradí aplikace SoC-l.

cipy_qualcomm_snapdragon_830_ico

Známí i méně známí výrobci

Asi nebude pro naše čtenáře překvapením, že aplikace sdružuje informace o hlavních výrobcích dnešních čipů, tedy Qualcomm a MediaTek. Najdeme zde ale i informace o čipech od velkých výrobců samotných telefonů, hlavně Samsung, Huawei a nově i třeba Xiaomi se svým Surge S1. Chybět nemůže samozřejmě ani Apple se svými návrhy. V seznamu najdeme rovněž méně známé čipy hlavně pro androidí PC jako Allwinner a Rockchip.

Informace o jádrech, grafické části i konektivitě

Jak jsme již nastínili v úvodu, aplikace SoC-l toho prozradí o poznání více než jen počet jader či jejich frekvenci. Snaží se přinést co nejvíce dostupných informací o daném čipovém řešení. Zajímat nás bude především typ jader, jejich výrobní proces nebo třeba grafický akcelerátor a použité paměti. SoC-l dokonce prozradí část s konektivitou, která je i dnes součástí jednoho čipu. Dozvíme se tedy například podporu standardů Wi-Fi, verzi Bluetooth nebo přítomnost lokalizačních služeb (GPS, Glonass, Beidou apod.).

Nechybí ani porovnání

Získání detailních informací o určitém SoC může být samozřejmě příjemné, o poznání více se ale hodí přehledný porovnávač, který poslouží hlavně při výběru mezi více smartphony. Stačí kliknout na ikonu vah vedle daného čipu, čímž dojde do přidání seznamu komparátoru. Do něj lze přidat libovolný počet typů, ale pouze při navolení 2 modelů dojde k přehlednému srovnání vedle sebe a ne pod sebou. Bleskově tak získáme přehled o tom, v čem daný čip převyšuje ten konkurenční a naopak.

Závěr – klidně i pro jednorázové použití

Aplikace Soc-l plní přesně to, co slibuje. Dává nám totiž do rukou jednoduchý nástroj pro zjištění informací o čipových řešeních na trhu, navíc nabídne i šikovný porovnávač. Databáze je v současné době stále aktuální a jsou zde dokonce přidané čipy, které ještě nejsou ani na trhu. U nich autoři přidali upozornění, že se výsledné parametry ještě mohou změnit. Aplikace je plně zdarma, prostředí je jednoduché a jediným nešvarem tak může být reklamní proužek ve spodní části. Není to ale nikterak hrozné.

SoC-L
SoC-L

Máte přehled v čipech na trhu? Líbí se vám aplikace Soc-l?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)