Menu

10 aplikací, které by neměly chybět na letním výletě

Počasí je sice v posledních dnech jako na houpačce, ale prázdniny začínají a spousta z vás již začíná plánovat letní výlety. Mobilní telefony nosíme stále s sebou – proč by nám nemohly na výletě pomoci a celý zážitek zpříjemnit? Poradíme vám 10 aplikací, které by na letním výletě neměly chybět.

Google Maps

Pokud se chystáte za svým cílem cestovat, skvěle se hodí navigace od Googlu, která je zdarma a nabídne velmi dobré pokrytí našich končin. U drtivé většiny mobilních telefonů s Androidem by měla být součástí systému, v druhém případě se nachází zdarma na Google Play. V čem navigace od Googlu vyniká? Kromě zmíněných nulových nákladů za mapové podklady především ve velmi dobrém vyhledávání či například propojením se službou Google Street View, pomocí které si lze prohlédnout spoustu míst přímo z mobilního telefonu. Google Mapy mají ovšem i jednu nevýhodu – plnohodnotné fungování vyžaduje internetové připojení, což může být pro mnohé uživatele problém. Lze ji ovšem podle našeho návodu použít i v režimu offline, potom už ovšem pouze se základními funkcemi.

aplikace Google-Mapy (3)

Pubtran

Spousta výletů se bez vlastního automobilu obejde – lze využít jiných dopravních prostředků. V tomto případě doporučujeme aplikaci Pubtran, která prozradí, na jaký vlak či autobus máte nasednout, aby vás dovezl do cíle. Tato jednoduchá aplikace sice vyžaduje internetové připojení, na druhou stranu nabízí vždy čerstvé informace o aktuálních spojích, jejich zpoždění či ceně za lístek. Jízdní řády pokrývají téměř celou Českou republiku, navíc je aplikace od českého autora a nestojí ani korunu.

aplikace Pubtran: nastavení data cesty Pubtran: kontextová nabídka Pubtran: detail spoje

Pubtran
Pubtran
Developer: Seznam.cz, a.s.
Price: Free

Mapy.cz

Doba papírových map začíná být tak trochu minulostí – mobilní telefony totiž nabídnou kvalitnější mapové podklady a dokonce vám díky GPS mohou bleskově prozradit, kde se zrovna nacházíte a kam směřujete. Velmi dobré mapové podklady pro turisty nabízí Seznam.cz se svou aplikací Mapy.cz, která zahrnuje dokonce i cyklotrasy a tipy na zajímavá místa. Aplikace ke svému běhu navíc nepotřebuje mobilní internet, pokud si celou Českou republiky stáhnete do paměti mobilního telefonu. Jako ostatní služby od Seznamu jsou i Mapy.cz zdarma.

  Mapy.cz: stažení map pro offline použití Mapy.cz: zajímavá místa v okolí Mapy.cz: zajímavá místa v okolí

Locus Map

O něco propracovanějším pomocníkem v přírodě je aplikace Locus Map. Tento mocný nástroj nabídne velké množství mapových podkladů, které je možné čerpat v reálném čase pomocí internetového připojení, nebo využít některých z “offline map” a stáhnout mapové podklady do paměti telefonu. Locus Map navíc nabídne plnohodnotnou navigaci, GPS tracking, jednoduchou předpověď počasí, podporu Geocachingu, POI bodů či další velmi užitečné pluginy. Základní verze aplikace je k dispozici zdarma, ale některé funkce jsou omezeny. Plná verze pak přijde na necelé dvě stovky.

Locus Locus Map Pro – Outdoor GPS: výběr mapových podkladů Locus

SmartMaps

Velkým konkurentem na poli mapových podkladů a navigací je SmartMaps. Tento velmi povedený software nabídne výborné offline mapové podklady (stejné jako v případě aplikace Mapy.cz) a hlavně pak plnohodnotnou navigaci pro cestování autem, na kole i pěšky. Poradí si v přírodě i ve městě, v českých i slovenských končinách. SmartMaps vám dovolí importovat také vlastní trasy a body, ukládat oblíbená místa a zaznamenávat své sportovní aktivity. Samotná aplikace je zdarma, stejně tak mapové podklady, které vyžadují internetové připojení. Pokud byste ovšem chtěli využít offline mapy, musíte mapové podklady zakoupit.

SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: parametry trasy SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: vyhledávání POI SmartMaps: GPS Navigace a Mapy: nalezená trasa

Runtastic

Zajímá vás, kolik kilometrů jste na posledním výletě nachodili? Jaké zdolali převýšení, s jakou rychlostí, v jakém a čase a kudy přesně vás nohy či jiný prostředek nesly? Pak byste neměli zapomenout na aplikaci Runtastic, která představuje jeden z nejlepších GPS trackerů. Co to znamená? Že váš mobilní telefon v pravidelném intervalu zaznamenává GPS souřadnice a dokonale tak “trasuje” váš výlet. Po dokončení trasy si můžete udělat dokonalý obrázek o vašem výkonu. Základní verze Runtasticu je k dispozici zdarma.

Runtastic - úvodní obrazovka runtastic Runtastic - po výkonu

Meteor (Počasí) » Aladin

Rozhodnutí, zda bude výlet povedený či nikoliv, může nést na svých bedrech také počasí. Vždy je dobré vědět co si pro nás matka příroda chystá a náš výlet tomu přizpůsobit. Skvělou aplikací je v tomto případě Aladin, který dokáže velmi rychle a přesně napovědět, jaké nás čekají teploty, srážky a další užitečné údaje o počasí. Rázem víte, jak naplánovat výlet tak, abyste se vyhnuli nepříjemným potížím s nepřízní počasí. Aladin prozradí informace o počasí v aktuálním místě, ale lze se dotázat i na další města a místa. K dispozici je navíc úplně zdarma, jen ke svému běhu potřebuje internetové připojení.

Aladin: očekávaný vývoj vlhkosti Aladin: očekávaný vývoj větru Aladin: oblačnost

c:geo

Jste fanoušky Geocachingu? Pak už nejspíše aplikaci c:geo znáte. Pokud ovšem patříte mezi uživatele, kteří o tomto sportu ještě neslyšeli nebo nezkoušeli, pak zbystřete. Geocaching představuje zajímavý sport, který spojuje cestování, poznávání zajímavých míst, bystrost, odvahu a někdy i adrenalin. O Geocachingu na Androidu se výborně rozepsal Karel Kilián. Aplikace c:geo patří mezi nejoblíbenější nástroje k provozu tohoto oblíbeného sportu, neboť nabídne všechny potřebné funkce a navíc je zdarma. Umožní vám zobrazit všechny “kešky” v okolí, zjistit informace, navést na dané GPS souřadnice a po úspěšném nalezení také zalogovat. Co více si přát?

c:geo: keše v mapě c:geo: keše v seznamu c:geo: podrobnosti o keši

c:geo
c:geo
Developer: c:geo team
Price: Free

Atlas hub

Velmi často se při letních výletech vydáváme na lov hub, ať už cíleně, či neplánovaně během jiného výletu. Každý ovšem nenosí atlas hub v hlavě a většinou ani v papírové podobě. Proč se nezeptat přímo mobilního telefonu, který s tím velmi rád pomůže? Aplikace Atlas hub v sobě obsahuje databázi desítek hub, na které můžete v našich končinách narazit. Pokud si nejste jisti ani podle popisu, na kterou houbu jste právě narazili, pomůže nástroj se sérií otázek, pomocí kterých houbu odhalíte. Aplikace je opět k dispozici zdarma.

Atlas hub Atlas hub Atlas hub

Atlas hub
Atlas hub
Developer: Tomas Minarik
Price: Free

První pomoc

Cestování v přírodě s sebou přináší i rizika – občas stačí drobná nepozornost a výlet se může změnit v boj o něčí život. I když doufáme, že tato situace nikoho z nás ani našich čtenářů nepotká, je dobré být připraven. Aplikace První pomoc představuje důležitého pomocníka, který vám ihned prozradí, jak v dané krizové situaci postupovat. V těchto chvílích hrajeme o vteřiny, a tak rychlá a šikovná rada může znamenat záchranu života. Z aplikace pak lze rovnou zavolat pomoc.

První pomoc První pomoc První pomoc

Závěr – chytré aplikace pomůžou, baterka ale nebude ráda

Není nutné zdůrazňovat, že výše zmíněné aplikace s plánováním a průběhem výletu do značné míry pomohou a mohou proměnit nudný výlet v nezapomenutelný zážitek. Na druhou stranu je používání těchto aplikací v terénu poměrně dost náročné na baterii ve vašem mobilním telefonu a měli bychom tedy myslet i na to, že v přírodě většinou není možnost si telefon průběžně dobíjet. A řešení? U telefonů, kde lze vyměnit baterii, vzít s sebou další kousek. Velice oblíbeným způsobem, jak “dodat šťávu” vašemu telefonu, se staly externí nabíječky a baterie. Ty se jednoduše doma nabijí a na výletě z nich lze opakovaně (podle velikosti) dobíjet mobilní telefon.

Máte tip na užitečnou aplikaci, kterou používáte při svém cestování a na výletech? Podělte se s námi v komentářích.

 

Komentáře

Michal Kalenský

1.7.2014 12:04

PowerBank ;)

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

1.7.2014 12:13

Michal Kalenský:
+1 :D

Michal Kalenský

1.7.2014 12:27

Sice to není aplikace ale je to nutnost na cesty :D

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

1.7.2014 12:29

Michal Kalenský
Díky za komentář a souhlasíme. :) Ostatně k tomu nabádáme i v závěru článku.

Tomáš K.

Tomáš K.

1.7.2014 12:54

Co třeba Swim Places? to je na léto docela slušná appka ;)
dále pak Pivovary, QOOL, Lunchtime.cz

LukaS

z aplikace
1.7.2014 13:00

:D ta sedla

Radim

Radim

z aplikace
1.7.2014 13:07

Takový Turistický deník je skvělá apka pro sběratele turistických vizitek.Informace o otevírací době kontakty a neustále se rozrůstající místa k navštívení, strčí do kapsy i Turistické známky

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

1.7.2014 13:26

Tomáš K.
Díky moc za tip, stahuju Pivovary :)
Pro ty, kdo by hledali: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.novosvetsky.pivovary&hl=cs

fotr - Kumquat AOKP ICS, Robyn MiniCM9

z aplikace
1.7.2014 13:29

Mám pocit, že Runtastic tam máte jen aby se neřeklo. Ničím extra nevyniká, mívá problémy s GPS a po vyzkoušení dalších aplikací výrobce, jako uboze zpracované squats, push-up atd. mi to nesmí do zařízení. Co takhle Sports Tracker? Trasu si pak v klidu nesdílím na fb pro přátelé a zadarmo nazdar.

LinS

Tomáš Filip 0

1.7.2014 13:41

fotr: To je nejspíše otázkou vkusu každého uživatele. Mě osobně Spotrts Tracker nevyhovoval a nakonec jsem skončil u RunKeepera. Každý má jiné priority, které nabízí ta či ona aplikace :).

Honza Laš

Honza Laš

1.7.2014 13:47

Vyzkoušejte POI pocket (www.POIpocket.com), na letní cestování ideální. Naplánujete si výlet či dovolenou doma na počítači. Do mobilu se vám synchronizují všechny mapové body i s poznámkami, můžete je snadno přeposlat do autonavigací či různých turistických map.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

1.7.2014 13:54

fotr – Kumquat AOKP ICS, Robyn MiniCM9
Díky za komentář. Mně se naopak Runtastic líbí a navíc má podporu Sony SmartWatch 2, které používám, což je třeba na kole skvělé. :)

ipetr

z aplikace
1.7.2014 14:28

Misto meteor pouzivam radareu.cz maji i apku pro android ke stazeni z webu.

jaaaa

jaaaa

1.7.2014 15:08

ke vsemu nezapomente do locus , cgeo atd.. natahat offline mapy , je jich dost na vyber. Nebot neni nad to , kdyz v lese mate jednu nebo zadnou carku signalu a chcete neco nacist :D jinak ten powerbank neni o cem , v dnesni dobe vydrz mobilu je k smichu ….

Sitler

sitler 4

z aplikace
1.7.2014 15:24

Doporučuju zkusit výlet bez mobilu. Taky zajímavá věc :-D

uni

uni

1.7.2014 15:44

SmartMaps (mapy, Geocaching), Mapy.cz (MHD, BUS, vlak stanice), Idos (spoje), Meteor Počasí/Radar (co bude) web prohlížeč (obecně informace), telefonní aplikace (přímý kontakt s…). Více asi nepotřebuji, jezdit na kole nebo chodit umím aniž bych musel někde v cloudu bonzovat ostatním “přátelům”, kde se zrovna lopotím.

Ivo Rundt

z aplikace
1.7.2014 16:32

Geocaching je sport??? Já myslel že to je koníček, záliba, volno časová aktivita :-D.

uni

uni

1.7.2014 17:15

Ivo Rundt: Sport je vše, v čem chceš dosahovat výsledky a srovnávat s ostatními (zde reprezentováno především počtem sebraných keší-číslo). To je právě rozdíl od koníčku, záliby nebo volno časové aktivity. A kupříkladu 9-10h běhání po kopci při sběru Liberecké ještěrky, nepamatuji se více ždímající den:)

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

1.7.2014 17:46

sitler:
Můžu říct, že jsem strávil dva dny (tento víkend) na fotbalovém turnaji v Německu, bez datového roamingu i wi-fi a byl jsem nejšťastnější člověk na světě, ale fakt. Takže s vámi naprosto souhlasím! :)

Simonbalko

simonbalko 0

z aplikace
1.7.2014 18:06

Munzee napríklad, podobné ako Geocaching ale podľa môjho názoru lepšie spracované..

fotr - Kumquat AOKP ICS, Robyn MiniCM9

z aplikace
1.7.2014 18:07

@Jiří Dolejš – SmartWatch už je důvod, to beru. Mě prostě štvalo, že vyjdu před barák nadržený na běh a čekám na GPS. Sports Tracker zapnu a běžím. Nevím jak Run-tastic/keeper, ale u Sports Tracker mi zaznamená bez problémů trasu i když nejdou data.

pan_cerny

z aplikace
1.7.2014 18:10

Na ctyri dny ne powerbanku, ale baterku z kamionu. :-D

wilda

wilda

1.7.2014 18:41

Na mapy Osmand+.
Vyzkousel jsem vsechno mozny a je nejlepsi. Zna i kempy po Alpach a jinde. Mapy zdarma, program cca 100Kc.

PP

PP

1.7.2014 22:41

OsmAnd+
wilda, naprosto souhlasím. Mapy parádní a s aplikací spokojenost.

Game

z aplikace
2.7.2014 8:43

Navic runtastic PRO byl ke smartwatch 2 zdarma, tak proč to nevyužit :)
Jinak co se týče výběru, hodně dobrej, ale to těch powerbanku musí člověk sebou táhnout víc teda :D Samej žrout baterie :D

Penzion Alenka

Penzion Alenka

2.7.2014 15:39

Díky moc, hezký článek, do přírody se hodí všechny programy.
P.

Libor Foltýnek

3.7.2014 10:42

Čekal bych 10 různých aplikací, které potřebuju všechny najednou, a ne že 3 z toho budou mapy a čtenáři, vyber si…
Fakt to tu jde od desíti k pěti, hlavně něco napsat a vydat a ať se zobrazí reklama :-(

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

3.7.2014 10:54

Libor Foltýnek
Díky za komentář. Pokud narážíte na mapy, tak jsem přesvědčen, že každá může nabídnout něco navíc oproti jiné, proto jsem uvedl (téměř) všechny. Kdybych to neudělal, napomenul by mě někdo v komentářích, že tak známe aplikace chybí. :) Vy jako zkušený uživatel již nejspíše všechny zmíněné aplikace znáte, článek je spíše určen “běžným” uživatelům, kteří možná ani o této možnosti dosud nevěděli.

el.finito

z aplikace
3.7.2014 14:00

Já jsem naopak začínal na Run keeper (tady mi to nechytlo GPSku ani po půl hodině uprostřed pláně), pak Sports tracker (tady jsem si ani po týdnu nezvykl na zvláštní barevné kombinace a jakousi nepřehlednost – a to mám tmavé prostředí obecně rád), pak Endomondo (to šlo hned pryč – přišlo mi moc jednoduché a málo nastavitelné) a teď už něco přes rok používám Runtastic a jsem max spokojen (GPS chytlá hned, přehledný, nastavitelný, spousta informací i bez webu)

Asi holt na každým zařízení funguje každej program s GPS jinak :-)

highway

highway

23.7.2014 14:30

Díky za tipy. Programy jsou z různých oblastí, ale některé se překrývají. Např. pro mapy jsou tady programy tři. Každý je dobrý, ale každý je pro něco jiného:

Googlí mapy jsou online (dá se uložit výsek pro offline), vyhledávaní potřebuje online. Výhoda SmartMaps je kvalitní offline mapa, nevýhoda, že je pouze ČR a vyhledávání je pouze online. Locus může používat online mapy (vč. SmartMaps) nebo také offline mapy, které si uživatel nahraje nebo koupí. Locus v placené verzi umožňuje vyhledávání míst offline (přes geonames, v Evropě docela použitelné). Na rozdíl od SmartMaps disponuje mnoha dalšími funkcemi, které ‘obyčejné’ mapové programy nemají, jako záznam trasy, body zajmů, parkování, export/import různých mapových dat,…

Na cesty veřejnými dopravními prostředky doporučuji aplikaci CG Transit, je to něco jako Pubtran bez nutnosti připojení. Je sice placená, ale roční poplatek tuším 120Kč za celou ČR a SR (včetně MHD i malých měst) a vlakové jízdní řády celé Evropy.

RSS (komentáře k článku)