Chystá se aplikace eDokladovka: občanka, pas i řidičák v telefonu

edokladovka

V České republice bohužel ani v roce 2021 není možné využívat mobilní osobní doklady. V zahraničí je to přitom zcela běžné. Elektronické doklady používají třeba ve Finsku, Velké Británii, USA, Austrálii nebo Kosovu. Evropská unie chce jít stejným směrem a mobilní doklady jsou na vzestupu. Státní tiskárna cenin na svém webu představuje aplikace eDokladovka, která umožňuje mít občanku, pas či řidičák v telefonu. Aplikace jako taková je hotová, čeká se pouze na schválení legislativy.

Státní tiskárna cenin představuje v Česku aplikaci eDokladovka

Alespoň to, že aplikaci někdo vytvořil je nadějí pro to, že bychom se brzy mohli dočkat doby, kdy budeme mít v telefonech řidičák, občanku nebo třeba průkaz pojištěnce. “Dnes máte s fyzickou občankou, když ji ztratíte, spoustu starostí. Musíte na úřad, nahlásit ztrátu na policii a zažádat o novou. Od toho je tato aplikace,” sdělil Radek Muška, ředitel STC (Státní tiskárna cenin). Co všechno eDokladovka umožní mít v mobilu?

Co všechno bude podporovat aplikace eDokladovka?

  • občanský průkaz
  • řidičský průkaz
  • cestovní pas
  • profesní průkaz způsobilosti řidiče
  • karty digitálního tachografu
  • průkaz pro osoby se zdravotním postižením
  • povolení k pobytu pro příslušníky cizích zemí

V budoucnu prý bude možné do aplikace eDokladovka vložit další dokumenty, které jsou vydávány jinými subjekty než STC. Může jít třeba o rodný list, zbrojní průkaz, průkaz pojištěnce nebo osvědčení o registraci vozidla. V mobilu půjde další doklady samozřejmě přidávat a také odstraňovat. Aplikace (respektive doklady v ní) však nemají nahrazovat fyzické doklady (ty budete stále dostávat od státní správy), budou jejich digitálními dvojčaty. Stejně jako Tečka a čTečka bude mít také eDokladovka dvě aplikace. Jedna bude sloužit pro ty, kteří budou doklady kontrolovat, druhá samozřejmě pro všechny ostatní, kteří v ní budou mít doklady nahrané. Ověřování navíc bude fungovat i offline a to pomocí Bluetooth a QR kódů.

eDokladovka

eDokladovka

Za jednu z největších výhod aplikace eDokladovka v telefonu považuje Radek Muška její bezkontaktnost. “V době covidu si nemusíte vyměňovat doklady. Je to v podstatě bezinfekční průkaz,” a následně se rozpovídal také o Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost “Dali nám akceptaci toho, že využíváme správné šifrování podle standardů, které vyhlásili. Takže musí ještě vzniknout rozhraní, přes které si uživatel pod nějakou identitou stáhne doklady. Příkladem může být Portál občana.” Situaci by mohla změnit nová vláda po volbách nebo rychlejší nařízení přímo od EU. Prototyp aplikace eDokladovka je totiž připravený.

Jak se těšíte na aplikaci eDokladovka?

Zdroj: stc.cz, novinky.cz

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)