TOPlist

Stahujte: Oficiální (anti)covid aplikace Tečka a čTečka

aplikace Tečka čTečka covid pas pass ČR Android stažení download

Aplikace Tečka a aplikace čTečka. Dva mobilní nástroje s velmi podobným názvem, účelem i datem vydání. Za oběma stojí Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci projektu Chytré karantény proti šíření nemoci Covid-19 a mají obyvatelům naší země v digitální formě usnadnit „návrat do normálu“. A to jak při trávení času v tuzemsku, tak i v zahraničí. Oficiálně od 1. července 2021 a v rámci pravidel nastavených pro celou EU.

Aplikace Tečka a čTečka alias covid pas po česku

Oba nástroje mají za úkol přenést do mobilních telefonů evidenční a kontrolní procesy spojené s očkováním či testováním a následně zpřístupněním služeb, vstupů na různá místa nebo do různých zemí. Dobrovolně pro ty, kteří se nechtějí spokojit jen s papírovou formou. Každá z aplikací přitom má v této věci opačné poslání.

Tečka (Android / iOS)

Tato aplikace je pro běžné občany tou důležitější a používanější, jelikož se do ní nahrávají certifikáty obdržené po testování či vakcinaci. Jejím prostřednictvím je možné do mobilu po zabezpečeném přihlášení (např. přes bankovní identitu, eObčanku či MojeID, ale třeba i SMSku a číslo OP) přenést veškeré potřebné údaje, kterými je a bude nutné se na určených místech prokazovat. Ve zkratce řečeno nahrazuje papírový dokument jednoduchým QR kódem, který stačí ukazovat na displeji.

V tuzemsku vyvinutá Tečka rozšiřuje základní evropskou definici „covid pasu“ jakožto aplikace potřebné pro volné cestování a v českém prostředí poslouží například i jako vstupenka na kulturní akce. Právě pro pořadatele společenských událostí nebo majitele podniků pak byla vyvinuta druhá aplikace.

Více lidí v jedné aplikaci

Do nástroje Tečka je možné nahrát údaje více osob, například členů rodiny. Prokazování větší skupiny lidí pak může být provedeno z jednoho mobilu.

čTečka (Android / iOS)

Jak už samotný název napovídá, aplikace má za úkol čtení údajů. Těmi je v tomto případě myšleno ověření, zda návštěvník akce, turista nebo zájemce o danou službu splňuje aktuální podmínky dané EU či členským státem. Nástroj skrze fotoaparát čte předložené QR kódy a rozsvícením zelené či červené barvy okamžitě informuje o (ne)přijatelnosti požadavku. čTečce přitom může být předložen jak kód z papíru, tak i ze sesterské Tečky.

Zatímco do Tečky zadává uživatel vlastní osobní údaje (které mimochodem nijak neopouštějí telefon), čTečka funguje úplně nezávisle na účtech či přihlášení. Má skutečně jen ověřovací poslání. Databáze toho, jaké testy či očkování a na jak dlouho platí, se aktualizuje zhruba jednou za den. Nebo po manuálním stisknutí tlačítka. Načtené údaje si neukládá a ani nepotřebuje být připojená k internetu (kromě aktualizace parametrů platnosti).

Máte neplatný test nebo záznam z očkování?

Pokud vám Tečka či čTečka ukazuje neplatný záznam z očkování nebo ukazuje červenou barvu i u zapsaného očkování, klepněte v Tečce na vygenerovaný QR kód. Na obrazovce se pak přesně dozvíte, proč je záznam neplatný.

AKTULIZACE 14. 12. 2021: V posledních týdnech se aplikace Tečka setkala s nemalými problémy kvůli aktualizaci podmínek pro uznávání bezinfekčnosti, o pár dní později ale dostala několik velmi užitečných funkcí. Před nějakou dobou také došlo například k napojení na prodejní server Ticketportal. Oficiální nápověda k oběma aplikacím je na webu GOV.cz.

AKTUALIZACE 15. 1. 2022: Byly zaznamenány další problémy s certifikáty. V Tečce fungovaly pouze ty ručně vložené, zatímco se v ní několik hodin neobjevovaly informace poskytované hlavním serverem ÚZIS. Uživatelům se zobrazovala hláška „Certifikáty se nepodařilo aktualizovat“.

Máte staženo? Co na aplikace říkáte?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)