TOPlist

Proč je globální žebříček nejvýkonnějších telefonů k ničemu?

žebříček nejvýkonnějších telefonů
  • Antutu Benchmark je pravděpodobně nejoblíbenější aplikací pro měření výkonu telefonů
  • Autoři každý měsíc pravidelně publikují přehledy telefonů, které dosáhly na nejvyšší skóre
  • Globální žebříček nejvýkonnějších telefonů ale bohužel vůbec nedává smysl

Zákazníci milují čísla a shodneme se, že čím větší tím lepší (pokud se nebavíme o ceně produktu nebo jeho spotřebě). Kdo by nechtěl vlastnit a používat nejvýkonnější telefon současnosti… Globální žebříček nejvýkonnějších telefonů od autorů Antutu Benchmark ale nedává smysl.

Proč tomu tak je? Autoři v něm totiž nepublikují přehled těch skutečně nejvýkonnějších telefonů, přesněji řečeno těch, které dosáhly na nejvyšší skóre. Místo toho v něm primárně zobrazují populární a oblíbené telefony. To je sice pěkné, ale podobný přehled je k ničemu.

Antutu

Pojďme se podívat na současnou podobu žebříčku. Na trhu už máme desítky mobilních telefonů, které spoléhají na procesory Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 a Mediatek Dimensity 9300. V obou případech jsou to procesory, které jsou v rámci Antutu Benchmark schopné hravě překonat hranici dvou milionů bodů. Přesto v globálním žebříčku tuto hranici překonávají jen dva telefony. Část žebříčku navíc obsadily rok staré telefony, které (jakkoliv jsou to pořád velmi dobré stroje) výkonově s novinkami prostě nemohou soupeřit.

Naštěstí existuje žebříček pro Čínu…

Ještě bych pochopil, pokud by se v žebříčku objevovaly pouze globálně dostupné telefony a nikoliv přístroje, které se prodávají pouze v Číně. Naštěstí vývojáři v čínštině publikují odlišný (a objektivnější) žebříček nejvýkonnějších telefonů, kde skutečně najdete stroje, které dosáhly na skóre kolem dvou milionů bodů a vyšší.

Právě tento žebříček používáme při přípravě našich článků, jako byl například přehled za únor 2024. Ale současný globální přehled je za mě téměř nepoužitelný. Pokud doma spustím testovací aplikaci například na Xiaomi 14, na první pokus se dostanu na skóre bodů 2081 603 bodů. V globálním přehledu nejvýkonnějších telefonů jej ale nenajdu…

Jak by měl vypadat žebříček nejvýkonnějších telefonů?

Zdroj: Antutu

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)