Android pro začátečníky ­#18: Jak naučit telefon další funkce?

android pro začátečníky

Chytré telefony nejsou vždy tak chytré, jak bychom potřebovali. Mnohdy postrádají jednoduché, ale přesto užitečné “vychytávky”. Pojďme si dnes představit několik nástrojů, jak telefon naučit novým kouskům. Vítáme vás v 18. pokračování seriálu Android pro začátečníky.

Jak naučit telefon nové funkce a pravidla?

Nevíte, o čem je řeč? Jednoduchý příklad za vše – odejdete z domu, vypnete Wi-Fi a jedete do práce. Po příchodu do práce by se vám hodilo, kdyby telefon automaticky aktivoval Wi-Fi a aby se sám připojil k internetu bez vaší pomoci. Takovou funkci Android sám o sobě nenabízí, my ho to však můžeme naučit.

Pokud váš telefon nedisponuje pokročilejším nočním režimem, za pomocí jednoduchého nástroje si sami můžete určit, že se pod odbití 22. hodiny například ztlumí zvuky, vypne synchronizace a nastaví budík. To vše a spoustu dalšího se dnes naučíme.

android pro začátečníky - nové funkce

Jak to vlastně funguje?

Princip je velmi snadný. Hlavním požadavkem je aplikace, která je k tvorbě těchto příkazů (jinak také maker) stvořena. V této aplikaci lze poté nastavit tzv. spouštěč, tedy akci či skutečnost, která spustí dané pravidlo, a akci – to, co má telefon provést.

Jak například nastavit noční režim? Jako spouštěč zvolíme čas od 22 do 7 hodin a jako akci nastavíme například ztlumení zvuků. Spouštěče i akce se dají kombinovat (většinou v placené verzi aplikací).

Spouštěčů existuje celá řada, jmenujme například:

 • čas
 • stav Wi-Fi/Bluetooth
 • detekce pohybu
 • poloha
 • připojená sluchátka a další

To samé platí i pro akce:

 • zapnout/vypnout Wi-Fi (Bluetooth)
 • ztišit/změnit hlasitost
 • spustit aplikaci
 • nastavit jas
 • vypnout/zapnout synchronizaci a další
android pro začátečníky - automateit

AutomateIt – mocný nástroj vašeho telefonu

Ukažme si dnes aplikaci AutomateIt, která patří mezi nejlepší nástroje pro tvorbu maker. Základní verze zdarma přitom nabídne téměř vše potřebné. Placená verze přidávání navíc možnost kombinace více spouštěčů či akcí, použití Kalendáře jako spouštěče a další.

AutomateIt - Smart Automation
AutomateIt - Smart Automation

Jak vytvořit jednoduché pravidlo?

Patříte mezi posluchače hudby? Pak by se vám mohlo hodit ukázkové pravidlo, které si nyní vytvoříme. V momentě, kdy k telefonu připojíme sluchátka (zapojíme konektor) je téměř jisté, že budeme chtít spustit přehrávač hudby (například Spotify). Proč stále hledat ikonku Spotify a klikat, když to telefon může udělat sám, že? Postup je následující:

 • spusťme aplikaci AutomateIt a na základní obrazovce zvolte Přidat pravidlo
 • jako Spouštěč zvolíme možnost Připojení náhlavní sady a zaškrtneme Připojeno
 • na kartě Akce zvolíme Spustit aplikaci, klikneme na ikonku hledání a vybereme příslušnou aplikaci (třeba Spotify)
 • na poslední kartě Pravidlo stačí náš výtvor vhodně pojmenovat, abychom jej poté i zpět rozeznali a mohli případně upravit. Pravidlo uložíme ikonkou diskety v pravém horním rohu
 • nyní je pravidlo plně funkční

Obchod s pravidly – nechte se inspirovat

Jak sami vidíte, tvorba těchto pravidel závisí jen na vaší fantazii. Možnosti jsou takřka neomezené. Jistě nastanou situace, kdy určité pravidlo člověku neschází, protože o něm jednoduše neměl tušení. AutomateIt proto nabízí svůj obchod s pravidly, které můžete stahovat, editovat či se pouze inspirovat. Tuto možnost naleznete na základní obrazovce pod volbou Obchod s pravidly.

Musí upozornění stále viset v notifikační liště?

Zpočátku, kdy se s programem učíte a seznamujete, se možná hodí informace o tom, že služba AutomateIt běží a je aktivní. Pokud ale začnete AutomateIt aktivně využívat, toto tvrzení bude spíše na škodu. Bude totiž minimálně zabírat prostor v notifikační liště. Jak jej tedy vypnout? Stačí přejít do nastavení a odškrtnout volbu Zobrazit upozornění služby. Aplikace nás ale upozorní, že na některých telefonech to může způsobovat problémy. Je nutné to tedy vyzkoušet.

AutomateIt není jediný, konkurence je pestrá

Zmíněný nástroj AutomateIt posloužil jako výborný příklad pro náš seriál Android pro začátečníky. Přesto se ale může stát, že vám z nějakého důvodu nevyhovuje (nebo nejste ochotni zaplatit za plnou verzi). Na trhu se nachází hned několik alternativ, které rozhodně stojí za vyzkoušení:

android pro začátečníky tasker

Závěr

Dnes jsme si představili mocný nástroj – AutomateIt a jeho alternativy. V dalším díle si povíme, jak díky telefonu vyzrát na hromadnou dopravu.

Android pro začátečníky

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)