Android pro začátečníky ­#17: Jak používat Google Mapy snadno a chytře?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00)

Papírovou mapu zahoďte. Kompas stejně tak. No a osobnímu průvodci klidně dejte výpověď. Vše a ještě více totiž zastoupí Google Mapy, které sídlí ve vašem mobilním telefonu. Pojďme si v dalším díle ukázat, jak tento mocný nástroj využívat naplno.

Proč používat Google Mapy?

Aplikací pro navigaci či prohlížení míst existuje spousta, tak proč se spolehnout zrovna na Google Maps? Jedním z důvodů je rozhodně integrace do systému Android, kdy novější telefonu již mívají Google Mapy předinstalované. Odpadá tak minimálně nutnost cokoliv instalovat, což je zejména pro začátečníky důležitým faktorem.

Další výhody Google Maps jsou ale více než lákavé:

  • mapové podklady celého světa zdarma
  • navigace a jízdní řády zdarma
  • propracované vyhledávání míst, památek, společností, restaurací apod.
  • hodnocení restaurací a podniků (recenze uživatelů)
  • možnost používat mapy offline (s omezenou funkčností)
  • Street View
mapy_google_ico

Mapové podklady a propracované vyhledávání

Výhodou Google Maps je rozhodně fakt, že se nemusíme starat o žádné stahování či volbu mapových podkladů. Zkrátka do vyhledávače zadáme místo, které chceme zobrazit. Není přitom podstatné, zda se jedná o domácí hroudu či asijskou vesnici.

Do vyhledávání přitom nemusíte zadávat pouze město či vesnici, ale klidně i konkrétní místo. Google je ve vyhledávání světovou jedničkou, což se promítlo i do Google Map. Jednoduše tak vyhledáte třeba přírodní památku, kino nebo třeba společnost, kam si míříte koupit nový telefon. Google Mapy vám přitom nabídnou všechny informace, které můžete potřebovat – adresu, kontakt či třeba otevírací dobu.

Navigace i jízdní řády v jednom

Navigace je samozřejmostí. Vyhledáte adresu či podržíte prst na místě, kam chcete navigovat, a kliknete na modrou ikonu v pravém spodním rohu. V horní části můžete zvolit, zda chcete cestovat autem, hromadnou dopravou či pěšky. K navigaci autem nejspíše není co dodat, velice příjemná je ovšem hromadná doprava. Google Mapy vám totiž poví, na kterou zastávku se vydat, do jakého nasednout vlaku a kde vystoupit.

Navigace autem je doprovázena hlasovými příkazy v češtině. Dokáže si poradit s dopravními situacemi (informuje vás o kolonách apod.) či třeba nabídne alternativní trasy. Možnosti navigace se v každé verzi navíc vylepšují a obohacují o nové funkce.

Google Mapy (10)

Bez internetu se obejdeme, není to však ono

Google Mapy pracují plnohodnotné jen a pouze s internetovým připojením. Všechny informace včetně mapových podkladů jsou stahovány z internetu. Nemusíte však mít obavy, mapy jsou vektorové, což znamená malý přenos dat. Pokud však Google Mapy budete používat denně, určitě to na spotřebě dat pocítíte.

google maps

A jak z toho ven? Jistou možnost Google Mapy nabízejí – uložit si určitou oblast mapy do paměti telefonu, aby byla přístupna i bez internetového připojení. To provede tak, že si na výřezu mapy zobrazíte kýženou oblast a do hledání napíšete spojení („Ok maps“), případně podržíte v libovolné části této oblasti prst, tahem prstu vytáhnete spodní lištu a pomocí menu tří teček v pravém horním rohu zvolíte Stáhnout offline oblast. Stáhnout lze maximálně oblast 50 x 50 kilometrů.

Co se stane? Google Maps uloží tento výřez do paměti telefonu, takže jej budete moci kdykoliv používat i bez internetu včetně přiblížení. Nemůžete ovšem používat navigování, vyhledávání a další pokročilé informace. Tento způsob lze ale výborně využít například na dovolené. Představte si situaci, kdy si na hotelovém pokoji na Wi-Fi stáhnete velkou část města, které chcete prozkoumat. V terénu již pak internet potřebovat nebudete a postačíte si s náhledem map a zobrazením vaší polohy.

StreetView – výborný pomocník při toulání

Služba StreetView nějakou dobu koexistovala s Google Maps, nyní je již nedílnou součástí. Oč běží? Představte si situaci, kdy hledáte sídlo společnosti, kde jste nikdy nebyli. Například v Praze a v přeplněných ulicích není z běžných map vždy zřejmé, jak se ke správnému vchodu dostat, a na místě se zorientovat. Street View vám ale ukáže prostorové snímky přímo z ulice. Ihned se tedy dozvíte, jak daná ulice vypadá, a budete připraveni.

Zobrazení je snadné – postačí podržet na daném místě prst, tahem vytáhnout spodní lištu a kliknout na obrázek s textem Street View.

Hodnocení restaurací a podniků

Hledáte chutnou restauraci v okolí? Zeptejte se Google Map. Snadno vám zobrazí podniky v okolí a co je nejlepší – rovnou i s hodnocením od skutečných uživatelů. Ačkoliv samozřejmě nemůžeme zajistit, že jsou názory uživatelů založené na pravdě, rozhodně nám to může při výběru podniku pomoci. I vy sami můžete libovolný podnik, který navštívíte, ohodnotit a pomoci tak ostatním uživatelům.

Závěr

Dnes jsme si představili mocný nástroj – Google Mapy. V dalším díle si povíme o skvělých nástrojích, které naučí telefon nové funkce (AutomateIt, Tasker apod.).

Android pro začátečníky

Všechny díly naleznete pomocí našeho vyhledávání.

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)