Android pro začátečníky #10: Jak využívat mobilní internet?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00) (1)

Jak vlastně používat mobilní internet? Co je to FUP? Mohu nějak sledovat přenesená data? Trojice dalších otázek, na které by Tomáš, začínající uživatel smartphonu, rád znal odpovědi. My je poskytneme nejen jemu, ale také vám všem v desátém pokračování našeho seriálu Android pro začátečníky. Společně si tedy ujasníme co je to mobilní internet, jak ho využívat a jak získat informace o přenesených datech. Postřehy, které dnes získáte, navíc můžete využít v projektu Mobile Master a vyhrát skvělý telefon Nexus 6.

Co je to mobilní připojení?

Dříve než se vrhneme na sledování přenesených dat apod. Vysvětlíme si co to vlastně je mobilní připojení. Mobilní připojení nám dovoluje bezdrátově se připojit k internetu na takřka jakémkoli místě naší republiky (v zahraničí pouze v rámci Roamingu – více o něm se dozvíte v samostatném článku), kde je dostupný signál naší mobilní sítě. V dřívějších dobách však své využití našel pouze pro zlomek případů, neboť přenosové rychlosti byly minimální. Dnes je ovšem využívání mobilního připojení k internetu daleko pohodlnější, neboť na vzestupu jsou moderní technologie LTE, které umožňují srovnatelnou a v mnoha případech i vyšší přenosovou rychlost, než klasické domácí připojení. Hlavní výhodou je tedy možnost zůstat připojen k internetu takřka kdekoliv a kdykoliv.

Android - Mobilní internet

Jak získám mobilní připojení?

Možnost využívat mobilní připojení podporuje celá trojice našich největších mobilních operátorů tj. Vodafone, o2 a T-Mobile. Každý z nich poskytuje toto připojení jak uživatelům využívajícím předplacenou kartu, tak paušálním zákazníkům. Zákazníci se smlouvou jsou navíc zvýhodněni nižší cenou, neboť si mohou vybrat ze širokého množství tarifů a zvýhodněných datových balíčků. Mobilní připojení tedy zpravidla bývá aktivováno ihned po vložení SIM karty do našeho telefonu. Pokud je tomu jinak, musíme se obrátit na našeho operátora. Pokud tedy chcete tuto službu využívat a máte ji aktivovanou, postačí v našem mobilním telefonu otevřít „Nastavení“ zvolit položku „Další sítě“ a následně „Mobilní sítě“. Tato volba nás přenese do pokročilého nastavení mobilních sítí. Jestliže je chceme začít využívat, zaškrtneme položku „Mobilní data“. Stejný postup volíme v případě, že mobilní data již nechceme využívat.

Názvy položek se mohou lišit.

Názvy jednotlivých položek se mohou lišit dle verze operačního systému Android nebo výrobce telefonu. V takovém případě je třeba hledat stejný nebo podobný význam.

Služba může být zpoplatněna

Aktivace mobilních dat může být zpoplatněna dle aktuálního ceníku vašeho operátora.

Co je to FUP?

FUP je zkratka pocházející ze slovního spojení „Fair User Policy“. Zpravidla se jedná o omezení rychlosti datového přenosu uživateli, který již dosáhl datového limitu v rámci svého balíčku. Používá se u takového internetového připojení, kde je datové pásmo sdíleno mezi více uživateli. Díky němu by tedy nemělo docházet k přetěžování sítě, které by mohlo znevýhodnit ostatní uživatele.

Jak mohu sledovat přenesená data v systému Android?

Většina telefonů s operačním systémem Android nabízí funkci, která nám umožňuje sledovat přenesení data a nastavit jejich limit. Pokud tak chceme učinit, postačí znovu přejít do nastavení, kde vybereme položku „Použití dat“. Zde se nám naskytne pohled na graf, znázorňující přenesená data za námi zvolené časové období. Pokud budeme chtít nastavit limit, po jehož dosažení se mobilní data vypnou, zaškrtneme možnost „Nastavit limit mobilních dat“. Ten je možno dále nastavovat a určovat tak objem. Pro tuto funkci můžeme najít také několik jednoduchých aplikací v obchodě Google Play. (Jak na to, jsme si ukázali ve 4. díle seriálu Android pro začátečníky). Namátkou tak můžeme zmínit například aplikaci My Data Manager, která nám poskytne naprostou kontrolu nad našimi daty. Výhodou je také fakt, že celá aplikace je k dispozici v češtině.

My Data Manager: Data Usage
My Data Manager: Data Usage

Závěr

V desátém pokračování našeho seriálu Android pro začátečníky jsme si vysvětlili některé základní pojmy, které se mohou objevovat v souvislostech s mobilním připojením k internetu. Nyní pro nás tedy není problém orientovat se v přenesených datech, dále jsme také zjistili co je to FUP a konečně také samotné mobilní připojení. V dalším pokračování si řekneme něco o prohlížení internetových stránek, protokolu HTML 5 nebo synchronizaci záložek.

Android pro začátečníky

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo-mobile-master-04-360x131-360x131
Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)